Nástroje a metodiky

OBSAH STRÁNKY


 

Metodické karty: Libdesign pro sociální inovace

Karty Libdesign pro sociální inovace navazují na populární karty s designovými metodami Libdesign a pokrývají životní cyklus sociální inovace od identifikace příležitosti a výzvy, přes vznik nápadu, vývoj a testování, prokázání impaktu, realizaci, růst a škálování až po změnu systému.

Jak jsme navrhovali karty pro sociální inovace - článek na Medium.com.

   Metodický protokol ověřeného nástroje


 

Inkubátor sociálních inovací v knihovnách: designový proces

Pětidenní program pro rozvoj sociálních inovací, vymýšlení nových služeb, start nových projektů v knihovnách.


 

Navrhujeme služby – soubor pracovních listů

Tento soubor pracovních listů vám pomůže samostatně realizovat workshop, v rámci kterého si můžete vyzkoušet rychlý průlet typickým procesem navrhování (designu) služeb. Sled aktivit by vás měl zároveň vést ke konkrétnímu návrhu nové nebo inovované služby.


 

Co dokáže knihovna

Mapa sociálních inovací v knihovnách ukazuje, že knihovny jsou součástí lokálních komunit, rozvíjí je a záleží jim na společnosti i přírodě.


 

Komunitní knihovnou krok po kroku (e-learning)

Kurz pro všechny knihovníky, kteří chtějí pracovat komunitně. Pro komunitní knihovníky, kteří právě začínají, i pro ty zkušené, kteří hledají nové podněty pro svou práci. Bude se hodit všem, kdo pořádají různé akce a realizují komunitní projekty.


 

Lepší služby (e-learning)

Kurz pro každého, kdo poskytuje služby a chce to dělat co nejlépe, inovativně, zodpovědně, bez rizika. Tak, aby byly služby lidem opravdu užitečné. Provedeme vás ověřeným procesem navrhování - designu - služeb.


 

Dvojitý diamant: "Ptáme se, abychom pomáhali"

Pracovní list, podporující proces navrhování služeb podle principů designu zaměřeného na člověka (HCD), aplikovaných na navrhování služeb, zejména typu sociálních inovací.


 

Fokusní (i online) skupiny pro knihovny

Metodika obsahuje praktický návod pro organizaci a vyhodnocení prezenčních i online fokusních skupin v prostředí knihoven s cílem zapojit zástupce jednotlivých cílových skupin jako zdroj informací pro rozhodování o směřování a službách knihovny.


 

Metodika evaluace akcí knihovny

První část metodiky obsahuje praktický návod pro knihovníky, jak postupovat při evaluace akce pro veřejnost v knihovně. Ve své druhé části metodika obsahuje základy evaluačních postupů využitelných při zhodnocení organizace pro manažery knihoven.


 

Metodika participativního komunitního mapování pro knihovny

Metodika mapování komunity a zainteresovaných stran v procesu řešení tzv. zapeklitých (wicked) problémů.

   Metodika mapování do knihovny ​​​

   Metodický protokol ověřeného nástroje


 

DeFacto – otevřená metodika

Cílem workshopu je, aby se mladí lidé naučili rozlišovat mezi pravdou, nepravdou a úmyslnými manipulacemi. Neschopnost práce s informacemi a nedostatečné ověřování zdrojů je v současné době jedním ze závažných problémů, které naši společnost trápí, a jsme přesvědčeni, že knihovny mohou a mají být v této oblasti aktivnější. Jak? Vyzkoušejte tento návod.


 

Knihovna pro bezbariérové město

Pravidelná setkávání odborné i laické veřejnosti v neutrálním prostoru knihovny, za účelem sdílení poznatků k problematice bezbariérovosti a přístupnosti pro znevýhodněné, ve formátu tematického odborného vstupu a navazující diskuze za přítomnosti cílové skupiny.


 

Trojkombinace nástrojů: Zážitek + přednáška + diskuze

Pomocí trojkombinace nástrojů zážitek - přednáška - diskuse je možné pracovat s postoji zúčastněných a s jejich případnými stereotypy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info