Blok expertů je exkluzivním přednáškovým cyklem Katedry informačních studií a knihovnictví pro MU i širokou veřejnost. Obsah tvoří přednášky osobností z oboru informačních studií a knihovnictví i transdisciplinárních expertů z praxe.

S velkou slávou představujeme program na jarní semestr! A že je tentokrát opravdu vymazlený. Na své si přijdou zájemci o virtuální realitu, otevřená data, neuronové sítě i UX. Přidejte se k nám!

Blok expertů na Facebooku Záznamy na YouTube

Nejsou naplánovány žádné budoucí akce.

Celý program jarního semestru 2021

4. 3. 2021 — Bc. Tereza Bartoníčková, M.Sc.: Internet jako nová globální infrastruktura

On-line a offline svět již nejde oddělit. Navzájem se ovlivňují a mají velký dopad nejen na nás jako jedince, ale i na ekonomiky a vývoj jednotlivých regionů světa. To ale znamená, že náš život začínáme vést ve strukturách, jejichž fungování a cíle jsou nám v drtivé většině naprosto neprůhledné. To, co to způsobuje a fenomény, které s sebou tato prostředí nesou, jsou přímo spojeny s tím, jestli si zachováme vlastní self-determinaci a dle čí vůle se bude řídit vývoj lidstva v celé jeho šíři. Pobavíme se tedy tom vlivu AI, který je každodenní, neviditelný a má moc nám bez našeho vědomí měnit životy a jejich směry.

11. 3. 2021 — Mgr. David Kudrna: EdTechové projekty NÚKIB pro děti školního věku
Pojďme se společně zatoulat do vzdělávacích projektů, které pro děti školního věku připravuje NÚKIB. Do světa fiktivních komiksáků, audiopovídek a youtuberů. Za Petrem Výtržným, který pomáhá v boji s kyberšikanou, za Svůďákem, který si najde bezva holku na Twitchi, za Vandou a Edou, kteří se podívali do všech mateřských školek v ČR nebo za světovým šampionem ve skateboardingu Maxem Habancem, který je tak trošku netvor. Pojďme zjistit, kdo bydlí v ulici Smažilova, kdo je to pan Fox a proč se tomu NÚKIB vlastně věnuje.
Mgr. David Kudrna vystudoval profilaci Technologie ve vzdělávání na KISKu. Ve své profesní dráze se zabývá rozvojem digitální gramotnosti a kybernetické bezpečnosti. Aktuálně působí na oddělení vzdělávání NÚKIB, které připravuje různé vzdělávací projekty. Mimo jiné vedl projekt Digitální stopa, který v roce 2019 získal 3. místo od veřejnosti za inspirativní změny a inovace v českém vzdělávání v soutěži Eduína. Za svou dlouhodobou profesní činnost a působení v řadě odborných projektů byl oceněn jako první laureát Národního semináře informačního vzdělávání za přínos a rozvoj oboru.
18. 3. 2021 — Mgr. Jan Zvara, Ph.D: Práce s daty ve veřejné správě

Tématem přednášky je životní cyklus otevřených dat v prostředí městské samosprávy. Budeme se věnovat tomu, jak data v prostředí magistrátu získáváme, jak je zpracováváme, jak je vizualizujeme a nakonec jak je publikujeme. Opomíjená je také často správa dat, která je ale pro systematický dlouhodobý přístup klíčová. Pozornost bude také věnována speciálním kategoriím dat jako data od mobilních operátorů nebo data získaná z privátního sektoru.

Mgr. Jan Zvara, Ph.D. je brněnským rodákem. Absolvoval studium Regionální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, které v roce 2014 zakončil obhajobou disertační práce na téma „Geografické problémy rozvoje cestovního ruchu na jižní Moravě“. V době studia absolvoval dlouhodobou zahraniční stáž na partnerské německé univerzitě v Osnabrücku. Již při studiu v roce 2006 nastoupil do Kanceláře strategie města při Magistrátu města Brna, kde měl na starost správu dat a jejich interpretaci. Od roku 2017 je na Magistrátu města Brna vedoucím nově založeného Oddělení dat, analýz a evaluací, které vytvořilo a spravuje městský datový portál data.brno.cz a každoročně vydává Zprávu o stavu města.

25. 3. 2021 — Dr. Simge Özdal Oktay: Data-driven methods and immersive environments for citizen-based urban design (ENG)

Cities are opening to new possibilities every day with the influence of increasing flows of people, information, materials, and data. Therefore, they continuously seek new and efficient ways to provide livable environments and build resilient communities at different scales. Various innovative tools and methods have been developed to serve these purposes. However, a key challenge persists in bringing diverse stakeholders together in decision making in an efficient and collaborative way. This lecture will highlight data-driven methods and immersive video environments as urban planning support systems. Examples will reflect recent practices that enable real-time collaboration, inclusive participation, and collective solutions for livable environments.

Simge Özdal Oktay graduated from City and Regional Planning and pursued her Master and Ph.D. studies on urban design and sustainable urban development at the Mimar Sinan Fine Arts University. After her Ph.D., she worked as a PostDoc as a team member of the Geoinformation research group at TU Vienna and ran the Co-Solution project which aimed to combine technological advancements with collective and sustainable design solutions. Currently, she is working for the Situated Computing and Interaction Lab at University of Munster, Institute for Geoinformation and she continues to explore innovative solutions in GIS and urban planning domains.

1. 4. 2021 — PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.: Politika, veřejný prostor a informace

PhDr. Ivan Bartoš, PhD. (* 20. března 1980) je dlouholetým předsedou České pirátské strany. Členem strany je od doby jejího vzniku v roce 2009. Od října 2017 je poslancem PSP ČR za Středočeský kraj. Stojí v čele sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Nyní jako celostátní lídr Pirátů kandiduje ve volbách 2021 za Ústecký kraj. Profesně působil jako databázový odborník v několika českých i nadnárodních společnostech v oblasti ICT, pracoval například pro Newton IT, Monster Worldwide, T-Mobile či EMTC. Zajímá se o sociální témata a kvalitu života napříč společností. Angažuje se v aktivitách souvisejících s DIY kulturou a právy menšin.

8. 4. 2021 — Matouš Vinš: Digitální nomádství aneb Jak díky práci na dálku žít kdekoliv

Díky práci na dálku můžete žít na samotě u lesa a vydělávat pražské peníze. Nebo se třeba na část roku přestěhovat do Thajska. Anebo se zabalit do jednoho batohu a postupně procestovat celý svět, i když na začátku vyrazíte skoro bez peněz. Dnes je celkem jedno, jestli si jen chcete někam převézt svou současnou práci, nebo potřebujete vytvořit úplně novou. Sám jsem na cestách zažil obojí. Mám pro vás spoustu praktických tipů i osobních zkušeností.

Matouš Vinš je cestovatel, kreativec, publicista, markeťák a autor Travel Bible. Díky digitálnímu nomádství se mu doslova otevřel svět. Od roku 2014 žil v Thajsku, Vietnamu, na Srí Lance, v Austrálii, Portugalsku, Holandsku, Japonsku nebo Německu. Pomáhá lidem následovat své sny a předává dál své zkušenosti.

15. 4. 2021 — Mgr. Dita Malečková, Ph.D.: Digitální filosof

Mgr. Dita Malečková, Ph.D. představí projekt Digitální filosof, uskutečněný v roce 2019 ve spolupráci s odborníkem na strojové učení Janem Tylem a studenty FF UK. Šlo o pionýrský kurz propojující současnou filosofii a umělou inteligenci, konkrétně neuronové sítě GPT-2. Součástí přednášky bude i velmi stručný úvod do problematiky umělé inteligence, jakož i exkurze do oblasti posthumanistických směrů myšlení.

Mgr. Dita Malečková, Ph.D. vystudovala filosofii a informační vědu na Univerzitě Karlově. V letech 2009-2019 působila na Studiích nových médií FF UK, kde přednášela o současné filosofii, vizuální kultuře, umění a nových médiích. Od roku 2019 spolupracuje s Mgr. Janem Tylem na projektech využívajících neuronové sítě (viz projekty Digitální filosof, vítěz kategorie Nápad roku, AI Awards 2019, či Digitální spisovatel, který byl zpracován jako série pro Český rozhlas v roce 2020). Zajímá se o teorii médií, etiku umělé inteligence, či imaginaci v souvislosti s technologickým vývojem.

22. 4. 2021 — Harrie Van Der Meer: Opening up information literacy education (ENG)

Open education is high on the agenda in the Netherlands, i.e. the free provision of learning materials, services and educational efforts, often online. Libraries of higher education institutions, represented in the SHB/UKB Working Group Information Literacy, responded to these developments by opening up information literacy education. As a chair of this working group Harrie van der Meer will bring up different projects dealing with Open Educational Resources, sharing open test materials and cooperation by using open badges. This lecture will be about the challenges of open education and the consequences of opening up for information literacy as a discipline.

As theme coordinator for Education at the University of Amsterdam and the Amsterdam University of Applied Sciences Harrie van der Meer gives direction to projects and activities that the library offers to students and teachers, including information literacy education and educational materials in general. Nationwide he is chairing the SHB/UKB Working Group Information Literacy and leading different projects. Within his areas of expertise, information literacy and open education, he is particularly interested in online and blended learning and related didactical aspects.

29. 4. 2021 — PhDr. Lucie Rohlíková: Virtuální třída

V rámci přednášky bude představena virtuální třída, která je vyvíjena na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni a využívána pro přípravu budoucích učitelů. Společně s PhDr. Lucií Rohlíkovou, Ph.D. vystoupí také Mgr. Tomáš Průcha, Mgr. Miroslav Zika a Mgr. Jan Fiala, kteří se pod jejím vedením věnují rozvíjení a pilotnímu testování virtuální třídy. Základní informace o virtuální třídě jsou k dispozici na webu: https://www.virtualnitrida.cz/

PhDr. Lucie Rohlíková, Ph.D. se věnuje přípravě budoucích učitelů v oblasti využití technologií ve vzdělávání na katedře výpočetní a didaktické techniky Fakulty pedagogické ZČU v Plzni. Zároveň působí jako vedoucí oddělení celoživotního a distančního vzdělávání ZČU. Je zkušenou autorkou a tutorkou on-line kurzů, za než získala několik cen (The Best European Learning Materials Awards 2015- Gold Award, cena sdružení EUNIS-CZ 2010, cena Národního centra distančního vzdělávání 2004). Od roku 2015 organizuje konferenci o smysluplném využívání technologií ve vzdělávání Učitel IN. Od roku 2016 je předsedkyní České asociace distančního univerzitního vzdělávání (ČADUV) a zastupuje Českou republiku v European Association of Distance Teaching Universities (EADTU).

Mgr. Tomáš Průcha vytvořil prvotní rozhraní pro virtuální třídu, které umožnilo provádět pilotní studie a zhmotnilo nápad Lucie Rohlíkové.

Mgr. Miroslav Zíka nyní vytváří nový pokročilejší model a věnuje pozornost především technické části věci, programování ve 3D, ovládání aplikace apod.

Mgr. Jan Fiala se zabývá využitím virtuální třídy pro trénink komunikačních dovedností studentů, konkrétně připravuje metodiku pro přípravu budoucích učitelů na komunikaci s rodiči v rámci třídních schůzek.

6. 5. 2021 — Mgr. Markéta Karpecká: S mládeží nadivoko – nečekané akce v knihovně

Že je knihovna jen o knihách, už si nemyslí snad nikdo. Tytam jsou doby, kdy byla vrcholem rebelství přednáška neznámého autora či čtení básní. V knihovnách to žije a žít jen tak nepřestane. Knihovní festivaly s přespáním se postupně stávají běžnou součástí ročního plánování a tak začíná ta pravá legrace, která může někdy skončit i vizionářstvím slepých uliček. Kam až můžeme s knihovními programy dojít? A co všechno lze v knihovně (nejen) mládeži nabídnout? A jak vás může překvapit tvorba vlastní knihovní escape game? To a ještě více se dozvíte v přednášce Mgr. Markéty Karpecké z Knihovny pro děti a mládež KJM.

Markéta Karpecká objevila lásku ke knihám již v raném dětství. Mnoho let byla v rodném Třinci kmenovým čtenářem a aktivním dobrovolníkem knihovnických akcí. Kariéru v tomto oboru však započala až roku 2016. V Knihovně Třinec pracovala v oddělení pro děti a mládež, zde se zapsala především pořádáním larpů, podporou cosplayů a žánrovým festivalem Tricon, který se konal třikrát ročně. V roce 2017 její portfolio akcí doplnila i knihovní escape game Neplatičova zhouba. V roce 2018 nastoupila do Knihovny Jiřího Mahena kde převzala starost o oddělení pro mládež - Teen spolu s jeho aktivitami. Zde pokračovala v organizování larpů i festivalů, založila úspěšný Manga anime klub a poskytla útočistě hned několika skupinám hráčů stolních RPG. V poslední době se soustředí především na tvorbu knihovní Escape game Stezka mezi řádky a snahu zpřístupnit knihovnu aktivním mladým, kteří přicházejí s vlastním programem.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info