Mgr. Hana Tulinská
www: | www.hanatulinska.wordpress.com |
---|
E-portfolio či digitální portfolio je kolekce studijních a pracovních výstupů, sloužící k zaznamenávání, reflexi a sebeprezentaci.
Portfolio je pojem, který donedávna souvisel takřka výhradně s uměleckou tvorbou. Využití internetu a publikování tvorby elektronickou formou však mnohé změnilo. Dnes můžeme tzv. digitální portfolia či e-portfolia vnímat jako soubor digitálních produktů, které dokládají odborné schopnosti autora v jakémkoliv oboru. E-portfolio by mělo být něco jako výkladní skříň vaší práce.
Digitální portfolio však není jen touto výkladní skříní, kterou plníme pro kolemjdoucí. Je také samotným prostředkem rozvoje, který pomáhá uvažovat o tom, odkud a kam jdeme? Kým na této cestě nyní jsme? Kým jsme byli? Portfolio tak pomáhá utvářet sebe sama.
Ideálně na první stranu popište, kým se nyní cítíte studijně-profesně být.
Doporučujeme využít stránky zdarma na wordpress.com. Využít můžete také vlastní stránky či jiné služby. S jinými službami vám však nebudeme schopni tolik pomoci.
Vyberte si funkční šablonu. Lze doporučit šablony typu Radcliffe, Baskerville, Edin – šablony obsahují fotku na úvodní stránce, a grid je vhodný pro příspěvky kombinující vizuální a textový obsah. Dle mého je lepší vyhnout se šablonám převážně pro vizuální prezentaci – pokud tedy zrovna nejste grafik či fotograf. Pokud nestojíte o vystavení (své) fotky na úvodní straně, můžete zvolit také šablony typu Reballance či Illustratr. Najděte cokoliv, co vám bude vyhovovat a motivovat k další práci na portfoliu.
Vzhled stránky by měl podporovat zprávu, kterou chcete publiku sdělovat. Nenechte se svést lákavou šablonu s vaším oblíbeným kubistickým motivem či květinkami, pokud se věnujete datové analytice. Motiv by měl buď vyjadřovat a podporovat to, co děláte, nebo být natolik neutrální, aby nebylo možné splét si vás s jinou profesí.
Navigace na stránce by měla být jednoduchá. V základu se budete rozhodovat mezi
Pokud máte kopřivku z pomyšlení, že máte veřejně na internetu stránku se svým jménem, fotkou, vystavenou prací, a e-mailem, můžete omezit přístup na odkaz. V nastavení wordpressu vyberte možnost Hidden. Prosím, nepoužívejte možnost Private, aby se k vašim výstupům snadno dostali vyučující a spolužáci - bez toho portfolio neplní svůj účel.
Pokud jste si nikdy nevedli deník a po pololetí jste spálili sešity i vysvědčení, bude pro vás možná na začátku důležité chytit smysl a mindset, který potřebujete, pokud chcete něco jako portfolio smysluplně vytvářet bez pocitu otročiny. Vytvářet protfolio tak trochu znamená uchopovat sebe sama, vnímat sám sebe jako fenomén, který není statický, ale vyvíjí se a proměňuje v čase, já jako proces.
Vaše státní zkouška bude začínat prezentací vašeho portfolia. Není potřeba powerpoint prezentace, prezentujete to nejzajímavější přímo z vašeho webu.
Na vašem portfoliu prosím nastavte zobrazování datumu vytvoření příspěvku.
Na prezentaci pak bude navazovat znalostní část. Čím lépe dokážete do portfolia promítnout svou práci během studia, tím více se na něj bude zkouška orientovat a tím lépe zkrátka pro vás.
Na konci každého semestru bude posun portfolia součástí zkoušky z jednoho A předmětu. To vám pomůže s vytvářením návyku portfolio pravidelně upravovat a zamýšlet se, jestli jdete po cestě, po které jít chcete, nebo je potřeba otočit kormidlem.
Ano, například tito:
Prosím, odkazy na svá portfolia zašlete do 15. 11. 2020 prostřednictvím formuláře.
V portfoliu nechť je prosím nejméně následující:
Ano, můžete si zapsat předmět Tvorba digitálního portfolia ISKM70. Součástí předmětu je:
![]()
„Vytvořit si e-portfolio vyžaduje určitou dávku energie a času. Je to však investice, která se vrátí. Mít své výstupy a výtvory na jednom místě je totiž k nezaplacení. Potřebuješ se někomu rychle představit? Ukázat, co právě děláš nebo co máš za sebou? Není nic jednoduššího než poslat jeden odkaz. Existuje přitom mnoho cest jak si e-portfolio vést. Nemusíš se obávat, pokud nemáš zkušenost s tvorbou webu, protože ta je pro dnešní uživatele snadná. Pěkné e-portfolio navíc může mít i podobu pečlivě vedeného Twitteru nebo třeba Instagramu. Kromě toho je e-portfolio dobré i pro vlastní sebereflexi. Člověk lépe vnímá, kam se jeho kroky ubírají a jak se postupem času profesně rozvíjí. A až to přiložíš k životopisu, budeš vyčnívat z davu.“
Mgr. David Kudrna
Absolvent KISK
![]()
„Portfólio mi pomáha učiť sa o sebe samej. Niekedy mám pocit, že semester zbehne neskutočne rýchlo, nových zážitkov a vedomostí bolo mnoho, a napokon zostanú iba založené v zošite. Priznajme si, kto z nás sa k tým zošitom vracia? Oveľa jednoduchšie je kliknúť si na svoju vlastnú stránku a vidieť svoj progres okamžite, z jedného miesta - kým som bola predtým, a kým som teraz? To množstvo vecí, čo ste za dvanásť týždňov stihli vás určite prekvapí! Na portfóliu ma baví, že si ho môžem prispôsobiť na mieru - som slobodná v tom, čo v ňom bude a ako to bude vyzerať. Môže byť seriózne aj bláznivé, ukecané aj stručné. Môžem si v ňom zanechávať zaujímavé odkazy, komunikovať so spolužiakmi a učiteľmi. Keď viem kým som, ľahšie sa mi rozoznáva, kam kráčať ďalej.“
Bc. Anna Puchovská
Studentka KISK
www: | www.hanatulinska.wordpress.com |
---|