Informační systémy
(information system)
Téma se vyskytuje například v předmětech: Informační politika a management, Informační systémy ve veřejném sektoru
Kdo se tématu věnuje: Mgr. Jan Matula, Ph.D., Mgr. Tomáš Marek
Systém
Systém je množina objektů, nazývaných části, které jsou ve vzájemných vztazích. Systém můžeme chápat jako objekt rozložitelný na podskupiny. Objekt je zároveň propojený s okolním světem vstupy a výstupy.
Obecná teorie systémů
- zakladatel Ludwig von Bertalanffy
- zkoumá principy společné všem komplexním objektům a modely, které lze použít k jejich popisu [2]
Informační systém
- neexistuje přesná a jednotná definice
Příklady definic:
- systém umožnující komunikaci a transformaci informací - časove, prostorově i co do formy tak, aby byly lépe využity než v původním stavu (systém, který přidává hodnotu k zpracovávaným čikomunikovaným informacím)
- speciální typ komunikačního média, jehož cílem je odstranit bariéry v přístupu k informacím
- účelové uspořádání vztahu a informačních toků mezi informačními zdroji, lidmi a technologickými prostředky spolu s procesy zpracování a komunikace informací
- model reálného světa, jehož základními prvky jsou informace
Jaké informace zpracovává informační systém?
- strukturované data popisující neprostorové objekty (záznamy v databázích, souborech a pod.) ─ dělíme na numerické a nenumerické
- strukturované data popisující prostorové objekty ve formě souřadnic(geografické informační systémy) ─ převážně numerické data,
- nestrukturované data (volné texty, záznamy rozhovorů a pod.),
- metadata (popis dat pomocí SGML jazyků ─ HTML, XML, struktury typu MARC, Dublin Core a pod.), které jsou často spojené s nestrukturovanými daty (plné texty dokumentů typu článek, zpráva, kniha, ...) nebo obrázky, mapami, schématy, multimediálnímidokumenty atd.
Podnikové informační systémy
- informační systém, provozovaný v kontextu konkrétní organizace
- účel: správa informací a znalostí a jejich integrace do podnikových procesů za podpory informacních a komunikačních technologií
- obsažené informace jsou chápány jako jeden z ekonomických zdrojů(aktiv) organizace
Databáze (database, databank)
Systém sloužící k modelování objektů a vztahů reálného světa (včetně abstraktních nebo fiktivních) prostřednictvím digitálních dat uspořádaných tak, aby se s nimi dalo efektivně manipulovat, tj. rychle vyhledat, načíst do paměti a provádět s nimi potřebné operace - zobrazení, přidání nových nebo aktualizace stávajících údajů, matematické výpočty, uspořádání do pohledů a sestav apod. Základními prvky databáze jsou data a program pro práci s nimi.
Systém řízení báze dat (SŘBD) (data base management system)
Systém řízení báze dat lze chápat jako souhrn procedur a datových struktur, které zajišťují nezávislost databázových aplikací na detailech vytváření, výběru, uchování, modifikaci a zabezpečení ochrany databází na fyzických paměťových strukturách počítače.
Pro práci s daty SŘBD podporují zejména tyto funkce:
- vytvoření báze dat (CREATE),
- vkládání dat (INSERT),
- aktualizace dat (UPDATE),
- rušení dat (DELETE),
- výběr z báze dat (SELECT).
Dále je podporována tvorba formulářů (vstupních obrazovek, Forms), výstupníchsestav (Reports) a aplikačních programů. [1]
Automatizované knihovní systémy (automated library system, library management system)
Aplikační software provozního (transakčního) typu, určený k automatizaci procesů realizovaných v knihovně. Obvykle má modulární strukturu; typické moduly jsou akvizice, katalogizace, OPAC, výpůjčky a MVS, správa seriálů. Zpravidla obsahuje i nástroje pro zapojení do sítě knihoven a pro komunikaci s externími zdroji. [3]
V ČR se nejčastěji vyskytují automatizované knihovní systémy Aleph 5000, Clavius či Verbis.
Osobnosti
- Ludwig von Bertalanffy
- Claude Elwood Shannon
- Norbert Wiener
- Calvin Northrup Mooers
- Robert Saxton Taylor
Doporučená literatura
- ČERNÝ, Michal. 12 trendů v české softwarové ekonomice: technologické, ekonomické, sociální a etické aspekty ICT. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2014. 139 s. neuvedeno. ISBN 978-80-210-6803-2.
- HOLUBOVÁ, Irena, Jiří KOSEK, Karel MINAŘÍK a David NOVÁK. Big Data a NoSQL databáze. První vydání. Praha: Grada, 2015, 281 stran. ISBN 978-80-247-5466-6.
- ARLOW, Jim a Ila NEUSTADT. UML 2 a unifikovaný proces vývoje aplikací: objektově orientovaná analýza a návrh prakticky. Brno: Computer Press, 2007, 567 s. ISBN 978-80-251-1503-9.
- HRONEK, Jiří. Informační systémy [online]. Olomouc : Katedra informatiky Přírodovědecká fakulta Univerzita Palackého, 2007 [cit. 2011-01-05]. Dostupné z WWW: https://phoenix.inf.upol.cz/esf/ucebni/infoSys.pdf.
Co byste na konci studia měli znát...
Otázky z BlackBoxu – kategorie: Informační systémy a databáze
Tip: víte, že si můžete nastavit jestli se vám bude zobrazovat první termín nebo definice?
Použitá literatura:
- MATULA, Jan. Studijní materiály: VIKBA18 Informační systémy. Brno: Masarykova univerzita, 2016.
-
KLOSOVÁ, Jana. Studijní materiály: Informační systémy. Brno: OA, SOŠK a VOŠ Brno, 2014.
- KUČEROVÁ, Helena. Automatizovaný knihovní systém. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2019-08-29].Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000085&local_base=KTD.
Stránky jsou v testovací verzi. Naleznete-li nějakou chybu, budeme rádi, když nás na ni upozorníte prostřednictvím formuláře.
Web vznikl v rámci předmětu Aplikační seminář v akademickém roce 2018/2019. Jeho autoři jsou:
Alena Frydrychová, Andrea Šichtová, Jana Folková, Lenka Malá a Klára Mašková.