StudyMate: AI studijní asistent s personalizací | Ekaterina Leonenko
Kombinace praktických funkcí, emocionální podpory a herních prvků
Projekt vznikl po neúspěšném prvotním pokusu s tématem "Filosofická symbióza s AI" a představuje hlubokou sebereflexi studentky nad vlastním vztahem k AI chatbotům. Finální designová výzva zní: "Jak bychom mohli pomoci osamělým lidem, kteří nacházejí útěchu v interakcích s AI, vytvořit si vědomý vztah k těmto systémům -- takový, který rozvíjí emoční autonomii a nevede k závislosti?"
Projekt se zaměřuje na citlivou problematiku lidí, kteří sahají po AI nástrojích v momentech osamělosti nebo emočního přetížení, což může vést k závislosti, oslabování emoční autonomie a nahrazování lidských vztahů. Cílovou skupinou jsou osamělí dospělí s tendencí utíkat do digitálních interakcí v krizových chvílích.
Hlavním výstupem je koncept "Community Explorer" - personalizovaného AI-driven nástroje pro vyhledávání a doporučování v rámci komunitní platformy, který podporuje reflexi, autonomii a neanthropomorfní přístup k AI. Součástí projektu je také komplexní osvětový program zahrnující kurz "Creative Lab" a komunitní podporu.
Etika: Projekt je celý založen na etických úvahách a využívá Tarot Cards of Tech i AI Ethics Canvas. Identifikuje rizika zahanbování uživatelů, vyloučení socioekonomicky znevýhodněných skupin, potřebu inkluzivního jazyka a věkově vhodného přístupu. Součástí je i analýza rizik vlastního AI nástroje včetně transparentnosti, kontroly uživatele a prevence anthropomorfizace.
AI NÁSTROJE POUŽITÉ V PROJEKTU
ODKAZY NA VÝSTUPY A PROTOTYPY