Knihovny a knihovnictví
Knihovny vždy zaujímaly a také v současnosti zaujímají důležité místo v životě člověka – pomáhají lidem uspokojovat informační potřeby, orientovat se v množství informací, jsou průvodci v celoživotním vzdělávání a osobnostním rozvoji. Knihovny jsou také prostorem prolínání vědění se světem literatury v kulturním kontextu. Náš obor zajišťuje vzdělávání budoucím moderním knihovníkům a informačním profesionálům se širokým odborným uplatněním.
Sledujeme trendy
Neustále sledujeme, co se děje u nás i v zahraničí v oblasti knihovnictví a literatury v kulturním kontextu. Své poznání a zkušenosti se snažíme přenášet do prostředí knihoven a dalších paměťových institucí prostřednictvím výzkumů, projektů a aplikačních aktivit. Hlavními tématy, která řešíme, jsou:
- služby knihoven a jejich design,
- procesy v knihovnách,
- vyhledávání informací,
- informační a knihovní systémy,
- technologie v knihovnách,
- informační vzdělávání,
- digitální kurátorství,
- uchovávání kulturního dědictví,
- literatura v kulturním kontextu,
- čtenářství,
- sociální inovace.
Experimentujeme
Trendy experimentálně aplikujeme v oborové praxi. Pomáhá nám v tom naše Knihovna Na Křižovatce, což je experimentální pracoviště KISK FF MU a Knihovny Jiřího Mahena v Brně, které provozují naši studenti. Aplikujeme zde nové postupy a provazbou s některými vyučovanými předměty zkoušíme přenášet do praxe znalosti knihovnictví a literatury v kulturním kontextu získané ve výuce. V Knihovně Na Křižovatce používáme otevřený knihovní systém Koha, díky kterému se naši studenti učí pracovat se systémy, technologiemi a chápou jejich vazbu na principy knihovnické práce.
Připravujeme pro praxi
Naším cílem je vychovávat informační profesionály, kteří jsou uplatnitelní v praxi. Součástí studia jsou přednášky expertů, exkurze do knihoven a dalších paměťových institucí. Studenti se mohou realizovat v rámci terénních projektů, samozřejmostí je praxe v knihovnách.
Projekty
- Sociální inovace v knihovnách — podporujeme knihovníky ve vytváření a rozvoji služeb, které zlepšují životy a svět
- NAKI: Nový fonograf — vychováváme novou generaci digitálních kurátorů
- Co nebylo v učebnici — Spolupráce knihoven a škol ve vzdělávání žáků 21. století — posilujeme spolupráci učících knihovníků a pedagogů v rozvíjení informační, mediální a čtenářské gramotnosti
- Čtenářův sympatický rádce a Bibliohelp — inovativní portály pro podporu čtenářství v ČR
Vybrané studentské projekty
- čtenářství.knihovna.cz — Knihy nekoušou
- Knihovny v nemocnicích — založení knihovny pro pacienty v Úrazové nemocnici Brno
Aktivity v odborné komunitě
Členstvím v orgánech institucí, periodik a dalších platforem přispívají zaměstnanci KISK k transferu teoretických poznatků, výzkumů a trendů do oborové praxe, k poznání potřeb praxe a k posilování prestiže akademického pracoviště v oborové komunitě. KISK je zastoupen například v níže uvedených orgánech:
- Ústřední knihovnická rada ČR (Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.),
- Společnost Jiřího Mahena (doc. PhDr. Jiří Kudrnáč, CSc.),
- vědecká rada časopisu Knihovna: knihovnická revue (Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.),
- vydávání časopisu ProInflow,
- SKIP (Sdružení knihovníků a informačních pracovníků ČR),
- Klub vysokoškolských knihovníků (PhDr. Martin Krčál),
- Sekce vzdělávání SKIP (PhDr. Martin Krčál),
- Magnesia Litera (velká porota).
Kdo se tomu věnuje:
Kontaktní osoba: Petr Škyřík
Knihovny mohou stavět na své tisícileté tradici, ale měly by být schopny nabídnout také moderní služby spojené s online prostředím. Na KISKu se dlouhodobě snažíme tuto vizi naplňovat.