Kurz Příprava a uvádění programu

15. 1. 2020

Jak připravit a uvést cestovatelskou besedu? Tvořivé odpoledne pro děti? Dobrodružnou zážitkovou hru pro studenty? Zajímavé představení knihovny pro nové čtenáře? Připravit blokový kurz na univerzitě? Proč se tyto programy připravují a jaký mají smysl?

Na tyto otázky bychom rádi hledali odpovědi společně s vámi v rámci předmětu ISKB61 Příprava a uvádění programu.

Kurz bude mít blokovou formu – úvodní dvouhodinový workshop v únoru, hlavní čtyřdenní část mimo Brno v březnu a závěrečné uzavření v neděli na konci dubna v Brně.

K čemu mi kurz bude?

Cílem kurzu je:  Účastník má schopnost připravit několikahodinový program. Umí přemýšlet nad cílovou skupinou, cíli, připravit tomu odpovídající program a následně jej i uvést a zhodnotit.

Rádi bychom společně trénovali lektorské dovednosti. Co si myslíme, že by takový lektor měl umět?

• Ví, pro koho program dělá,
  • umí stanovit cíl programu - nebo jej dostane a umí ho zpřesnit,
  • dokáže připravit program,
  • zná různé formy programu, které umí použít,
  • dokáže zařídit podstatné věci  okolo programu - propagace, zázemí, pomůcky,
  • dokáže uvést program - pracuje s lidmi a dynamikou a energií jejich skupiny, pracuje s časem, zvládne řešit potíže při průběhu, zvládne provést reflexi a ví, k čemu je dobrá,
  • umí vyhodnotit program po uvedení,
  • umí si poradit s obavami z uvádění programu,
  • umí spolupracovat s dalšími lektory.

Výše uvedené dovednosti odpovídají podle nás “superlektorovi”. Jedná se o oblasti, kterých se chceme dotknout. Nečekáme, že po absolvování kurzu se z účastníků takoví lektoři stanou.

Pro koho kurz je?

• Naší hlavní cílovou skupinou jsou studenti z KISKu, ale velmi vítáme i studenty z jiných kateder či fakult. Věříme, že výše uvedené dovednosti jsou praktické pro širokou škálu oborů.
  • Nečekáme žádné předchozí osobní zkušenosti s uváděním programu, máte-li je však, můžeme na nich stavět.
  • Chtěli bychom zhruba 20-30 účastníků.
  • Kurz je přístupný i studentům z kombinovaného studia.

Co se po mně bude chtít?

To, čemu se chceme věnovat, jsou dovednosti, nikoliv znalosti. Dovednosti se dají učit jen tréninkem.

Chceme vás aktivně zapojit, nechat vás prožít různé zajímavé formy programů. Zároveň vám dát příležitost vyzkoušet si připravit a uvést program sami a poučit se z toho. Chceme s vámi sdílet naše zkušenosti.

Co budeme chtít pro absolvování předmětu:

• účast na hlavní blokové části a závěrečném uzavření
  • vypracování projektu :
    • Cílem projektu je projít celý cyklus přípravy programu: cílová skupina → cíl → příprava programu → uvedení programu v rozsahu zhruba 1,5-2 hodiny → zhodnocení programu.
    • Projekt budeme připravovat v rámci hlavní blokové části, jeho uvedení potom bude mimo kurz.
    • Na projektu bude pracovat malá skupina studentů.
    • Na závěrečném uzavření proběhne představení projektů.
  • uvedení drobné aktivity přímo na kurzu

Aha, a kdy a kde to bude?

Kurz bude mít tři části:

• 22. února (sobota, 9.00 - 11.30) – informačně motivační workshop, v Brně v učebně L35,
  • 12.-15. března (čtvrtek ráno až neděle odpoledne) – čtyřdenní blokový výjezd na Kaprálově mlýně, poblíž Ochozu u Brna - http://www.kapraluvmlyn.cz,
  • v mezičase – realizace skupinového projektu / uvedení vámi připravovaného programu,
  • 26. dubna (neděle, celý den) – jednodenní blok v Brně – zhodnocení projektů, uzavření kurzu.

Cena kurzu pro studenty bude orientačně 700 Kč. Tato cena je dotovaná KISKem. Cena zahrnuje ubytování, kompletní jídlo a pití a náklady na program.

A co když už je plno?

Nezoufejte! Každý rok se nám stane, že se několik studentů odhlásí, což se ostatně děje v každém předmětu v každém zkouškovém. V případě zájmu o kurz (ač je nyní kapacita plná), nám prosím vyplňte tento dotazník.

Kdo vás bude kurzem provádět?

Martin Křivánek

produktový manažer v MSD IT, instruktor na skautských vzdělávacích kurzech, lektor

Petr Sucháček

doktorský student, lektor na PřF a FF MU, příležitostný moderátor akcí všeho druhu

Vlasta Šťavová

IT Security Analytik v Korporaci, lektorka. Pohybuji se na pomezí počítačové bezpečnosti a běžných uživatelů a to jak výzkumně, tak prakticky.

Jan Harnušek

student magisterského studia na KISKu, zaměstnanec knihovny FF MU

Petr Škyřík (jako host)

vedoucí Katedry informačních služeb a knihovnictví, proděkan FF MU

Chci se zúčastnit, co mám udělat?

Skvělé, to máme radost!

Zapište si předmět ISKB61 Příprava a uvádění programu. Přijďte na úvodní dvouhodinovku v sobotu 22. února v 9.00 (v L35).

Máte-li nějaké otázky či nejasnosti napište na vlasta.stavova@mail.muni.cz nebo dorazte na úvodní dvouhodinovku.