Průvodce tvorbou udržitelných řešení: Od designového přemýšlení ke změně komplexních systémů

Chci zpět

Registrace:

Červen 2024

Rozsah a cena kurzu:

75 hodin ~ 4 000,-

Kapacita kurzu:

12 lidí

O čem kurz bude?  

Od brblání v hospodě u piva k hledání drobných nebo velkých problémů, které ve svém okolí vnímáte. Od snění o tom, co všechno byste rádi změnili, k prvním malým krůčkům, které ke změně povedou.

Tenhle kurz je navržený tak, aby kdokoli, kdo má chuť a energii proměňovat věci, se kterými není spokojen nebo které si vysnil, našel cestu k proměně samotné. Aby přešel od povídání k akci a zkusil se zamyslet nad svým tématem do šířky i hloubky.

Kurz je praktický, plný konkrétních cvičení, které lze snadno použít, příkladů provedených změn, kterými je možné se inspirovat. A jeho součástí je řada několik setkání, které odpoví na otázky, které si v průběhu kurzu budete klást.

Pro koho jsme kurz připravili?

Při přípravách jsme měli na mysli zejména členy a členky komunit, alternativní vzdělavatele a vzdělavatelky, aktivisty a aktivistky.

Lidi, kteří chtějí přejít od nápadů k jejich rozhýbání. Kteří si všímají potřeb ve svém okolí, ale nechtějí zůstat jen u toho, že si o nich budou povídat nad pivem nebo kafem. Možná jste někým z nich!

Možná se ale nedokážete do žádné z těchto několika málo škatulek zařadit - nevadí, i tak vás v kurzu moc rádi uvidíme. 

Kdo vás kurzem provede?

Mgr. Roman Hřebecký

Roman je designér služeb s praxí z velkých firem, neziskových organizací i státní správy.

Toho času se v Pomalší pokouší rozjíždět rozličné komunitní aktivity a permakulturní zahradu. Zároveň pracuje na projektech na MPSV v oblasti energetické chudoby a komunitního vzdělávání.

Bez popisku
Bez popisku

Mgr. Roman Sellner Novotný

Roman vede na KISKu designovou profilaci, učí několik kurzů a angažuje se v komunitních aktivitách. 

velké designérské zkušenosti z různých sfér - od nezisku, přes korporáty, až po státní správu. 

Co vás v kurzu čeká?

Kurz probíhá online a je rozložený od října do prosince. Kombinace online synchronní výuky a asynchronních materiálů v e-learningu vám v součtu zabere maximálně 75 hodin.

Moduly kurzu

 • 1. modul

  Já designér: každý něco tvoří a je dobré to dělat vědomě

 • 2. modul

  Participativní přístup k designu je výhodný

 • 3. modul

  Láska k tématu, které řeším: Od evidence based přístupu k intuici v designu a o designování s doménovou znalosti

 • 4. modul

  Cesta od human centered designu a design thinking k life a planet centered designu

 • 5. modul

  Za vším hledej systém: systémové přemýšlení a transition designu

Požadavky na úspěšné ukončení kurzu aneb Co z toho budete mít?

Univerzitní osvědčení získají účastníci, kteří splní všechny náležitosti kurzu:

   • Aktivní účast na výuce 
   • Průběžné plnění úkolů a vypracování vlastního projektu / aktivity
   • Účast na závěrečném online setkání s reflexí sebe jako tvůrce/tvůrkyně

Jak to funguje?

Abyste se kurzu mohli zúčastnit, je potřeba podat e-přihlášku a splnit několik jednoduchých náležitostí. Díky tomu vám dokážeme poskytnout plnohodnotný univerzitní servis a zážitek. Po úspěšném absolvování kurzu získáte také nárok na univerzitní osvědčení.

Jaké musím splnit náležitosti?

 • 1. krok

  Výběr kurzu

  Při výběru kurzu sledujte stav e-přihlášky a termíny pro její podávání. Přihlásit se totiž můžete jen do kurzů, které mají aktivní e-přihlášku. Díky tomu, že využíváme oficiální e-přihlášky informačního systému Masarykovy univerzity, získáte po úspěšném absolvování kurzu nárok na univerzitní osvědčení.

  Mám obavu nebo nejistotu z e-přihlášky

  Občas se k nám dostane zpětná vazba, že se někteří zájemci o KISKed kurzy zaleknou podání e-přihlášky. Třeba proto, aby se podáním e-přihlášky nezavázali k příliš velké výzvě. Chápeme, že vyplňovat osobní údaje pro podání e-přihlášky do univerzitního kurzu může znít náročně. Ale současně víme, že je tato obava lichá. Chceme s touto obavou pracovat a být zájemcům v rozpacích blíž. Pokud se potřebujete ve věci e-přihlášek v něčem ujistit, jsme tu pro vás.

  Napsat e-mail

 • 2. krok

  E-přihláška

  Máte vybraný kurz? Skvělé. Pojďme na založení e-přihlášky. Odkaz na e-přihlášku najdete vždy na stránce KISKed kurzu. Můžete zvolit některý ze tří způsobů pro založení e-přihlášky:

  • Pomocí e-mailové adresy
  • Pomocí Identity občana (eObčanka, MojeID atp.)
  • Pomocí již existujícího účtu v informačním systému Masarykovy univerzity
  Jsem ze Slovenska a nemám české doklady, je to problém?

  Není to problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu.

  Jak funguje podávání e-přihlášky pomocí e-mailu?

  Způsoby podání e-přihlášky se liší jen v tom, kolik informací vyplníte ručně a kolik se jich automaticky předvyplní. Nejvíce údajů vyplňujete ručně při založení e-přihlášky pomocí e-mailu, postup je následující:

  • Zadáte svůj e-mail
  • Vyplníte základní osobní údaje a zvolíte heslo pro pozdější přístup k e-přihlášce
  • Na e-mail obdržíte zprávu s ověřovacím odkazem (od: informacni-system@mail.muni.cz)
  • V e-přihlášce budete požádání o rozšíření svých osobních údajů (adresa, vzdělávání atp.)
  • Po rekapitulaci e-přihlášku odešlete
  • Poté uvidíte výrazné potvrzení, které potvrzuje odeslání e-přihlášky
  • E-přihlášku a údaje v ní kontroluje a potvrzuje studijní oddělení
  • Máte hotovo
 • 3. krok

  Přijímací řízení

  Podmínky pro přijímání uchazečů do konkrétního kurzu se dozvíte vždy na stránce kurzu. Usilujeme o to, aby přijímací řízení do KISKed kurzů bylo svěží a nekladlo neúměrné překážky. Slouží tedy především k vyřizování e-přihlášek. Lhůty přijímacího řízení se také dozvíte na stránce kurzu.

 • 4. krok

  Rozhodnutí o přijetí

  Ve stanovené lhůtě najdete u své e-přihlášky rozhodnutí o přijetí do KISKed kurzu. Pokud nesplníte kritéria přijímacího řízení, může se stát, že nebudete do kurzu přijati.

 • 5. krok

  Zápis do kurzu

  Spolu s rozhodnutím o přijetí se vám v e-přihlášce objeví tlačítko pro zápis do kurzu. Zapsat do kurzu se můžete jedním kliknutím a odkudkoliv. I zápisy do kurzu mají své lhůty, aby všechno hladce probíhalo. Pokud se do kurzu nezapíšete, hodnotíme to jako vyjádření nezájmu.

 • 6. krok

  Platba

  Některé kurzy nabízíme bezplatně, jiné jsou placené. Pokud jste si vybrali placený kurz a již víte, že jste úspěšně přijati a zapsáni do kurzu, dostanete výzvu k uhrazení ceny kurzu se 14 denní splatností. Pokud částku neuhradíte, také to hodnotíme to jako vyjádření nezájmu.

 • 7. krok

  Založení studia

  Protože jste splnili všechny náležitosti, nic nebrání tomu, aby vám referent/ka studijního oddělení založil/a studium.

 • 8. krok

  Ztotožnění

  Výhodou našeho řešení je, že vše můžete řešit vzdáleně a on-line. Ale právě proto musíme dbát na bezpečnost a důvěryhodnost celého procesu. Informační systém vás požádá, abyste se ztotožnili některou z dostupných metod. Využít můžete například Identitu občana.

  Jak to mám udělat?

  Přívětivý návod pro ztotožnění je připraven přímo v informačním systému. Jakmile budete mít přístup do informačního systému, můžete ho využít. I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte czv@phil.muni.cz

  Návod pro ztotožnění

 • 9. krok

  Studium kurzu

  Nyní si přebírá štafetu vyučující. Bude s vámi bude komunikovat pomocí univerzitního e-mailu, který najdete v informačním systému. Bedlivě ho sledujte. V nastavení si můžete také nastavit přeposílání e-mailů na svoji soukromou e-mailovou adresu, ale pro oficiální komunikaci je vždy vhodnější používat univerzitní e-mail. Výuka proběhne podle deklarované osnovy.

 • 10. krok

  Osvědčení

  Po skončení kurzu zadá vyučující hodnocení v informačním systému. V případě, že splníte deklarované podmínky pro úspěšné zakončení kurzu, získáváte nárok na univerzitní osvědčení.

Na tohle se nás často ptáte

Jsem ze Slovenska, můžu se kurzu účastnit?

Není to žádný problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu. Budeme se na vás těšit! I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte prosím studijní oddělení.

Když je kapacita naplněna, mám šanci se ho zúčastnit?

Pokud budeme evidovat nadstandardní zájem o kurz, zvážíme navýšení kapacity.

Máte jinou otázku nebo nápad?

Vyučující kurzu rád zodpoví vaše dotazy k obsahu kurzu. Vítáme i vaše náměty, postřehy nebo nabídky, které pomohou kurz ještě vylepšit.

Napsat e-mail

Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info