Seminář: Podpora čtenářství romské mládeže

Seminář proběhl online formou webináře. 

Na semináři vystoupili:

Janette Motlová (Eduma), David Tišer (ARA ART), Máša Bořkovcová (Nová škola, o.p.s), Radka Patočková (KHER), Katarína Kalivodová (Společnost pro kreativitu ve vzdělávání), Kristina Studená (IQ Roma servis), Robin Stria (Muzeum Romské kultury), Veronika Kačová (časopis KEREKA), Kateřina Šidlofová (Krajská vědecká knihovna v Liberci), Petra Sitárová (Knihovna Města Ostravy).

Odpoledne se uskutečnil vstup na téma Prolínání sociálních médií a literatury perspektivou mladých Romů. se Štefanem Ferim, studentem programu Gendalos (IQ Roma servis).

Kdo na semináři spolupracoval:

Pro koho byl seminář určen: Seminář byl určen pro zaměstnance knihoven, pedagogy (stávající i budoucí), zástupce neziskovek a organizací, kteří se tématem romské literatury a čtenářství zabývají.

O romském čtenářství víme méně, než bychom rádi. O to více to platí pro čtenářství romských studentů a studentek. Ne vždy je čeština v romských rodinách mateřským jazykem, romským etnolektem češtiny dle odhadů hovoří až 30 tisíc dětí. Jazyková bariéra způsobuje řadu komplikací, které mohou mít přímý i nepřímý důsledek jak na bezproblémový průchod studiem, tak na úspěšnost u přijímacích zkoušek, maturit... 

S čím se romští studenti a studentky potýkají a co má vliv na výběr knih a jejich čtenářské preference? Existují nějaké cesty, jak těmto mladým lidem přiblížit svět literatury a knihoven? Jakou roli mohou hrát neziskové organizace a další vzdělávací instituce? A jak všichni mohou spojit své síly a začít spolupracovat? Pojďte si vyslechnout příklady dobré praxe.

Seminář představí několik programů, metod a případových studí, které mohou posloužit jako inspirace pro ostatní. Zároveň se na semináři budete mít možnost propojit s dalšími organizacemi i jednotlivci, které toto téma zajímá a navázat s nimi další spolupráci.

Podrobnější program

„Pojďme společně přemýšlet, jak udělat čtení lákavé pro dnešní mladé skrze perspektivu mladých Romů.“

motto

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info