Komunitní kurátorství: odolné společenství jako křižovatka světů i křehká pouta

Registrovat se

Chci zpět

Průběh kurzu:

8. - 10. 11. & další 2 online setkání

Rozsah a cena kurzu:

75 hodin ~ 1 600,-

Kapacita kurzu:

16 lidí

O čem kurz bude?  

Jak udržovat laskavá společenství, pečovat o ně, ponoukat k akci, vystavovat se výzvám a s lehkostí je zdolávat? Ať už stojíte v jádru komunity a tvoříte její akční základnu, nebo pozorujete dění z povzdálí a zatím hledáte svou roli, rádi bychom vám v rámci kurzu pomohli objevovat fenomén komunit, podnítili odhodlání, povzbudili vás a otevřeli prostor k vzájemné inspiraci a přemýšlení o pestrých možnostech komunitního kurátorství.

Kurz je založený na sdílení, imaginování a propojování. Vydáme se společně i se skupinou studentů z KISK FF MUNI na komponovaný víkend, během nějž budeme mít čas i prostor pro noření se do tématu a zkoumání jeho šířky i hloubky. Věříme, že kurz může přinést nečekané nám i vám!

Pro koho jsme kurz připravili?

Při přípravách jsme měli na mysli zejména lidi z neziskovek, z knihoven a různých kulturních a kreativních odvětvích. Mysleli jsme ale i na vedoucí týmů a skautských oddílů, na ty, kteří se snaží na malém městě o velké změny, na ty, kteří se rádi obklopují druhými lidmi. Možná jste někým z nich!

Možná se ale nedokážete do žádné z těchto několika málo škatulek zařadit - nevadí, i tak vás v kurzu moc rádi uvidíme. 

Kurz navrhujeme jak pro ty, kteří už své místo v komunitě mají, znají a umí pojmenovat, tak i pro ty, kteří ho ještě hledají a potřebují pomocnou ruku.

Kdo vás kurzem provede?

PhDr. Petr Škyřík, PhD. 

Petra zajímá a fascinuje třaskavá směs informační vědy, systémové dynamiky, trendspottingu, (sociálních) inovací, technologií, informačních služeb, kreativity, behaviorální ekonomie a designového myšlení.

zkušenosti s vedením i zakládáním komunit všeho druhu - o tom vám ostatně sám bude na kurzu s radostí vyprávět. 

Bez popisku
Bez popisku

Bc. Magdaléna Bohuslavová

Magdaléna je studentkou KISKu, kde zároveň pečuje o studentskou komunitu v roli komunitní kurátorky. Baví ji naslouchat lidem, propojovat je, ponoukat k dobrému.

Má blízko k mentorování, práci s příběhy i hledání punkových způsobů řešení problémů. V minulosti vedla tým Skautského institutu v Kolíně, spolupořádala větší národní skautské sešlosti i KISKové akce. 

Co vás v kurzu čeká?

Kurz bude připraven zejména jako bloková off-line výuka. Společně strávíme podzimní víkend (8. - 10. listopadu) na Filozofické fakultě v Brně, kde na vše zmíněné budeme mít dostatek času a prostoru.

Tomuto víkendu bude předcházet jedno dílčí on-line setkání, kde budeme mít možnost se trochu poznat, naladit a připravit na společné dobrodružství. Stejně tak po skončení výjezdu nás bude čekat ještě jeden on-line hovor, kde vše uzavřeme a zreflektujeme.

Harmonogram kurzu

 • 21. 10. 15 - 17h

  Úvodní on-line setkání

  První on-line setkání bude vstupní branou do tajů komunitního kurátorství i praktických aspektů tohoto kurzu. Poprvé se potkáme, zlehka se začneme seznamovat a ladit na společný víkendový výjezd, jež bude ústředním bodem tohoto kurzu.

  Od tohoto setkání si slibujeme dvojí: Zaprvé vy poznáte nás i sebe navzájem a prolomíte ledy anonymity, a zadruhé, že sladíme naši vizi a vaše očekávání, a budeme moci víkendovku přizpůsobit na míru přímo pro vaši účastnickou skupinu.

 • 8. - 10. 11.

  Komponovaný víkend v Brně

  Společně se skupinou studentů z KISKu se vydáme na společný komponovaný víkend na Filozofické fakultě v Brně. Tento víkendový výjezd vnímáme jako stěžejní část kurzu - čeká vás během něj teoretická část, sdílení, ideace, spontánní drobničky i soustředěná kontemplace.

  Věříme, že právě kombinace účastníků tohoto kurzu a studentů stejnojmenného KISKového předmětu může vytvořit synergické, otevřené a kreativní prostředí. To bude třeba jak pro hledání a definování vlastní role v komunitě, tak i pro přemýšlení nad budoucností, vizí a možnými akcemi a intervencemi vaší vlastní komunity.

 • 2. 12. 15 - 17 h

  Závěrečné on-line setkání

  Rádi bychom s odstupem pár týdnů po víkendovém výjezdu zreflektovali a uzavřeli společně strávený čas v rámci kurzu. Co vám kurz dal a co jste naopak dali vy jemu? Jak se změnilo vaše vnímání komunit a společenství? Co je teď vaše komunitní "proč"? A mnoho dalšího: necháme to plynout a detaily se vyjeví. 

Témata kurzu

V průběhu kurzu se budeme zabývat těmito tématy:

 • Základní elementy a teorie komunit
 • Koncept identity ve vztahu ke komunitě
 • Komunitní mapování, plánování, rozvoj a správcovství
 • Odborná komunita a její životní cyklus
 • Komunitní informatika: role technologie v životě společnosti
 • "Využitá" komunita: společenství, management a marketing
 • O trochu lepší svět: komunita a sociální inovace

Požadavky na úspěšné ukončení kurzu aneb Co z toho budete mít?

Univerzitní osvědčení získají účastníci, kteří splní všechny náležitosti kurzu:

   • Aktivní účast na výuce a víkendovém výjezdu
   • Sdílení, imaginování, naslouchání a zkoušení nového
   • Reflexi vlastního průchodu kurzem

Jak to funguje?

Abyste se kurzu mohli zúčastnit, je potřeba podat e-přihlášku a splnit několik jednoduchých náležitostí. Díky tomu vám dokážeme poskytnout plnohodnotný univerzitní servis a zážitek. Po úspěšném absolvování kurzu získáte také nárok na univerzitní osvědčení.

Jaké musím splnit náležitosti?

 • 1. krok

  Výběr kurzu

  Při výběru kurzu sledujte stav e-přihlášky a termíny pro její podávání. Přihlásit se totiž můžete jen do kurzů, které mají aktivní e-přihlášku. Díky tomu, že využíváme oficiální e-přihlášky informačního systému Masarykovy univerzity, získáte po úspěšném absolvování kurzu nárok na univerzitní osvědčení.

  Mám obavu nebo nejistotu z e-přihlášky

  Občas se k nám dostane zpětná vazba, že se někteří zájemci o KISKed kurzy zaleknou podání e-přihlášky. Třeba proto, aby se podáním e-přihlášky nezavázali k příliš velké výzvě. Chápeme, že vyplňovat osobní údaje pro podání e-přihlášky do univerzitního kurzu může znít náročně. Ale současně víme, že je tato obava lichá. Chceme s touto obavou pracovat a být zájemcům v rozpacích blíž. Pokud se potřebujete ve věci e-přihlášek v něčem ujistit, jsme tu pro vás.

  Napsat e-mail

 • 2. krok

  E-přihláška

  Máte vybraný kurz? Skvělé. Pojďme na založení e-přihlášky. Odkaz na e-přihlášku najdete vždy na stránce KISKed kurzu. Můžete zvolit některý ze tří způsobů pro založení e-přihlášky:

  • Pomocí e-mailové adresy
  • Pomocí Identity občana (eObčanka, MojeID atp.)
  • Pomocí již existujícího účtu v informačním systému Masarykovy univerzity
  Jsem ze Slovenska a nemám české doklady, je to problém?

  Není to problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu.

  Jak funguje podávání e-přihlášky pomocí e-mailu?

  Způsoby podání e-přihlášky se liší jen v tom, kolik informací vyplníte ručně a kolik se jich automaticky předvyplní. Nejvíce údajů vyplňujete ručně při založení e-přihlášky pomocí e-mailu, postup je následující:

  • Zadáte svůj e-mail
  • Vyplníte základní osobní údaje a zvolíte heslo pro pozdější přístup k e-přihlášce
  • Na e-mail obdržíte zprávu s ověřovacím odkazem (od: informacni-system@mail.muni.cz)
  • V e-přihlášce budete požádání o rozšíření svých osobních údajů (adresa, vzdělávání atp.)
  • Po rekapitulaci e-přihlášku odešlete
  • Poté uvidíte výrazné potvrzení, které potvrzuje odeslání e-přihlášky
  • E-přihlášku a údaje v ní kontroluje a potvrzuje studijní oddělení
  • Máte hotovo
 • 3. krok

  Přijímací řízení

  Podmínky pro přijímání uchazečů do konkrétního kurzu se dozvíte vždy na stránce kurzu. Usilujeme o to, aby přijímací řízení do KISKed kurzů bylo svěží a nekladlo neúměrné překážky. Slouží tedy především k vyřizování e-přihlášek. Lhůty přijímacího řízení se také dozvíte na stránce kurzu.

 • 4. krok

  Rozhodnutí o přijetí

  Ve stanovené lhůtě najdete u své e-přihlášky rozhodnutí o přijetí do KISKed kurzu. Pokud nesplníte kritéria přijímacího řízení, může se stát, že nebudete do kurzu přijati.

 • 5. krok

  Zápis do kurzu

  Spolu s rozhodnutím o přijetí se vám v e-přihlášce objeví tlačítko pro zápis do kurzu. Zapsat do kurzu se můžete jedním kliknutím a odkudkoliv. I zápisy do kurzu mají své lhůty, aby všechno hladce probíhalo. Pokud se do kurzu nezapíšete, hodnotíme to jako vyjádření nezájmu.

 • 6. krok

  Platba

  Některé kurzy nabízíme bezplatně, jiné jsou placené. Pokud jste si vybrali placený kurz a již víte, že jste úspěšně přijati a zapsáni do kurzu, dostanete výzvu k uhrazení ceny kurzu se 14 denní splatností. Pokud částku neuhradíte, také to hodnotíme to jako vyjádření nezájmu.

 • 7. krok

  Založení studia

  Protože jste splnili všechny náležitosti, nic nebrání tomu, aby vám referent/ka studijního oddělení založil/a studium.

 • 8. krok

  Ztotožnění

  Výhodou našeho řešení je, že vše můžete řešit vzdáleně a on-line. Ale právě proto musíme dbát na bezpečnost a důvěryhodnost celého procesu. Informační systém vás požádá, abyste se ztotožnili některou z dostupných metod. Využít můžeme například Identitu občana. 

  Jak to mám udělat?

  Přívětivý návod pro ztotožnění je připraven přímo v informačním systému. Jakmile budete mít přístup do informačního systému, můžete ho využít. I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte czv@phil.muni.cz

  Návod pro ztotožnění

 • 9. krok

  Studium kurzu

  Nyní si přebírá štafetu vyučující. Bude s vámi bude komunikovat pomocí univerzitního e-mailu, který najdete v informačním systému. Bedlivě ho sledujte. V nastavení si můžete také nastavit přeposílání e-mailů na svoji soukromou e-mailovou adresu, ale pro oficiální komunikaci je vždy vhodnější používat univerzitní e-mail. Výuka proběhne podle deklarované osnovy.

 • 10. krok

  Osvědčení

  Po skončení kurzu zadá vyučující hodnocení v informačním systému. V případě, že splníte deklarované podmínky pro úspěšné zakončení kurzu, získáváte nárok na univerzitní osvědčení.

Nezapomeňte přihlášku skutečně podat

K většině přihlášek je nově potřeba doložit i konverzi maturitního vysvědčení, kterou vám vystaví na každém Czech POINTu. Pokud jste se tedy rozhodli do některého z našich kurzů přihlásit a přihlášku založili, před jejím podáním bude třeba ještě doložit tento dokument. Až poté budete mít všechno finálně vyřízené a budete se moci začít těšit na rozhodnutí o přijetí!

Na tohle se nás často ptáte

Jsem ze Slovenska, můžu se kurzu účastnit?

Není to žádný problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu. Budeme se na vás těšit! I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte prosím studijní oddělení.

Když je kapacita naplněna, mám šanci se ho zúčastnit?

Pokud budeme evidovat nadstandardní zájem o kurz, zvážíme navýšení kapacity.

Máte jinou otázku nebo nápad?

Vyučující kurzu rád zodpoví vaše dotazy k obsahu kurzu. Vítáme i vaše náměty, postřehy nebo nabídky, které pomohou kurz ještě vylepšit.

Napsat e-mail

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info