Digitální wellbeing: jak žít v online a přitom neztratit rovnováhu

Chci zpět

Registrace:

leden 2025

Rozsah a cena kurzu:

25 hodin ~ 1 500,-

Kapacita kurzu:

30 lidí

O čem kurz bude?  

Kurz digitálního wellbeingu nabízí přístup k udržitelnému a vyváženému využívání online služeb, mobilních aplikací a technologií. Tento kurz vychází z aktuální potřeby efektivního nastavení digitálního ekosystému s cílem minimalizovat stres a snížit zátěž spojenou s moderní technologií.
Kurz se zaměřuje na rozvoj dovedností, které vám umožní nejen uniknout pasti nekontrolované technologie, ale také ji využívat smysluplně a s rozvahou. Chceme vás naučit, jak si stanovit individuální cíle a pracovat na nich tak, abyste dosáhli digitálního wellbeingu. To vše s důrazem na individuální práci a personalizovaný přístup k vašim potřebám.

Pro koho jsme kurz připravili?

Kurz je určen pro knihovníky, učitele i širokou veřejnost.

Zaměřuje se na získání, rozvoj a reflexi znalostí, dovedností, postojů a nástrojů směřující ke schopnosti člověka dosahovat digitální rovnováhy. Důraz je kladen jak na obecné zásady digitálního wellbeingu, tak na schopnost frekventanta aplikovat je ve vlastní praxi.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Kdo vás kurzem provede?

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

Michal působí více než deset let na Katedře informačních studií a knihovnictví na FF MU. Odborně se věnuje vztahu technologické transformace společnosti a vzdělávání a na to navázaným tématům – filosofii informace, digitálním kompetencím nebo informační gramotnosti. Je autorem více než dvaceti odborných knih, učebnic pro učitele i studenty.

 

Bez popisku
Bez popisku

Bc. Daniela Ryšavá

Daniela je studentka KISKu, kde se zajímá o oblast technologií ve vzdělávání. Je skautka, má ráda hudbu, přírodu, pohyb. Svým přičiněním v rámci kurzu se snaží podporovat ostatní při hledání cest k dosažení rovnováhy v dnešní uspěchaném onlife světě.

Co vás v kurzu čeká?

Kurz bude připraven jako kombinace online a blokové off-line výuky. Společně strávíme den na Filozofické fakultě v Brně, kde na vše zmíněné budeme mít dostatek času a prostoru, ale potkáme se několikrát i v online prostoru.

Harmonogram kurzu

  • Úvodní online setkání

  • Prezenční workshop v Brně

  • Závěrečné online setkání

Co se v průběhu kurzu naučíte?

      Kurz se zaměřuje na získání, rozvoj a reflexi znalostí, dovedností, postojů a nástrojů směřující ke schopnosti člověka dosahovat digitální rovnováhy. Důraz je kladen jak na obecné zásady digitálního wellbeingu, tak na schopnost frekventanta aplikovat je ve vlastní praxi.
      Kurz kombinuje úvodní online setkání, intenzivní sobotní workshop, individualizované úkoly přizpůsobené vašim potřebám, e-learning a závěrečnou online reflexi. Věříme, že tímto způsobem poskytujeme komplexní a efektivní prostředí pro dosažení optimální digitální rovnováhy.

Požadavky na úspěšné ukončení kurzu aneb Co z toho budete mít?

Univerzitní osvědčení získají účastníci, kteří splní všechny náležitosti kurzu:

  • Aktivní účast na prezenčním setkání
  • Účast na alespoň jednom online setkání
  • Dodání výstupů

Jak to funguje?

Abyste se kurzu mohli zúčastnit, je potřeba podat e-přihlášku a splnit několik jednoduchých náležitostí. Díky tomu vám dokážeme poskytnout plnohodnotný univerzitní servis a zážitek. Po úspěšném absolvování kurzu získáte také nárok na univerzitní osvědčení.

Jaké musím splnit náležitosti?

  • 1. krok

    Výběr kurzu

    Při výběru kurzu sledujte stav e-přihlášky a termíny pro její podávání. Přihlásit se totiž můžete jen do kurzů, které mají aktivní e-přihlášku. Díky tomu, že využíváme oficiální e-přihlášky informačního systému Masarykovy univerzity, získáte po úspěšném absolvování kurzu nárok na univerzitní osvědčení.

    Mám obavu nebo nejistotu z e-přihlášky

    Občas se k nám dostane zpětná vazba, že se někteří zájemci o KISKed kurzy zaleknou podání e-přihlášky. Třeba proto, aby se podáním e-přihlášky nezavázali k příliš velké výzvě. Chápeme, že vyplňovat osobní údaje pro podání e-přihlášky do univerzitního kurzu může znít náročně. Ale současně víme, že je tato obava lichá. Chceme s touto obavou pracovat a být zájemcům v rozpacích blíž. Pokud se potřebujete ve věci e-přihlášek v něčem ujistit, jsme tu pro vás.

    Napsat e-mail

  • 2. krok

    E-přihláška

    Máte vybraný kurz? Skvělé. Pojďme na založení e-přihlášky. Odkaz na e-přihlášku najdete vždy na stránce KISKed kurzu. Můžete zvolit některý ze tří způsobů pro založení e-přihlášky:

    • Pomocí e-mailové adresy
    • Pomocí Identity občana (eObčanka, MojeID atp.)
    • Pomocí již existujícího účtu v informačním systému Masarykovy univerzity
    Jsem ze Slovenska a nemám české doklady, je to problém?

    Není to problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu.

    Jak funguje podávání e-přihlášky pomocí e-mailu?

    Způsoby podání e-přihlášky se liší jen v tom, kolik informací vyplníte ručně a kolik se jich automaticky předvyplní. Nejvíce údajů vyplňujete ručně při založení e-přihlášky pomocí e-mailu, postup je následující:

    • Zadáte svůj e-mail
    • Vyplníte základní osobní údaje a zvolíte heslo pro pozdější přístup k e-přihlášce
    • Na e-mail obdržíte zprávu s ověřovacím odkazem (od: informacni-system@mail.muni.cz)
    • V e-přihlášce budete požádání o rozšíření svých osobních údajů (adresa, vzdělávání atp.)
    • Po rekapitulaci e-přihlášku odešlete
    • Poté uvidíte výrazné potvrzení, které potvrzuje odeslání e-přihlášky
    • E-přihlášku a údaje v ní kontroluje a potvrzuje studijní oddělení
    • Máte hotovo
  • 3. krok

    Přijímací řízení

    Podmínky pro přijímání uchazečů do konkrétního kurzu se dozvíte vždy na stránce kurzu. Usilujeme o to, aby přijímací řízení do KISKed kurzů bylo svěží a nekladlo neúměrné překážky. Slouží tedy především k vyřizování e-přihlášek. Lhůty přijímacího řízení se také dozvíte na stránce kurzu.

  • 4. krok

    Rozhodnutí o přijetí

    Ve stanovené lhůtě najdete u své e-přihlášky rozhodnutí o přijetí do KISKed kurzu. Pokud nesplníte kritéria přijímacího řízení, může se stát, že nebudete do kurzu přijati.

  • 5. krok

    Zápis do kurzu

    Spolu s rozhodnutím o přijetí se vám v e-přihlášce objeví tlačítko pro zápis do kurzu. Zapsat do kurzu se můžete jedním kliknutím a odkudkoliv. I zápisy do kurzu mají své lhůty, aby všechno hladce probíhalo. Pokud se do kurzu nezapíšete, hodnotíme to jako vyjádření nezájmu.

  • 6. krok

    Platba

    Některé kurzy nabízíme bezplatně, jiné jsou placené. Pokud jste si vybrali placený kurz a již víte, že jste úspěšně přijati a zapsáni do kurzu, dostanete výzvu k uhrazení ceny kurzu se 14 denní splatností. Pokud částku neuhradíte, také to hodnotíme to jako vyjádření nezájmu.

  • 7. krok

    Založení studia

    Protože jste splnili všechny náležitosti, nic nebrání tomu, aby vám referent/ka studijního oddělení založil/a studium.

  • 8. krok

    Ztotožnění

    Výhodou našeho řešení je, že vše můžete řešit vzdáleně a on-line. Ale právě proto musíme dbát na bezpečnost a důvěryhodnost celého procesu. Informační systém vás požádá, abyste se ztotožnili některou z dostupných metod. Využít můžeme například Identitu občana. 

    Jak to mám udělat?

    Přívětivý návod pro ztotožnění je připraven přímo v informačním systému. Jakmile budete mít přístup do informačního systému, můžete ho využít. I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte czv@phil.muni.cz

    Návod pro ztotožnění

  • 9. krok

    Studium kurzu

    Nyní si přebírá štafetu vyučující. Bude s vámi bude komunikovat pomocí univerzitního e-mailu, který najdete v informačním systému. Bedlivě ho sledujte. V nastavení si můžete také nastavit přeposílání e-mailů na svoji soukromou e-mailovou adresu, ale pro oficiální komunikaci je vždy vhodnější používat univerzitní e-mail. Výuka proběhne podle deklarované osnovy.

  • 10. krok

    Osvědčení

    Po skončení kurzu zadá vyučující hodnocení v informačním systému. V případě, že splníte deklarované podmínky pro úspěšné zakončení kurzu, získáváte nárok na univerzitní osvědčení.

Nezapomeňte přihlášku skutečně podat

K většině přihlášek je nově potřeba doložit i konverzi maturitního vysvědčení, kterou vám vystaví na každém Czech POINTu. Pokud jste se tedy rozhodli do některého z našich kurzů přihlásit a přihlášku založili, před jejím podáním bude třeba ještě doložit tento dokument. Až poté budete mít všechno finálně vyřízené a budete se moci začít těšit na rozhodnutí o přijetí!

Na tohle se nás často ptáte

Jsem ze Slovenska, můžu se kurzu účastnit?

Není to žádný problém. Podat e-přihlášku můžete pomocí e-mailu. Budeme se na vás těšit! I jako uchazeč ze Slovenska se dokážete vzdáleně ztotožnit, kontaktujte prosím studijní oddělení.

Když je kapacita naplněna, mám šanci se ho zúčastnit?

Pokud budeme evidovat nadstandardní zájem o kurz, zvážíme navýšení kapacity.

Máte jinou otázku nebo nápad?

Vyučující kurzu rád zodpoví vaše dotazy k obsahu kurzu. Vítáme i vaše náměty, postřehy nebo nabídky, které pomohou kurz ještě vylepšit.

Napsat e-mail

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info