Internacionalizace a zahraniční studijní pobyty a stáže
Naše katedra aktivně podporuje internacionalizaci našeho oboru prostřednictvím různých iniciativ. To zahrnuje anglicky vyučované předměty pro zahraniční studenty, blokové předměty s hostujícími pedagogy, hybridní výuku a krátkodobé studijní pobyty. Tyto aktivity nejen obohacují perspektivy našich studentů, ale také posilují naši akademickou komunitu přinášením nových myšlenek, zkušeností a kultur. Jsme přesvědčeni, že tato otevřenost a podpora internacionalizace připravuje naše studenty na úspěšnou kariéru v globálním prostředí.

Předměty v angličtině
Předměty v anglickém jazyce vypisujeme především na podzimní semestr a jsou otevřené jak zahraničním, tak českým studentům. Jejich aktuální seznam najdete v ISU nebo na anglické stránce KISKU. Jsou skvělou příležitostí, jak si procvičit angličtinu před odjezdem do zahraničí a seznámit se se studenty z jiných univerzit.
EDUC předměty
EDUC je aliance 8 evropských institucí, která podporuje různé stupně mobility mezi partnerskými univerzitami. Nabízejí předměty, které jsou vyučovány online a přístupné všem univerzitám a někdy končí i několikadenním setkáním v jednom z partnerských měst. EDUC také podporuje EDUC Gap year a organizuje letní školy.
Letní školy
Pokud se necítíte na dlouhodobý výjezd, nebo na něj nemůžete, letní školy jsou skvělou příležitostí. Jedná se o (více)týdenní intenzivní kurz na cizí univerzitě, který může být často i kreditově ohodnocen. Díky letním školám máte možnost ponořit se do tématu do hloubky, poznat nové místo a ještě se seznámit se studenty celého světa.
Zahraniční studijní pobyty a stáže
V rámci studia KISKu máte možnost absolvovat zahraniční studijní pobyt nebo pracovní stáž, a to skrze mnoho programů, které poskytují podporu studentských výjezdů. Nejznámějším programem je Erasmus+, využít však lze i jiné, méně známé programy. Zde naleznete všechny potřebné informace o zahraničních výjezdech, pro aktuální informace doporučujeme zamířit na web Centra zahraniční spolupráce a web Zahraničního oddělení Filozofické fakulty.
Na KISKu se můžeš obracet na Tomáše Marka a Alici Lukavskou. Jsme tu pro konzultace ohledně základních náležitostí výjezdu. Dokážeme také nasměrovat na ty správné osoby, kterým je potřeba napsat v rámci jednotlivých programů. Do samotných mobilit administrativně nevidíme tak podrobně, jako na CZS a Zahraničním oddělení. V rámci výjezdu ale například schvalujeme předměty: to znamená, že s námi musíte konzultovat, zda vybrané předměty na zahraniční univerzitě odpovídají jiným uznatelným u nás na KISKu, nebo zda jsou vybrané předměty oborové a je možné si je po návratu nechat uznat jako "béčka".
S CZS se řeší ty největší a nejtradičnější programy, jako jsou Erasmus+ nebo Freemovers. Řeší i výjezdy na tzv. partnerské univerzity mimo Evropskou unii a praktické stáže přes Erasmus+.
Zahraniční oddělení FF administruje mezifakultní dohody a programy typu CEEPUS, AKTION nebo DAAD.
Přes jaké programy se nejvíce vyjíždí?
ERASMUS+ Studijní pobyty
Kdo může vyjet?
- prezenční i kombinovaní studenti,
- studenti bakalářského i magisterského studia,
- student musí být v době výjezdu minimálně ve 2. ročníku bakalářského studia.
Kam můžu vyjet?
Hacettepe University, Katedra informačního managementu, Ankara, Turecko
Hacettepe University (HU) patří k nejlépe hodnoceným univerzitám v Turecku. V současné době zde studuje téměř 28 000 studentů a působí 3 500 osob akademického personálu. Katedra informačního managementu spadá pod Filozofickou fakultu. Výuka je zaměřena především na informační zdroje a služby, organizaci znalostí, vyhledávání informací, informační vzdělávání a gramotnost, informační management a samozřejmě informační technologie.
Tallin University, Ústav informačních studií, Tallin, Estonsko
Ústav informačních studií pravidelně navštěvují profesoři ze skandinávských zemí, kteří zde realizují kurzy přednášené v angličtině. Erasmus student si může zapisovat řadu kurzů z ostatních ústavů, například Ústav informatiky nabízí kurzy v programu Interaktivní média a znalostní prostředí.
Oslo Metropolitan University, Katedra archivnictví, knihovnictví a informačních studií, Oslo, Norsko
Katedra Archivnictví, Knihovnictví a Informačních Studií (ABI) na OsloMet připravuje budoucí knihovníky a archiváře na bakalářské a magisterské úrovni s důrazem na výzkum a rozvoj oboru. Studenti mají možnost specializace ve společenských vědách a je součástí mezinárodní sítě iSchools, která sdružuje přední univerzity zaměřené na vzdělávání a výzkum v informačním oboru.
Prozkoumejte studentské zážitky z Osla detailněji.
University of Warsaw, Fakulta žurnalistiky, informačních a knižních studií, Varšava, Polsko
Univerzita ve Varšavě, založená v roce 1816, je největší v Polsku a patří mezi nejlepší výzkumná centra v zemi i ve světě. Drží první místo v národních žebříčcích a je mezi top 3% univerzit podle celosvětových hodnocení.Kromě akademického vzdělání poskytuje také bohatý studentský život v srdci živé a kulturně bohaté Varšavy. Fakulta nabízí předměty zaměřené na média, management a PR.
University of Pésc, Faculty of Humanities and Social Sciences - Katedra knihovnictví a archivnictví, Pešť, Maďarsko
Universita v Pešti byla založena v roce 1367 uherským králem Ludvíkem Velikým. Se svými deseti fakultami hraje významnou roli v maďarském vysokoškolském vzdělávání. Univerzita nabízí širokou škálu mezinárodních vzdělávacích a studijních programů, zajišťuje vysokou úroveň výuky a výzkum. Se svými 26.000 studentů a téměř 2000 pedagogy a výzkumnými pracovníky přesahuje svými výsledky hranice Peště.
Humbolt University of Berlin, Faculty of Arts and Humanities - Katedra Informačních studií a knihovnictví, Berlín, Německo
Humbolt University v Berlíně, založená v roce 1810, je jednou z nejvýznamnějších univerzit v Německu. Nabízí 171 studijních programů na 9 fakultách a klade důraz na propojení výuky a výzkumu. Na univerzitě studuje přes 34 000 studentů a působí více než 500 profesorů. Katedra Informačních studií a knihovnictví jako člen skupiny iSchool Caucus propojuje tradiční knihovnické hodnoty s moderními technologiemi a výzkumem digitalizace.
Enssib - The French National Library and Information Science School, Lyon, Francie
Enssib se zaměřuje na vzdělávání odborníků v oblasti informačního, dokumentačního a knihovnického managementu pro veřejný i soukromý sektor. Od svého založení v roce 1992 připravuje studenty na rozmanité profesní role, jako jsou digitální archiváři, manažeři informací, knihovníci či kurátoři. Díky kombinaci výuky, výzkumu a kulturních aktivit, jako jsou publikace a otevřené zdroje, Enssib podporuje inovace a rozvoj odborné praxe v knihovnictví a informačních vědách.
Na jak dlouho mohu jet?
- min. 3 měsíce, max. 12 měsíců (ve všech stupních studia),
- můžete vyjíždět opakovaně až do vyčerpání maximální doby pobytu.
Kolik dostanu peněz?
- Výše stipendia se odvíjí od životních nákladů v dané zemi. Částky se mohou měnit, proto si aktuální výši stipendia zkontrolujte na webu CZS.
Co je třeba udělat?
- sledovat termíny otevření a uzavření výzev na webu CZS
- vyplnit přihlášku v systému ISOIS a přiložit Motivační dopis
- Motivační dopis
- v angličtině (proč chcete jet do zahraničí, proč jste si vybrali danou univerzitu, na jak dlouho a kdy chcete vycestovat...)
- maximálně o jedné straně A4.
- Pokud bude úspěšných adeptů více, budou se konat osobní pohovory. O pohovoru budete informováni prostřednictvím emailu.
- Při výběru bereme ohled na důvody pro zahraniční pobyt, zájem studenta projevující se v dobrovolných aktivitách, studijní výsledky a jazykové vybavení
Všechny aktuální informace najdete tu:
ERASMUS+ Pracovní stáže
Kdo může vyjet?
- prezenční i kombinovaní studenti,
- studenti bakalářského i magisterského studia,
- student musí být v době výjezdu minimálně ve 2. ročníku bakalářského studia,
- absolventi mohou vyjet na pracovní stáž do 12 měsíců od ukončení studia
Kam můžu vyjet?
- na jakoukoliv veřejnou či soukromou instituci (kromě organizací EU a organizací spravujících programy EU),
- stáž musí úzce souviset se studijním oborem,
- stáž si hledá zájemce sám,
- při hledání stáže můžete využít databázi CZS.
Na jak dlouho mohu vyjet?
- min. 2 měsíce, max. 12 měsíců (opakovaně ve všech stupních studia),
- můžete vyjíždět opakovaně až do vyčerpání maximální doby pobytu.
Kolik dostanu peněz?
- Výše stipendia se odvíjí od životních nákladů v dané zemi. Konkrétní informace najdete na stránce CZS.
Co potřebuji k přihlášce?
- přihlašovací formulář
- Learning agreement for Traineeships,
- motivační dopis (v ČJ),
- životopis (v ČJ),
- odborná reference akademického pracovníka MU (v ČJ).
Po absolvování stáže si zapíšete pomocí studijního oddělení předmět ISKB27 nebo ISKM21 za 15 kreditů.
Více informací nalezenete zde:
Freemovers
Program pro freemovery je určený studentům, kteří si sami domluví studijní nebo výzkumný pobyt na zahraniční univerzitě mimo jakýkoliv výměnný program Masarykovy univerzity (např. Erasmus+), případně mimo jakékoliv mezivládní, meziuniverzitní nebo mezifakultní dohody. Freemoveři si mohou vybírat z univerzit po celém světě, se studijním pobytem však musí souhlasit domácí fakulta/katedra i zahraniční univerzita.
Kdo může vyjet?
- studenti bakalářského (mimo první ročníky) a magisterského studia.
Kam můžu vyjet?
- Kamkoliv. Sami si domluvíte studijní pobyt na zahraniční vzdělávací instituci, mimo rámec jakéhokoliv výměnného programu. Domácí fakulta musí s výjezdem souhlasit.
Na jak dlouho mohu vyjet?
- Min. 30 dní, max. jeden semestr.
Kolik dostanu peněz?
- Aktuální finanční podmínky najd na webu CZS.
Co potřebuji k přihlášce?
- Přijímací dopis ze zahraniční univerzity,
- motivační dopis,
- náplň studijního pobytu – motivační esej,
- výpis známek,
- doklad o znalosti jazyka.
Více informací naleznete na stránkách CZS o freemovers:
CEEPUS
Středoevropský výměnný univerzitní program CEEPUS se zaměřuje na regionální spolupráci univerzit. Přes tento program je možné vycestovat na krátkodobý i dlouhodobý studijní pobyt nebo letní školu do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Černé Hory, Chorvatska, Maďarska, Makedonie, Polska, Prištiny-Kosova, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Srbska.
Na výjezdy můžete vyjet přes CEEPUS sítě nebo přes CEEPUS freemover
Kdo může vyjet?
- prezenční student do 35 let,
- student musí mít ukončen 2. semestr bakalářského studia.
Na jak dlouho můžu vyjet?
- kategorie "Student": výjezdy na minimálně 3 měsíce,
- kategorie "Short Term Student": výjezd na min. 10 dní a max. 3 měsíce,
- kategorie "Short Term Excursion": exkurze; min. 3 dny.
Kolik dostanu peněz?
- výše stipendia se odvíjí od konkrétní země,
- více informací o výši stipendia naleznete na webu CEEPUS (pod záložkami jednotlivých zemí).
Co potřebuji k přihlášce?
- Po registraci do systému CEEPUS vyplníte své osobní údaje a doložíte:
- Letter of Acceptance od hostitelské instituce,
- Letter of Recommendation od vysílající instituce,
- potvrzení o studiu.
Všechny informace najdete na stránkách CEEPUS a na stránkách zahraničnho oddělení FF MUNI.
ISEP
Masarykova univerzita je jako jediná univerzita v Česku součástí mezinárodní sítě ISEP, která studentům umožňuje studovat za stejné náklady jako v Česku na více než 150 univerzitách v USA a na desítkách dalších univerzitách v 50 státech světa – například v Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu a v různých zemích Latinské Ameriky, Asie a Afriky.
Seznam hostitelských univerzit najdete na stránkách organizace ISEP. Na váš studijní pobyt ve Spojených státech amerických můžete navázat stejně dlouhou pracovní stáží (Academic Training), která vám umožní legálně pracovat v USA v oboru vašeho studia – více informací najdete tady. MU v rámci programu ISEP nepodporuje studium na evropských univerzitách, mobilita po Evropě je možná přes program Erasmus+.
Více informací najdete tady na stránkách CZS:
Nějaké další možnosti?
Mnoho! Další možnosti a informace hledejte na webu CZS.
Nově byl vytvořen Evropský průvodce sloužící k vyhledání vhodného financování Vašeho studijního či pracovního pobytu. Sami si tak můžete vyhledat nejvhodnější program.
Využít můžete také Vyhledávač možností studia v zahraničí Akademické informační agentury.