Creativity learning and information literacy | CORE141
Kreativita je opakem banality. Kurz se snaží studentům pomoci zjistit, jak sami mohou dosáhnout kreativity, jak se dostat k novým pohledům, probudit v sobě uměleckou duši, využít umělou inteligenci nebo jak spojit technologie, papír a nové nápady.
Proč vás to bude zajímat
-
Rozvoj umělé inteligence před nás klade možná nepříjemnou otázku – co nás dělá lidmi, v čem jsme lepší než stroje? Kurz na tuto otázku nabízí odpověď v podobě péče o lidskou tvořivost a originalitu, snaží se studentů pomoci v tom, aby sami dokázali užít různé kreativní techniky (stojící na psychologických, filosofických nebo pedagogických základech) k tomu, aby překračovali rámce svého bezpečného „všedního“ myšlení, aby se dokázali na témata a problémy dívat jinak.
Kurz nesleduje velká filosofická témata, ale dílčí kompetence, dovednosti a postoje studujících, kteří mají možnost si různé problémy a fenomény na vlastní kůži vyzkoušet. Pracuje s individuálním přístupem k vlastní kreativitě a osobitosti každého studujícího. Klíčovou částí kurzu je psaní vlastního kreativního deníku, který by měl pomoci s prozkoumáním vlastní kreativity, vlastních limitů i silných stránek. Zda si kreativitu studující více stáhnou na své vzdělávání, práci nebo osobní život je otázkou privátní volby, kterou kurz umožňuje.
Kurz je vyučován anglicky.
Výstupy z učení aneb Co všechno budete po absolvování kurzu umět
- Budete znát různé přístupy ke kreativitě a kreativní modely. A dokážete si z nich vybrat ten, který je vám nejbližší.
- Naučíte se tvořit myšlenkové mapy, pracovat s barevnými klobouky nebo asociacemi.
- Budete umět tvořit kreativní deník a využívat ho dle svých potřeb a preferencí.
- Dokážete si psát poznámky formou sketchnotingu. A snad to budete mít rádi.
- Budete umět využívat AI k různým kreativním úkolům.
- Zlepšíte se ve čtení a psaní poznámek.
- Pomocí technik tvůrčího psaní dokážete překonávat tvůrčí bloky.
- Dokážete si zvolit, kdy pro kreativitu využijete papír a tužku a kdy sáhnete po technologiích.
- Dokážete do svého procesu učení integrovat kreativní techniky.
RNDr. Michal Černý, Ph.D.
Medailonek garanta
Michal působí více než deset let na Katedře informačních studií a knihovnictví na FF MU. Odborně se věnuje vztahu technologické transformace společnosti a vzdělávání a na to navázaným tématům – filosofii informace, digitálním kompetencím nebo informační gramotnosti. Je autorem více než dvaceti odborných knih, učebnic pro učitele i studenty.
Detaily kurzu
- Hledání vlastní vzdělávací cesty
- Metody učení a kreativita
- Tvůrčí psaní
- Efektivní a kritické čtení
- Myšlenkové mapy
- Kreativní techniky
- Vizualizace a presentace informací
- Kreativita a umělá inteligence
Výukové metody a hodnocení
- Student během semestru absolvuje každý týden úvod do zajímavých technik, z kterých bude plnit úkoly a provádět vzájemné hodnocení spolužáků. Takových témat v semestru čeká osm. Pro úspěšné absolvování předmětu je nutné na splnit zadané úkoly. Na konci semestru pak složit online test a vytvořit kreativní deník (10 dní – prvních 5 dní je řízených, v dalších student reflektuje své potřeby a deník si upravuje dle svých potřeb) a provést jeho krátkou reflexi.
- Důraz je tedy kladen na kreativní práci v semestru, schopnost učit se od druhých a s druhými a na vlastní hledání kreativních přístupů, které budou studenti schopni využívat ve své vlastní životní praxi.
- Kurz je celý koncipovaný jako online výuka s workshopy.