Creativity learning and information literacy | CORE141

Kreativita je opakem banality. Kurz se snaží studentům pomoci zjistit, jak sami mohou dosáhnout kreativity, jak se dostat k novým pohledům, probudit v sobě uměleckou duši, využít umělou inteligenci nebo jak spojit technologie, papír a nové nápady.

Zapsat kurz v ISu

Chci zpět

Proč vás to bude zajímat

Rozvoj umělé inteligence před nás klade možná nepříjemnou otázku – co nás dělá lidmi, v čem jsme lepší než stroje? Kurz na tuto otázku nabízí odpověď v podobě péče o lidskou tvořivost a originalitu, snaží se studentů pomoci v tom, aby sami dokázali užít různé kreativní techniky (stojící na psychologických, filosofických nebo pedagogických základech) k tomu, aby překračovali rámce svého bezpečného „všedního“ myšlení, aby se dokázali na témata a problémy dívat jinak.

Kurz nesleduje velká filosofická témata, ale dílčí kompetence, dovednosti a postoje studujících, kteří mají možnost si různé problémy a fenomény na vlastní kůži vyzkoušet. Pracuje s individuálním přístupem k vlastní kreativitě a osobitosti každého studujícího. Klíčovou částí kurzu je psaní vlastního kreativního deníku, který by měl pomoci s prozkoumáním vlastní kreativity, vlastních limitů i silných stránek. Zda si kreativitu studující více stáhnou na své vzdělávání, práci nebo osobní život je otázkou privátní volby, kterou kurz umožňuje.

Kurz je vyučován anglicky.

Výstupy z učení aneb Co všechno budete po absolvování kurzu umět

• Budete znát různé přístupy ke kreativitě a kreativní modely. A dokážete si z nich vybrat ten, který je vám nejbližší.
  • Naučíte se tvořit myšlenkové mapy, pracovat s barevnými klobouky nebo asociacemi.
  • Budete umět tvořit kreativní deník a využívat ho dle svých potřeb a preferencí.
  • Dokážete si psát poznámky formou sketchnotingu. A snad to budete mít rádi.
  • Budete umět využívat AI k různým kreativním úkolům.
  • Zlepšíte se ve čtení a psaní poznámek.
  • Pomocí technik tvůrčího psaní dokážete překonávat tvůrčí bloky.
  • Dokážete si zvolit, kdy pro kreativitu využijete papír a tužku a kdy sáhnete po technologiích.
  • Dokážete do svého procesu učení integrovat kreativní techniky.

Garant obsahu

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

Medailonek garanta

Michal působí více než deset let na Katedře informačních studií a knihovnictví na FF MU. Odborně se věnuje vztahu technologické transformace společnosti a vzdělávání a na to navázaným tématům – filosofii informace, digitálním kompetencím nebo informační gramotnosti. Je autorem více než dvaceti odborných knih, učebnic pro učitele i studenty.

Napsat e-mail

Detaily kurzu

Osnova

1. Hledání vlastní vzdělávací cesty
  2. Metody učení a kreativita
  3. Tvůrčí psaní
  4. Efektivní a kritické čtení
  5. Myšlenkové mapy
  6. Kreativní techniky
  7. Vizualizace a presentace informací
  8. Kreativita a umělá inteligence

Prozkoumejte kurz

Výuka a hodnocení

Výukové metody a hodnocení

• Student během semestru absolvuje každý týden úvod do zajímavých technik, z kterých bude plnit úkoly a provádět vzájemné hodnocení spolužáků. Takových témat v semestru čeká osm. Pro úspěšné absolvování předmětu je nutné na splnit zadané úkoly. Na konci semestru pak složit online test a vytvořit kreativní deník (10 dní – prvních 5 dní je řízených, v dalších student reflektuje své potřeby a deník si upravuje dle svých potřeb) a provést jeho krátkou reflexi.
  • Důraz je tedy kladen na kreativní práci v semestru, schopnost učit se od druhých a s druhými a na vlastní hledání kreativních přístupů, které budou studenti schopni využívat ve své vlastní životní praxi.
  • Kurz je celý koncipovaný jako online výuka s workshopy.