Letní škola 2020
Na Letní škole se setkávají odborníci z praxe se studenty a oborovou komunitou. Inspirace, networking, nové obzory. Každý den je věnován tématu, které má blízko k oboru a prezentují ho tři odborníci. Letos tankujeme podcasty do oušek, mládí do knihoven, digitalizaci do kulturního dědictví a commons do společnosti a anti-covid do technologií!
24. až 30. srpna 2020
Rekreační středisko Prudká
https://www.prudka.cz
49.4197N, 16.3689E
Letní škola KISKu se letos opět koná na klidném místě u řeky uprostřed zelených kopců nedaleko obce Doubravník, v rekreačním středisku Prudká. Čeká tam na nás kromě úžasných lektorů, objevných workshopů a parádních komunitních zážitků také fotbalové hřiště s běžeckou dráhou, tři víceúčelová hřiště (volejbal, nohejbal, tenis), tři venkovní stolní tenisy, velký altán, dětské prolézačky v přírodě, pískoviště, skluzavka, houpačky, ruské kuželky, tři ohniště s posezením, dva zahradní grily, venkovní bazén se solárním přihříváním nebo koupání v řece, která lemuje spodní hranici areálu.
Načítám mapu…
Jak se dopravit na letní školu?
Jak na letní školu vlakem?
Zastávka Prudká je přímo u střediska a je součástí IDS JMK. Z Brna vlakem směr Tišnov, v Tišnově přestup na vlak směr Nové město na Moravě - 3. zastávka Prudká (jízdní doba z Brna cca 1 hodina). Z Prahy vlakem směr Brno přes Tišnov, v Tišnově přestup na vlak směr Nové město na Moravě - 3. zastávka Prudká (15 minut z Tišnova). Celková jízdní doba z Prahy je kolem 3 hodin.
Jak na letní školu autobusem?
Hůř než vlakem. Z Brna nic přímého nejede, budete muset přesedat minimálně dvakrát, někdy i čtyřikrát a na cestě strávíte skoro tři hodiny, i více. Doporučujeme využít vlakové spojení. Pokud nejedete z Brna, využijte portál idos.cz.
Jak na letní školu na kole?
Asi nejlepší trasa pro krosová kola má 41 kilometrů a vede přes Lelekovice, Kuřim a Tišnov. Její výškový profil je vhodný i pro nezkušené cyklisty. Pokud máte silničku, řiďte se podle silnic.
Jak na letní školu autem?
Z Brna směr Kuřim/Tišnov po silnici E385 do Tišnova (25 km) nebo z dálnice D1 (EXIT 162 Velká Bíteš) směr Tišnov E379 přes Deblín (20 km). Z Tišnova přes kruhovou křižovatku rovně po silnici 385/387 směr Nedvědice/Vír, potom stále rovně po hlavní silnici 10 km do Doubravníku. V Doubravníku na náměstí je velká křižovatka se značenou odbočkou vpravo - Prudká, 3 km (dále po značkách Prudká až ke středisku). Pozor, pro majitele oblíbených navigací: z Borače žádná silnice nevede, musíte opravdu jet pouze přes Doubravník.
Co nás letos čeká?
Pondělí 24. 8. 2020
Podcasty
(garant: Radek Dobrovolný)
Současný fenomén, nebo inovace rozhlasového vysílání? Jak se tvoří, proč je lidí poslouchají a jak se v nich vyznat?
Ondřej Novák (Český rozhlas)
Jsem novinář na volné noze. Baví mě věda, technologie a ochrana přírody. Začínal jsem v rozhlasové Tvůrčí skupině elévů. Posledních 5 let spolupracuji hlavně s Českým rozhlasem Plus, kde mimo jiné moderuji pořad Natura. Hodně zkušeností jsem nasbíral v projektu Vědecké dobrodružství, kdy jsem doprovázel české vědce na expedicích do Kamerunu, Iráku nebo na Papuu-Novou Guineu.
Příspěvek: Podcasting vs. broadcasting - Potřebujeme ještě rádio?
Workshop: Děláme rozhovor - Ukážeme si, jak udělat poslouchatelné interview, a to z pozice moderátora i respondenta. Projdeme přípravu, natáčení i samotný střih. Z pásma rozhovorů nakonec vytvoříme podcast dostupný na webu.
Zuzana a Terézie (Vyhonit ďábla)
Jsme Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková, autorky podcastu Vyhonit ďábla. Do veřejné debaty se snažíme dostat palčivá témata, jako je sex, sexualita, intimita a tělesnost. Vyhrály jsme cenu podcast roku a jsme, jak to nazvala Jameela Jamil, feministky "in Progress".
Max Záruba (Rádio R)
Max Záruba je šéf dramaturgie studentského Rádia R.
Příspěvek: jak tvořit podcast po technické stránce a následně ho publikovat.
Workshop: tvorba vlastní znělky a jinglu.
Úterý 25. 8. 2020
Knihovny a mladí
(garant: Bára Buchtová)
Jaké potřeby mladých lidí mohou knihovny naplňovat? A jak to udělat, aby v knihovnách mohli mladí lidé pracovat?
Monika Novosádová (Nadace Via)
Monika Novosádová se práci s mládeží a neformálnímu vzdělávání věnuje od roku 1996. Byla zapojena do organizací zaměřených na podporu a rozvoj dětí a mladých lidí (například International Young Naturefriends, European Youth Forum, Duha – sdružení dětí a mládeže). Od roku 2005 pracuje jako školitelka. V posledních letech se více zaměřuje na metodickou podporu včetně využívání rituálů a komunitních způsobů práce. Poslední tři roky pracuje jako programová manažerka v Nadaci Via, kde má na starost vzdělávání a vzdělávací a rozvojové programy. Několik let vedla terapeutickou skupinu v Psychiatrické nemocnici Bohnice využívající tanečně pohybovou psychoterapii. Ve volném čase se baví tancem, knihami a seriály.
Hana Pietrová (Knihovna Třínec)
Hana Pietrová pracuje v třinecké knihovně jako pracovnice s mládeží a knihovnice, mimo to je zapojena v různých dalších neziskových projektech jako koordinátorka a dobrovolnice. Vybudovala pro knihovnu dobrovolnické centrum, které je zaměřené na participaci, vzdělávání a osobní rozvoj mladých lidí. Postupně začala pod hlavičkou knihovny vést Radu mládeže Třinec, koordinuje festival Jeden svět a pomocí dalších iniciativ a festivalů propojuje mladé lidi z celého regionu, které vede a motivuje k zapojení se do dění ve svém městě. Ve spolupráci s nimi pak organizuje akce knihovny, např. Language coffee, Živá knihovna, sousedská snídaně, ekologické workshopy, Jeden svět na školách… Mezi její záliby patří organizace veřejných aktivit pro přátele, komunity a protesty, četba a četba dětem, informační gramotnost, hoaxy a trolling.
Příspěvek: Co se to děje v Knihovně Třinec s mladými lidmi?
Jak funguje Mklub (10 let knihovna pro mladé)? Jak zapojujeme mladé lidi v Třinci? Jak pracujeme s nezájmem, prokrastinací a leností ve městě hokeje a těžkého průmyslu?
Workshop: Přijdou? Připravte se na týmovou spolupráci, při které probádáme trendy a zájmy mladých lidí. Budeme vytvářet náplň služeb a aktivit pro jednu konkrétní knihovnu na základě průzkumu potřeb specifických mladých lidí. Zkusíme si odpovědět na otázky: Jak mladé lidi pozvat a poznat? Jak s nimi komunikovat a jak je zapojit do dění v knihovně? Jak vytvořit program na míru i pro ty, kteří do knihovny nechodí? To vše za předpokladu, že je ve vaší knihovně pro mladé lidi místo.
Miloslav Linc (MK Praha)
Jsem Míla Linc. Nejsem knihovník, i když v Městské knihovně v Praze jsem už přes patnáct let. Při přednáškách mi občas ujede nějaké to sprosté slovo. Kromě sprostých slov za mnou ale zůstává i pár dalších věcí: patnáct ročníků CONiáše, dva "ročníky" online CoronaConu (včetně zahraniční účasti) v čase knihovní karantény, několika desítek jednodenních conů, několik let vedení literárních workshopů pro autory fantastiky, desítky různých dalších akcí v knihovně zejména pro mládež od přespávání až k hudebním fesťáčkům, pár realizovaných šíleností (v poslední třeba "knihovna bez knih" na pražské Náplavce - sousedská dílna DOK16), a mimo knihovnu pak třeba fakt, že jsem dlouholetý redaktor časopisu Pevnost a organizátor hudebního festivalu PevnostCon (první ročník přes 400 návštěvníků), takže můžu srovnávat realizaci akcí jak v knihovně, tak i v soukromém sektoru. Jestli to všechno stačí pro život, to nevím - ale na přednášku a workshop, jak spojit mladé, fantastiku a knihovny to snad stačit bude :-)
Příspěvek: Mladí a fantastika: scifi v knihovně není scifi!
Workshop: Udělejte si svůj knihovní comic con.
Středa 26. 8. 2020
Commons a P2P technologie
(garant: Roman Novotný)
Commons se stále častěji stávají předmětem úvah na pomezí technologií, politiky a společnosti. Jaké jsou nové socio-ekonomické modely a cesty k udržitelnosti a emancipaci?
Jakub Lanc
Jakub studoval informatiku a psychologii, spolutvořil projekt "Užitečné Rozhovory: Mezi psychoterapií a hospodou", a r. 2017 na konferenci Open:Coop byl vtažen do králičí nory commons, decentralizace a komplementárních měn. Od té doby se podílí na různých iniciativách v tomto prostoru (spoluorganizoval např. konferenci Rebooting the Web of Trust) a rád by časem v Kutné Hoře podnítil vznik Kutnohorského eGroše.
Příspěvek: Commons, cities & digital identities. Can commoning protect us from the ailments of data economy and surveillance capitalism? How does digital identity play into that? What can we learn from the Sharing Cities initiative? Are DisCos the future and does Jan Tleskač live on blockchain? (A teaser for the "P2P, Commons and Digital Identity" KISK course.)
Workshop: P(l)aying (with) the commons.
Michal Kučerák (#DATAMAZE)
Ahoj, jak se představit? Jmenuji se Michal Kučerák, pracuji v Centru DOX, kde mám na starosti projekt #DATAMAZE. Spolupracoval jsem i s Paralelní Polis, zajímavá zkušenost. Primárně se věnuji se zprostředkování umění a produkci výstav. Zajímám se o digitální technologie a vzdělávání. Jsem součástí projektu Class of Interpretation a kolektivu ALTTAB. Pokud chceš vědět, co mě aktuálně nejvíce zajímá, tak sleduj Urobora - https://www.uroboros.design/ - v roce 2020 totiž již nikdo více nenásledujého bíleho zajíce :) Těším se na společný workshop kde budeme spekulovat o budoucnosti.
Příspěvek: Hybrid Commons. Proč potřebujeme veřejné statky? Kde je hranice mezi komerčním a nekomerčním uvažováním? “Commons” jsou původnější než osobní vlastnictví a digitální prostředí je důkazem, že pro mnohé tvůrce je vedle licencování a osobního prospěchu důležité také právě otevřené prostředí určené k sdílení a kolektivnímu zlepšování. Cílem prezentace bude představit různé umělecké projekty, které nám svým přístupem a perspektivou umožňuji uvažovat o veřejných statcích v širší perspektivě a můžou nám taky pomoct v naší snaze zajímat se, pečovat nebo vytvářet je.
Workshop: Tragedy of the Commons. V rámci workshopu se pokusíme uvažování o hybrid commons aplikovat na fenomén tzv. tragédie občiny. Našim cílem bude spekulovat nejenom o budoucnosti, ale také techno řešeních a jejich aplikaci v praxi.
Zuzana Reveszová (Spolka, Space and Cities)
Spolka je kolektív architektiek a sociologičiek, ktoré sa zaoberajú urbanizmom a angažovaním verejnosti do tvorby miest. https://spolka.cc/
Zuzana Révészová (1989) vyštudovala sociológiu, umenovedné štúdiá a právo na Masarykovej univerzite v Brne. Momentálne je doktorandkou na katedre regionálnych vied a manažmentu Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Zaoberá sa kultúrnou politikou, výskumom kultúry a rozvojom miest v Creative Industry Košice a v združení Spolka. Dohodobo spolupracuje s tranzitom.sk v Bratislave
Příspěvek: Priestory kolektivity. Ako konať kolektívne, keď každý z nás prináša svoju vlastnú perspektívu, hodnoty a úsudky? Aké kompromisy musí človek urobiť pri spájaní sa do väčšieho celku. Tieto otazky preberieme v praktickom mapovacom cvičení priestorov kolektivity letnej školy KISKu. Ciete workshopu sú dva - reflekvoať priestorové aspekty kolektivity a tiež mechanizmy, ktoré ich môžu aktivovať.
Workshop: Spaces of Collectivity. How is it to act collectively when each of us brings their own perspective, values, assumptions and also own language? How does from the many becomes one? And what compromises does one need to do on their way? We will explore these questions with you through a practical exercise of mapping existing and potential spaces for collectivity of KISK summer school. The aim of the workshop is thus twofold: to reflect together on the spatial aspects of collectivity and also on the mechanisms that can activate them.
Čtvrtek 27. 8. 2020
COVID-19 v souvislostech
(garant: Radek Dobrovolný)
Jak zjistit, co se doopravdy děje v souvislosti s epidemií COVID-19? Jak na současnou situaci nahlíží lidé z různých oborů?
Honza Boček (iRozhlas)
Datový novinář Českého rozhlasu, tj. něco mezi novinářem a datovým analytikem. Dřív na KISKu učil vizualizaci dat.
Příspěvek: Covid z pozice novináře. Jak zjistit a vysvětlit, co se doopravdy děje? Boj o data se státem, boj o interpretaci s mediálním mainstreamem.
Workshop: Experiment. Modelování šíření epidemie.
Irena Zatloukalová (COVID19CZ)
Irena Zatloukalová vede PR skupiny COVID19CZ.
Workshop bude kombinovat téma Covidu a debatních zkušeností, takže to bude praktické cvičení kritického myšlení v praxi.
Vojtěch Kundrát (MUNI)
Vojtěch Kundrát se věnuje výzkumu nanoroušek na Masarykově univerzitě.
Přednáška: Od šití a distribuce roušek během karantény po jejich výzkum.
Pátek 28. 8. 2020
Digitalizované kulturní dědictví
Paměťové instituce digitalizují textové, obrazové i zvukové kulturní památky. Co se však s daty následně děje a k jakým účelům se využívají? Kdo k nim má přístup a jaké projekty z nich vznikají?
Týna Kalmárová
Bude doplněno.
Jan Štěpánek
Jsem administrátor v Kanceláři e-learningu FF MU, kde mám na starosti správu fakultního e-learningového systému Moodle. Zároveň vytvářím v rámci projektu Humanitní vědy dokořán digitální vzdělávací zdroje s využitím nástroje Twine a zdrojů dostupných ve fondech FF MU a Moravské zemské knihovny.
Workshop: Kreativní práce s digitalizovaným kulturním dědictvím. Pojďte s námi prozkoumat méně obvyklé možnosti práce s digitalizovaným kulturním dědictvím. Společně si ukážeme, jak využít nástroj Twine k tvorbě multimediálních nelineárních příběhů a jak vdechnout život dobovým informačním artefaktům.
Sobota a neděle
(29. a 30. srpna 2020)
Volná zábava
O víkendu nás čeká volná zábava. V případě hezkého počasí a přebytků energie se můžeme vydat na procházku nebo jen tak v klidu posedět uprostřed přírody. Lesy, řeky, skály. Všechno máme. Samozřejmě můžete zrealizovat i vlastní program a zapojit ostatní účastníky Letní školy.