Týden humanitních věd na KISKu: 40 hodin programu a 150 návštěvníků

21. listopadu probíhal na KISKu program v rámci celorepublikového Týdne humanitních věd. Mezi 150 návštěvníky byli žáci středních škol, jejich učitelé, studenti a zaměstnanci fakulty, i veřejnost. 

25. 11. 2019

Bez popisku

Týden humanitních věd představuje výjimečnou příležitost pro synergická setkávání různých přístupů a lidí z odlišných prostředí nad tématy, která mají na jedné straně silné humanitní zakotvení, ale současně se nebojí přesahovat do dalších oblastí lidské činnosti. V případě akce pořádané Kabinetem informačních studií a knihovnictví šlo o kritické promýšlení, ale i praktické experimentování, zaměřené na to, jak technologie mohou měnit obsah, ale i formu a význam humanitního vzdělávání. Společně se na jednom místě setkala více než devadesátka studentů brněnských středních škol, jejich učitelé, studenti Filozofické fakulty, ale i širší veřejnost, což vytvářelo prostor pro zajímavá setkání, úvahy a překračování běžných myšlenkových schémat.  

Klíčové pro akci byla intenzivní synergie se studenty KISKu, kteří se podíleli rozhodující měrou na workshopech, které umožňovali dávat obecnému přemýšlení rozměr zakoušené zkušenosti, o kterou je možné se skutečně opřít. Účastníci si tak díky nim mohli vyzkoušet naskenovat se 3D skenerem a  vytisknout se na 3D tiskárně, vyrobit deep fake nebo natočit video o své oblíbené knize. Nechybělo ale ani téma virtuální reality a učení se v ní, problematika digitální stopy či vytvořit si vlastního chatbota.  

Hodnocení akce popsal po diskusi se svými žáky učitel Gymnázia Křížkovského s uměleckou profilací Mgr. Marek Pernica. "Studenti i já osobně jsem byl velmi spokojený s úrovní obsahu i provedení přednášek a všech workshopů. Podařilo se velmi zajímavou a poutavou formou poukázat na mnohá témata, a navíc je vzájemně propojit. Teorie i praxe se zde v Týdnu humanitních věd potkávají v krásných a moderních prostorách FF, ze kterých jsme byli všichni nadšení a uchvácení. Takové prostředí je skutečně podnětné a člověk by toho jednou snad chtěl být i součástí. 

Pásmo workshopů bylo doplněno několika přednáškovými bloky o využití umělé inteligence ve vzdělávání, a především diskusním panelem Stroje a humanita: na cestě k filozofické fakultě 21. století, který celou akcí završil. Synergicky dokázal propojit panelisty z řad akademiků, ale i servisních středisek (knihovna, informační systém MU, Centrum informačních technologií) s přibližně pěti desítkami návštěvníků. Panel se snažil nejen ohlédnout se na třemi desítkami let transformace filosofické fakulty, ale především sledovat roli technologií v tomto procesu a najít vize dalšího rozvoje, který prostřednictvím technologií umožní plněni a kvalitněji rozvíjet základní hodnoty a poslání humanitního vzdělávání.  

Program podrobněji: 

Váženými panelisty byli: 

Program za KISK pořádala Mgr. Hana Tulinská. Nepostradatelnou organizační podporou byla Veronika Šmerdová.

Více fotografií a odkazů k jednotlivým tématům na Instagramu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info