Virtuální muzea a galerie

Už jste někdy navštívili Vatikánská muzea, Louvre, The National Museum of Computing nebo  National Museum of Natural History ve Washingtonu? Pokud vám něco ve sbírce chybí a rádi se díváte po nevšedních muzejních zážitcích, pak právě pro vás mohou být zajímavá virtuální muzea. Ta si můžete prohlížet jak z klidu svého počítače, tak také často skrze Cardboardy s chytrým telefonem. Zážitek je pak zcela mimořádný.

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Chatbot Podcast

Zdroj: Youtube kanál KISKu.

Jak vypadá zblízka velryba? Nebo jak velké byly první počítače? To jsou jen některé otázky, které asi každého napadnou během výuky ve škole. Mít možnost si věci skutečně prohlédnout, téměř osahat, přemýšlet o nich a vidět je, představuje určitě zážitek, který je obtížně srovnatelný s tím, když o určitém tématu jen čteme nebo slyšíme. Virtuální muzea vám asi nenabídnout stejný zážitek, jako návštěva těch opravdových, ale mají své výhody. Předně za nimi nemusíte cestovat, takže během jednoho dne stihnete muzea v několika státech, ale také se nemačkáte s lidmi a snadno si můžete dohledávat informace na internetu. A hlavně – virtuální jsou často ta nejlepší muzea, takže sice pěkné muzeum v podkrkonoší může nabídnout autentický zážitek lidové tvorby, ale slona, mumii nebo středověké liturgické nádoby prostě ve sbírce nemá. 

Technologií, které umožňují vytvářet virtuální muzea, je více. Může jít o klasické webové stránky, Web VR, který umožňuje procházku přímo z okna prohlížeče, Google Expeditions či prohlídky přímo v imersní virtuální realitě (třeba The British Museum je udělané pro Oculus Rift). V tomto modulu vás pozveme na prohlídku několika takových muzeí, ale jde jen o drobný výběr, který se neustále rozšiřuje. Mimochodem – prvním virtuálním muzeem bylo MOCA založené v roce 1993. 

National Museum of Natural History je jedno z nejslavnějších přírodovědných muzeí na světě. Procházet si můžete hned několik výstav přímo z okna prohlížeče, případně lze využít cardboardů. Jde o panoramatické snímky tvořené z různých pozic, takže prohlídka sice není úplně volná, ale současně není ani nepohodlná. Lze přečíst větší nadpisy a informativní panely, prohlížet si exponáty a pohybovat se pomocí dobře udělané mapy. Nevýhodou je, že chybí podpůrné nebo rozšiřující zdroje, na které by bylo možné kliknout pro více informací. 

Vatikánská muzea nabízejí virtuální prohlídky zajímavých fragmentů svých sbírek – nečekejte tedy, že uvidíte všechno, ale výběr je skutečně dobře udělaný, takže z každého oddělení se dostanete k zajímavým objektům, často i na místa, na která byste se běžně nepodívali. Také zde trochu chybí popisky, které by dotvářely kontext a pochopení. 

Hintze Hall je utvořený v experimentálním prostředí Sketchfab. To umožňuje kombinovat 360° fotografie a 3D objekty s doprovodnými informacemi. Na jednotlivé exponáty je tak možné si kliknout a zjistit o nich více informací nebo se nechat unášet zatím velice neobvykle vypadajícím virtuálním prostorem. Projekt je ukázkou více futuristickou než elitně muzejní. 

Louvre nabízí nepříliš složitě udělanou prohlídku, která se skládá ze 360° fotografií, které vás zavedou na více než desítku míst v celém muzeu. Ke každému místu jsou k dispozici další obrázky, případně videa a popisky. Nejde tedy o klasickou prohlídku jednotlivých exponátů, ale systém vám dá pochopit strukturu muzea jako celku. 

The National Museum of Computing je jedno z nejlépe udělaných virtuálních muzeí – nabízí možnost poměrně jemného projití si celého muzea, sledování popisků, ale také vlastní interaktivní prvky, pod kterými se dozvíte více informací. Pokud vás zajímají dějiny výpočetní techniky, tak toto muzeum musíte vidět.

Bez popisku

Na virtuální prohlídce v The National Museum of Computing uvidíte například obrovský úložní disk z 50. let, na který by se dnes nevešla už ani fotka ze smartphone. Zdroj: my.matterport - The National Museum of Computing. Autor screenshotu: KISK.

Metropolitan Museum of Art má virtuální prohlídky udělané jako 360° videa. To je nevýhodné v tom, že si nemůžete vybrat cestu, ale zato projdete nejzajímavější a nejhezčí místa celého muzea během pár minut.

Paul Getty Museum nabízí pohled na virtuální sbírky poněkud jinou optikou. Důraz není kladen na procházení muzea s virtuálními efekty, ale na sledování sbírky jako takové, jejich popisu, doplnění dalších informací atp. Výstavy zde mají tedy spíše studijní charakter, což ale vůbec nemusí být na škodu. 

The British Museum má nejen klasický VR projekt, ale ve spojení s Google nabízí také velice hezké procházky po značné části muzea skrze StreetView. Doporučujeme se podívat ale i na další zdroje, muzeum má blog, podcasty, edukační podklady. Vše se snaží mít nastavené tak, aby výsledkem byl personalizovaný zážitek – třeba u egyptských soch

Rijksmuseum je velké Nizozemské muzeum. Najdete zde pozoruhodně velkou sbírku holandského malířství od Vermeera po Rembrandta. Galerie zaujme ale i tím, že si můžete obrazy, které se vám líbí, ukládat, dělat si z nich výstřižky nebo tvořit pohlednice. Tvůrci se snaží, aby virtuální prohlídka byla co nejvíce interaktivní a zajímavá. U každého obrazu navíc naleznete základní informace, ale i přehledná metadata – takže například můžete hledat deskové obrazy nebo konkrétní zpracovaná témata. 

Bez popisku
Bez popisku

V Rijksmuseum se můžete vydat na prohlídku obrazů Van Gogha či Vermeera také ze svého obýváku, stačí jenom smartphone a sluchátka! Zdroj: Rijkmuseum - The milkmaid, Johannes Vermeer. Autor screenshotu: KISK.

Případné další zajímavé přehledy virtuálních muzeí lze nalézt na 12 World-Class Museums You Can Visit Online či 10 of the world’s best virtual museum and art gallery tours. Ale vyzkoušet můžete i čistě české projekty Národního muzea

Na Google Arts and Culture je možné najít mnoho dalších muzeí spojených se StreetView procházkou. Aplikace se současně snaží digitalizovat i jednotlivé objekty a dávat k nim popisky, takže se lze snadno dostat ke všem dostupným dílům od určitého umělce, ze kterých vám systém sám sestaví výstavu, nebo k mnoha zajímavým experimentálním funkcím. Z českých muzeí na vás čeká například stálá expozice na Kampě.

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info