RNDr. Michal Černý, Ph.D.
řešitel projektu, asistent na KISKu
Zdroj: Youtube kanál KISKu.
Co tedy v knihovně můžete dělat?
V Knihovně Jiřího Mahena pořádají akce pro mladé fanoušky mangy a komiksů. V appce Ptejte se knihovny se dokážete zeptat na cokoli, třeba na to, jak funguje hibernace lidí. V Městské knihovně v Praze nabízí kromě „klasických“ knižních služeb také VRko. Zdroje: Instagramový profil TEEN v Knihovně Jiřího Mahena, aplikace Ptejte se knihovny, instagramový post Městské knihovny v Praze. Autor screenshotů: KISK
Za zmínku určitě stojí prezenční výpůjčky – to jsou ty, které si nemůžete odnést domů, ale můžete se s nimi pohybovat v knihovně. Není tedy problém přinést si je do studovny a jen tak s nimi pracovat a učit se z nich a pak nechat knihovníka, aby je zase uklidit. Hodně informací sice dnes najdeme online, ale současně platí, že mnoha lidem se z knih lépe studuje, více si toho pamatují a možná i vlastní studium je pak příjemnější.
Znáte portál Knihovny.cz? Je to jednotné místo, ze kterého můžete snadno zjistit, kde vaši chtěnou knihu nebo časopis mají. Dostanete se z něj také k elektronickým knihám, které si můžete přímo stáhnout, nebo k tematickým kolekcím dokumentů, se kterými můžete dále pracovat. Jako například k Akci K. Dostanete se odtud i k zahraničním zdrojům, které mají například knihovny zaplacené a vy jako čtenáři je pak můžete používat také.
Výhodné je, že se zde velice snadno vyhledává a lze dobře filtrovat výsledky. Jednoduše se dostanete k aktuálním dokumentům, stejně tak jako k těm z padesátých let. Knihovny.cz nyní indexují na 30 miliónů zahraničních knižních titulů a téměř 8,5 miliónů českých.
řešitel projektu, asistent na KISKu