Knihovny jako zdroj informací

Knihovny jako instituce se začaly masově rozšiřovat po roce 1919. Tomáš Garrigue Masaryk si představoval, že budou sloužit jako základní síť pro vzdělávání a rozvoj nově se formujícího českého národa. Jinými slovy, pokud máte knihovny spojené s půjčováním detektivek pro rodiče k moři, tak vězte, že jejich význam byl a je podstatně větší.

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

Zdroj: Youtube kanál KISKu.

Co tedy v knihovně můžete dělat? 

  • Máte v ní bezplatný přístup na internet – bez ohledu na to, zda se vám pokazil notebook nebo jen něco rychle potřebujete zjistit, můžete využít toho, že všechny knihovny by měly nabízet bezplatný přístup k internetu. 
  • Půjčovat si knihy – dnes většina knihoven disponuje knihovním katalogem. Zkuste se do něj podívat a možná budete překvapeni. Nejen tím, že mnoho knihoven má nejlepší zdroje ve skladu a systém vám umožní si je objednat, ale třeba i tím, jak různorodě je možné v nich hledat. 
  • Nechat si poradit – píšete seminárku, chystáte referát a netušíte, jaké najít vhodné zdroje? Hledáte a nemůžete najít? Zeptejte se knihovníka! Knihovníci jsou odborníci na vyhledávání informací a většinou vás dobře navedou. Stejně, jako když pomáhají s výběrem cestopisu na dovolenou, zvládnou i výběr knih o starší době kamenné nebo teorii strun. Mimochodem, znáte službu Ptejte se knihovny
  • Nechte si sehnat zdroj – jste na vesnici na prázdninách a máte pocit, že nemáte co číst? Potřebujete něco speciálního, co je až na druhé straně republiky? Překvapivě nemusíte jezdit až do Loun nebo Aše, ale můžete využít tzv. meziknihovní výpůjční službu. Knihovna vám potřebný text sežene a doručí. Služba je pro registrované čtenáře bezplatná, knihovna může chtít zaplatit jen cenu za dopravu. 
  • Vzdělávat se – knihovny nabízejí poměrně velké množství vzdělávacích a kulturních akcí, které můžete využívat. Současně mají skoro vždy studovny, takže jsou dobrým místem, kde se lze učit například na závěrečné zkoušky nebo maturitu lépe než doma nebo v kavárně. 
  • Mnoho dalšího – jednotlivé knihovny nabízejí poměrně hodně dalších možných služeb, jako jsou rešerše, pronájmy prostor (většinou velice levné) nebo třeba možnost kopírování. 
... Zdroj: Katedra informačních studií a knihovnictví
Zdroj: Katedra informačních studií a knihovnictví
Zdroj: Katedra informačních studií a knihovnictví

V Knihovně Jiřího Mahena pořádají akce pro mladé fanoušky mangy a komiksů. V appce Ptejte se knihovny se dokážete zeptat na cokoli, třeba na to, jak funguje hibernace lidí. V Městské knihovně v Praze nabízí kromě „klasických“ knižních služeb také VRko. Zdroje: Instagramový profil TEEN v Knihovně Jiřího Mahena, aplikace Ptejte se knihovny, instagramový post Městské knihovny v Praze. Autor screenshotů: KISK

Za zmínku určitě stojí prezenční výpůjčky – to jsou ty, které si nemůžete odnést domů, ale můžete se s nimi pohybovat v knihovně. Není tedy problém přinést si je do studovny a jen tak s nimi pracovat a učit se z nich a pak nechat knihovníka, aby je zase uklidit. Hodně informací sice dnes najdeme online, ale současně platí, že mnoha lidem se z knih lépe studuje, více si toho pamatují a možná i vlastní studium je pak příjemnější. 

Znáte portál Knihovny.cz? Je to jednotné místo, ze kterého můžete snadno zjistit, kde vaši chtěnou knihu nebo časopis mají. Dostanete se z něj také k elektronickým knihám, které si můžete přímo stáhnout, nebo k tematickým kolekcím dokumentů, se kterými můžete dále pracovat. Jako například k Akci K. Dostanete se odtud i k zahraničním zdrojům, které mají například knihovny zaplacené a vy jako čtenáři je pak můžete používat také. 

Výhodné je, že se zde velice snadno vyhledává a lze dobře filtrovat výsledky. Jednoduše se dostanete k aktuálním dokumentům, stejně tak jako k těm z padesátých let. Knihovny.cz nyní indexují na 30 miliónů zahraničních knižních titulů a téměř 8,5 miliónů českých. 

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info