Archivy

Když se řekne archiv, pro většinu lidí bude první asociací asi nuda. Ale mnohem zajímavější je, zda dokážete zjistit informace o konkrétní oběti v koncentračním táboře z vaší rodiny, zaměstnání vašeho pradědečka nebo zda váš soused spolupracoval s STB. Nejen to se lze dozvědět z různých archivů, které jsou dostupné online, vlastně na jedno kliknutí.

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

Archivy pracují s velkým množstvím různorodého materiálu a když hovoříte s historiky, tak většina z nich se právě do archivů vyloženě těší. Práce se starými materiály je velkým dobrodružstvím, kterému je docela snadné propadnout. 

Vzhledem k tomu, jak jsou jednotlivé archivy strukturované, roztříštěné po republice a s poněkud omezeným přístupem k jednotlivým fondům, vám zde nebudeme radit, ať se do nějakého vydáte. Ale určitě se vyplatí nakouknout alespoň do některých jejich digitálních služeb. Ne vždy jsou uživatelsky přívětivé, ale zcela určitě nabízí mnoho zajímavých informací. 

Proto vás chceme vzít na prohlídku některých nejzajímavějších služeb, které se v této oblasti nacházejí. Na rozdíl od muzeí a galerií se ale budeme soustředit především na ty české, a to s ohledem na zajímavost pro osobní příběhy vás samotných. Většinou není nic zajímavějšího, než se v hledání pustit do tématu navázaného na vaši rodinu nebo přátele. 

Pokud máte v rodině Romy, Sinty nebo Židy, bude se vám určitě hodit projekt Holocaust. V něm můžete vyhledávat informace o obětech z koncentračních táborů u těchto národností. Mimo případných informací o úmrtí se dozvíte, jak vypadaly jejich osobní listy, fotografie atp. Z hlediska grafického designu jde o jeden z nejlepších českých archivů vůbec. 

eBadatelna Archivu bezpečnostních složek je projekt, do kterého je potřeba se přes občanský průkaz přihlásit. Výměnou za to ale dostanete v online podobě přístup k informacím o tom, jak fungovala STB a další bezpečnostní služby. Jde o výborný zdroj informací, pokud tušíte, co asi hledáte. Pro pohyb „na slepo“ jde ale o poměrně uživatelsky nepříliš pohodlný nástroj. Tentýž úřad stojí také za nástrojem na vyhledávání spolupracovníků STB nebo za projektem mapujícím zemřelé při pokusu přejít hranice ČSSR

Paměť národa je založená na orální historii, tedy na výpovědích pamětníků, což je nesmírně užitečný a zajímavý zdroj, se kterým se dá také zajímavě pracovat. Ukazuje hrdiny, oběti, ale i každodennost v různých obdobích českých dějin. Od první světové války po současnost. Jde o jeden z nejlepších a nejbohatších nepísemných českých pramenů k moderním dějinám. Pokud vás zajímá, jak třeba probíhala Akce K nebo teror v době normalizace, pak jste určitě na správném místě. 

Velice zajímavé může být vyhledávání příbuzných v matrikách, respektive tvorba rodokmenu. Na jižní Moravě vám určitě budou užitečné naskenované matriky v Acta publica. Hodit se budou určitě i mezinárodní služby jako jsou FemilySearch nebo MyHeritage, které vám mohou rodokmeny jednoduše rozšířit, pokud s nimi už někdo z vašich příbuzných pracoval. Odkazy na další matriky je možné nalézt například na serveru Generalogie. Použít ale můžete i Matriky židovských náboženských obcí z let 1784–1949

Velice zajímavé věci má k dispozici Národní archiv – můžete si zde projít proces s Rudolfem Slánským a to od videa a audia až po další materiály. Připravte se na mnoho hodin zajímavých zdrojů, na kterých je vidět, jak vypadaly politické procesy. Pokud jste milovníky historie dávnější, tak vás možná potěší Zemské desky z let 1541–1861. Pěkné (a ještě starší) dokumenty naleznete ve Virtuálním archivu listin střední Evropy Monasterium. Více českých archivů je pak dostupných přes projekt Badatelna.eu

A pokud se chcete podívat, jak mohou vypadat archivy v zahraniční, pak určitě za návštěvu stojí ten spojený s americkým kongresem, kde mají krásně nachystané digitální sbírky, nebo i méně obsáhlý, ale uživatelsky pěkně provedený archiv v Norsku.

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info