doc. RNDr. Michal Černý, Ph.D.
řešitel projektu, asistent na KISKu
Představte si, že hledáte knihu s esejemi od Václava Havla, napsanou česky nebo anglicky. Můžete vsadit na Google a hledání po všech čertech s tím, že stejně nevíte, zda jste našli vše, co potřebujete, nebo využít právě knihovní katalog. Stejně tak se vám může hodit, když hledáte něco o… (a teď přesně nevíte co a o čem).
Obecně se říká, že knihovní katalog má tři základní funkce:
Funkce online knihovního katalogu Moravské zemské knihovny. Zdroj: Katalogový záznam knihy v MZK. Autor screenshotu: KISK.
Možností, jak s katalogem pracovat, je více. V Česku dokonce existuje více služeb, které vám umožní vhodnou knihu (nebo jiný dokument) vyhledat. Pro začátek doporučujeme Knihovny.cz. Práce s nimi probíhá tak, že do vyhledávacího pole zadáte nějaký obecný pojem, jako je „Václav Havel“ nebo „Psychologie“. Systém vám po chvíli nabídne velké množství výsledků, ve kterých můžete dále filtrovat. K tomu slouží levé menu – to umožňuje například zvolit obor, který vás zajímá, časový rozsah vydání knihy, žánr, jazyk nebo vydavatele. Těmito filtry si postupně omezujte nabídku, až máte výběr, který je tak malý, že se v něm dá rozumně zorientovat. Vedle každého výsledku si můžete rozkliknout, kde všude danou knihu najdete.
Tip: Téměř vše mají v Národní knihovně v Praze, Moravské zemské knihovně v Brně a Vědecké knihovně v Olomouci. Tyto tři knihovny mají tzv. právo povinného výtisku – pokud v ČR vydáváte knihu, máte povinnost ji zaslat do těchto tří institucí.
Někdy se může hodit pokročilé vyhledávání, které umí omezit váš vyhledávací dotaz jen na určitá „pole“ – jako třeba na jméno autora, název knihy, ISBN nebo téma. Tím se ovšem nezbavujete možnosti filtrování výsledků, stejně jako v předchozím případě.
Druhou možností, která se nabízí, je využití knihovního katalogu v knihovně, kam běžně chodíte (třeba v Knihovně Jiřího Mahena). Výhodou je, že se dostanete jen k výsledkům, které jsou pro vás hned dostupné. Současně mají knihovny často ve svých katalozích lepší lokační služby, takže ani ono hledání knihy v knihovně nemusí být tak náročné.
Tip: Píšete ročníkovou práci nebo chystáte nějaký projekt? Pak se vám bude určitě hodit vědět, co o daném tématu někdo napsal. Tvorbě takového přehledu se může říkat různě – rešerše je vlastně jen sepsaný soubor relevantních výsledků, přehledová studie má už nějakou analytickou složku (třeba že si do tabulky píšete, jakými způsoby co kdo v tématu zkoumal, na co přišel, jak velký měl výzkumný vzorek atp.). I když takovou činnost nebudete dělat nějak systematicky, mít základní přehled se před začátkem psaní nebo práce obecně určitě vyplatí.
řešitel projektu, asistent na KISKu