Veřejnoprávní média

Jaká média jsou vaše oblíbená? Kde čtete zprávy? Kde se díváte na filmy? Mediální prostor je členitý, protože zde nyní máme kromě televize také platformy jako Netflix a kromě moderátorů pořadů třeba také youtubery. Přesto stojí za povšimnutí přinejmenším jedno rozlišení a to je na komerční a veřejnoprávní média. Komerční je například televize Nova, Prima, Kiss radio a Rádio Beat, komerční je samozřejmě také Netflix i zmiňovaní youtubeři.

Upravit text Prezentace Kvíz Podcast

Komerční média jsou orientována na zisk, musí tedy vydělávat například na základě reklamy. Veřejnoprávní média jsou naopak jednoduše ta, která jsou placena z daní a jsou vázána jistými povinnostmi. Oba typy médií jsou pochopitelně limitovány zákonem, veřejnoprávní média se však zavazují ke specifickým povinnostem.  

Proč má smysl veřejnoprávní média platit a sledovat? 

Český rozhlas a Česká televize mají za úkol tvořit protiváhu ke komerčním médiím.  

To znamená například: 

  • vysílat svobodné a nezávislé programy, 
  • vytvářet prostor pro veřejnou diskusi, 
  • přinášet nestranné a nezávislé informace a zpravodajství, 
  • vytvářet pluralitní a rozmanitou programovou nabídku, 
  • přispívat k porozumění ve společnosti rozmanitostí filosofických pozic, náboženského vyznání, 
  • přispívat k poznání kultury a kulturního dědictví, 
  • v neposlední řadě například využívat spisovný jazyk. 

Jak se to projevuje v praxi?  

Česká televize například natáčí filmy o českém století ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Pořad Historie.cs České televize je zase hotová učebnice dějepisu. Český rozhlas provozuje stanici Wave speciálně pro mladé lidi nebo stanici pro vysílání v různých jazycích. Rozhlas také vysílá bohoslužby různých církví a můžete si díky němu také například poslechnout mnoho audioknih ze čtenářského deníku nebo četby na pokračování. 

Bez popisku

Ve čtenářském deníku Českého rozhlasu je nahraná například i Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Můžete si ji poslechnou a v článku přečíst zajímavé informace o této sbírce. Zdroj: Český rozhlas - Čtenářský deník - Karel Jaromír Erben: Kytice. Autor screenshotu: KISK.

Mgr. Hana Tulinská

odborná pracovnice

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info