Český rozhlas

V době, kdy se zjednodušilo pořizování videí (kamery v telefonu, levnější a přístupnější internet), byly značné spekulace, zda-li může rozhlas vůbec přežít. Kdo bude poslouchat audio na rozhlasu, když může koukat na videa? Čas uplynul, rozhlas se posunul a my můžeme znovu vidět jeho místo. Troufáme si tvrdit, že Český rozhlas zažívá nový boom.

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

Stanice 

Český rozhlas má aktuálně 25 stanic. Nejvíc by vás zřejmě mohly nadchnout tyto: 

  • Radio Wave – vysílání pro mladé, 
  • Plus – nepřetržitá dávka zpráv, 
  • Radiožurnál – zprávy, rozhovory a komentáře, 
  • Dvojka – všechny typy pořadů, 
  • Vltava – kultura od hudby, literaturu, drama, po kulturní publicistiku, 
  • Rádio Junior – vysílání pro děti, 
  • a další… 

Pořady 

Každá stanice má své pořady. Na rádiu Wave můžete poslouchat například girl talk Buchty, magazín o cestování Casablanka, Virtuální světy Jamese Colea o počítačových hrách, nejlepší filmy vám představí Čelisti, interprety elektronické hudby si poslechnete v Echu Jardy Petříka, Fenomem provází memy a virály, Hergot! ukazuje neortodoxní pohled na náboženství, v Modeschau zjistíte, co frčí  v módním průmyslu, Otevřené hlavy vás seznámí se světovými intelektuály, Ucho vás naladí na pomezí politiky a nových médií. Uf! Jsme teprve ve třetině jedné stanice. 

Skvělé pořady najdete napříč celým rozhlasem. Například Reflexe: Historie / Filozofie se věnuje reflexi kulturních fenoménů, ArtCafé vám nabídne aktuální menu z českého kulturního dění, Budoucnost R poodhalí oponu nastupujících technologií, Osudové ženy představují – koho jiného – osudové ženy, Svět poezie je pravidelnou dávkou českých i cizojazyčných rýmů.  

Podcasty 

Český rozhlas se dal také do podcastů, takže své oblíbené pořady můžete poslouchat i v podcastové appce (Spotify, podcasty Google a jiné). Pokud bychom měli uvést pár, co máme sami rádi, pak je to bezpochyby Vinohradská 12, která představuje každý den jedno téma do hloubky. Pokud každý den 15 minut posloucháte, nemůžete být společensky „mimo“. Další jsou jistě Dataři, týpci, kteří mluví  o tématech z pohledu čísel, ať už je to klimatická krize nebo dotace.  

iRozhlas  

Mluvíme-li o Českém rozhlasu, nemůžeme opomenout jeho zpravodajský server. Kromě kvalitní žurnalistiky je nutno zmínit i skvělý web, na kterém najdete, co vás zajímá. iRohlas je propojený s rozhlasem, takže čtení zpráv můžete střídat s poslechem audia vloženého přímo do článků.  

můj Rozhlas 

Další trefou do černého je nová mobilní aplikace můj Rozhlas. V té můžete poslouchat živé vysílání,  ale také sledovat své oblíbené pořady, aby vám neutekly.

Mgr. Hana Tulinská

odborná pracovnice

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info