Kde vyhledávat informace?

Přemýšlíte nad tím, kde vyhledat určitou informaci? Pokud už víte jak, je na řadě druhý krok, totiž prozkoumat ono kde. Podíváme se jak na běžné vyhledávače, tak především na nástroje, které umožňují najít něco zajímavého nebo neobvyklého. Jak do školy, tak do běžných životních situací. 

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Chatbot Podcast

Zdroj: Youtube kanál KISKu

Není důležité něco vědět, ale podstatné je to dokázat najít. Tato fráze nás vede ke dvěma klíčovým tématům. První je ‘kde’ a druhé ‘jak’ informace vlastně hledat. Internet původně žádné vyhledávače neměl, pak se postupně objevily první možnosti manuálně tvořených seznamů, první předmětové katalogy a vyhledávače. Dnes velká část lidí nemusí ani volit vyhledávač. Stačí si otevřít libovolný webový prohlížeč – Chrome, Firefox, Operu či Safari, a do adresního řádku zadat vyhledávací dotaz. Zatímco před několika lety bylo třeba si pamatovat přesnou adresu webové stránky, dnes přibližný tvar nebo klíčová slova nasměrují uživatele do vyhledávače (nejčastěji Google, případně Bing) a zde si již může vybrat, co mu bude vyhovovat. 

První bod vyhledávání, kterým zřejmě většina z nás začne, je tedy jednoduchý – využít adresní řádek prohlížeče. Jde o řešení rychlé, a i sami tvůrci prohlížečů čekají, že jde o strategii, kterou budeme využívat vůbec nejčastěji. Na druhou stranu takový vyhledávač nám nemusí vždy vyhovovat nebo dávat správné výsledky, takže je fajn, pokud se můžeme porozhlédnout také jinde, případně máme přehled o základních možnostech, které vyhledávače nabízí. 

V následujícím přehledu se zkusíme podívat na tři vyhledávače, které se hodí pro všeobecné dotazy, a pak se podíváme (subjektivním výběrem) na několik málo nástrojů, které se k vyhledávání hodí také, pokud hledáte něco speciálního. 

Google je největší vyhledávač na světě. Ve většině prohlížečů je nastavený jako výchozí vyhledávač. Pro většinu lidí bude první volbou ve vyhledávání právě on. Pokud ho využíváte, tak doporučujeme sáhnout nejen po běžném vyhledávání, ale také se naučit nějaké pokročilejší triky. Hodně si tím pomůžete. Současně lze využít mnoho jeho nástrojů pro vyhledávání určitého druhu informací – knih, vědeckých článků, obrázků, zpráv atp. 

Bing představuje alternativu Google od Microsoftu, světově jde asi o druhý nejpoužívanější prohlížeč, který je jako hlavní nastavený v Edge či Internet Exploreru. Hodí se hlavně tehdy, když chcete snížit svoji závislost na produktech Google nebo využíváte ekosystém služeb od Microsoftu. 

Seznam.cz je český vyhledávač – na českém internetu využívá vlastní nástroje pro indexaci a hledání.  

V mnoha ohledech je asi lepší Google, ale přesto ho v českém prostředí hodně, především méně náročných, uživatelů preferuje. 

Speciality 

V tomto tématu se zaměříme na to, jak hledat (a najít) věci, které se běžným způsobem hledají obtížně, ale pro vaše životní situace mohou být užitečné a praktické. Najít nějakou obecnou informaci na webu, jako ‘kolik hrála Sparta s Kometou’ nebo ‘kdy vládl Karel IV.’, umí kdekdo. My se proto podíváme na několik „špeků“, které se vám případně mohou hodit. 

Čí je to pozemek? Pokud chcete zjistit, komu patří určitý pozemek, například proto, že byste rádi na daném místě vytvořili park nebo kontaktovali majitele, protože mu z plotu odpadávají latě, je výhodným nástrojem Katastr nemovitostí. V něm je možné hledat podle čísla parcely, podle adresy, ale také třeba podle jednotky bytu, pokud bydlíte v bytovém domě a chcete zjistit, čí že je ten byt, ve kterém se střídají nájemci. Tato služba je velice praktická, protože podle českého právního řádu je zápis do katastru neopravitelný – pokud tedy budete vlastnit nějakou nemovitost, velice doporučujeme jednou za měsíc se do katastru kouknout, jestli je stále vaše. Po uplynutí 30denní lhůty již není žádná šance na opravu. 

Data, data a data má na svém webu Český statistický úřad. Využijete jej, kdykoliv budete potřebovat nějaké údaje o České republice, které mají statistický charakter. Pokud chcete sledovat, jak se mění počet obyvatel (v době psaní tohoto textu je jich 10 668 641), roste HDP nebo kolik rodin nemá doma počítač, jste na správné adrese. Jde o výborný zdroj na volnočasové brouzdání, dat do seminárních prací i do různých sporů o to, jak se vlastně věci mají. Současně zde najdete třeba výsledky voleb. ZSV bez tohoto zdroje informací si skoro nelze představit. Pokud potřebujete data z EU, můžete vyzkoušet Eurostat. (Věděli jste například, že počet obyvatel EU od roku 2008 roste, nebo že HDP rostlo za 2. čtvrtletí 2019 nejrychleji v Maďarsku?) 

Hledáte umění? Pak vás asi potěší Europeana s více než 57 milióny digitálních objektů, z nichž velká část je volně k užití. Můžete se zde dostat k uměleckým dílům, archeologickým nálezům a mnoha dalším zdrojům. Pokud pak rádi chodíte přímo po galerii, tak nesmíte minout Google Arts and Culture, kde najdete digitalizovaná umělecká díla (s velice pěkným a originálním vyhledáváním) a hlavně si můžete galerie pomocí StreetView projít. Pokud vás pak zajímá, co se s uměleckými sbírkami dá strojově dělat, doporučujeme sekci experiments.

Bez popisku

Vyhledávání pomocí barvy. Zdroj: Google Arts & Culture. Autor screenshotu: KISK.

Když už jsme u digitalizovaných objektů, určitě není možné opomenout americkou variantu Europeany archive.org. Na něm je vůbec nejzajímavější WaybackMachine, tedy webový stroj času – potřebujete zjistit, jak vypadala nějaká webová stránka v historii? Pak právě toto je to správné místo. Samozřejmě nemá zaindexované vše, ale třeba Seznam.cz z roku 1996 nebo Yahoo.com ze stejného roku zde určitě najdete. Zkuste se třeba po půl roce dívat, jak se titulní stránky těchto webů měnily, a přemýšlejte nad tím, proč. Pokud hledáte stránky z českého internetu před rokem 1996 (tedy jeho úplné začátky), pomůže vám Muzeum internetu

Pro vlastní prezentace nebo weby se hodí obrázky. Abyste je mohli volně využívat a nemuseli je zdrojovat (uvádět odkaz na zdroj), potřebujete obrázky s licencí CC0. Na internetu existuje poměrně hodně fotobank, které takové kolekce nabízejí – rozhodně proto doporučujeme pátrat třeba na Unsplash, Pexels či StockSnap.io. Tyto stránky jsou pro autory webů nedocenitelné, jen musíte zvážit, zda tu či onu krásnou fotku nemá na webu už desítka dalších lidí. 

Hledáte odpovědi na složité i jednoduché otázky? Pak Quora je to správné místo. Jde o největší a nejaktivnější web, na kterém najdete odpovědi téměř na cokoliv – chcete vědět, jak funguje žárovka, jaký software použít pro automatický přepis textu z diktafonu nebo jak upéct bábovku? Všechno tady je – a co není, na to se můžete doptat. Projekt funguje komunitně, takže každý se může ptát a současně každý může odpovídat. Pro plnohodnotné používání je nutná bezplatná registrace. Hodně pěkných návodů je také na WikiHow i s obrázky – od témat ‘jak psát eseje’ se zde dostanete k návodu na ‘jak zbavit sklenici zbytků od samolepek’ nebo ‘jak skládat spodní prádlo’.

Bez popisku
Bez popisku

Díky vyhledávači WolframAlpha se můžete na svět podívat psíma očima, nebo třeba násobit zlomky. Zdroj: WolframAlpha. Autor screenshotu: KISK.

WolframAlpha je hodně neobvyklý vyhledávač a umí věci, které by člověka asi ani nenapadlo, že by mohl vyhledávat – třeba vám umí ukázat, jak vypadá molekula kyseliny citronové, řekne vám, co bylo za den 14. května v roce 1820 nebo vyhledá dostupné informace o Václavu Havlovi. Systém toho ale dokáže mnohem více, třeba prohledat vaše přátele na Facebooku a rozdělit je do skupin podle toho, odkud se s nimi asi znáte (pokud mu tedy dáte přístup k účtu) nebo spočítá docela složité příklady. Abyste ho mohli využívat naplno, potřebujete asi trochu brouzdat nápovědou, ale ve spoustě praktických věcí se vám bude určitě hodně hodit.

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info