Kde hledat odborné zdroje?

Pokud píšete odbornou práci, bez ohledu na to, zda jde o školní esej nebo třeba ročníkový projekt, je dobré, pokud se dokážete opřít o odborné zdroje, které vám ukážou, co se v současné době zkoumá, kdo o čem píše a co. Obecně platí, že novou latinou je angličtina – v češtině toho najdete skutečně malinko, a i v našem přehledu se nemůžeme na česky psané texty omezit. To neznamená, že by neexistovaly, ale musíte mít poměrně velké štěstí na obor, abyste si mohli počíst v něčem skutečně kvalitním. 

Upravit text Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

Zdroj: Youtube kanál KISKu.

V tomto modulu se zaměříme na speciální zdroje a vyhledávače, které vám s odbornými zdroji pomohou. Pokud tedy hledáte informaci o tom, kdo je hlavní hrdina Zločinu a trestu od Dostojevského, pak zde asi moc nepochodíte, ale na druhou stranu třeba informace o RNA nebo o modelech vývoje vesmíru si zde můžete užívat plnými doušky.  

Proč vůbec existují specializované „odborné“ vyhledávače? Nenajde vše Google? Odpověď je trojí. Předně Google najde příliš mnoho výsledků, které se na ty skutečně odborné filtrují velmi špatně, takže pakliže vám jde o vědu, je výhodné sáhnout po nějakém nástroji, který vám nabídne jistý základní filtr toho, co stojí za čtení.  

Druhým rozměrem je to, že tyto vyhledávače umí pospojovat více informací a dát je dohromady, takže vám pak zobrazují to, co skutečně potřebujete – třeba název článku a časopisu, začátek anotace a odkaz ke stažení zdroje. Toto upravené vyhledávání je velice praktické a může vám velmi pomoci.  

Většina vyhledávačů pak nabízí ještě něco navíc – možnost ukládat si zdroje, generovat bibliografické záznamy nebo sledovat zajímavé autory či témata. To vše vám pak může být k užitku ve vašem publikačním procesu.  

Pokud člověk pracuje nebo studuje na univerzitě, má přístup k velkému množství databází a elektronických zdrojů. Kde ale hledat, když takový benefit nemáme?  

  • Google Scholar je asi největší a nejznámější vyhledávač. Umožňuje hledat v akademických pracích, v diplomkách nebo třeba patentech. Nabízí velice obsáhlé výsledky, mnoho zdrojů je možno snadno stáhnout nebo se je pokusit najít někde jinde. V určitém ohledu jde asi o první místo, kde můžete s hledáním odborných zdrojů začít. Velice doporučujeme pokročilé vyhledávání.  
  • Microsoft Academic Search se svým vzhledem hodně blíží databázím jako je SCOPUS nebo WoS. Nabízí možnost filtrování výsledků pomocí času, oborů, pracovišť, autorů atp. Oproti Scholaru má menší databázi výsledků a některá práce s kategoriemi je zmatečná, ale na druhou stranu je zde mnohem jemnější filtrování a hezčí prezentace výsledků.  
  • ResearchGate je původně sociální síť pro vědce, kteří sem nahrávají své články. A právě to je vaše šance. Pokud hledáte informace o konkrétním problému nebo určitého autora, s velkou pravděpodobností zde pochodíte. Pokud článek není volně k dispozici, není nic lehčího než napsat autorovi a o text ho požádat. Téměř vždy dostanete kladnou odpověď. Na druhou stranu se ResearchGate na běžné vyhledávání asi úplně nehodí.  
  • Arxive je web určený pro milovníky fyziky (ale také částečně matematiky a informatiky) – najdete zde volně dostupné články, a to včetně těch, které doposud nevyšly v časopisech. Dostanete se tedy k těm skutečně nejlepším novým textům, a to zcela zdarma.  
  • Theses nabízí možnost procházet si diplomové práce. V tomto případě se doporučujeme dívat na posudky, abyste nevycházeli z textů, které nejsou dobré. Ale obecně jde o zajímavý zdroj v češtině.  
  • MuniSpace je digitální knihovna Masarykovy univerzity, kde najdete knihy, které na této univerzitě vycházejí (a část z nich je volně ke stažení). Využít je možné i Digitální knihovny FF MU.  
  • Semantic Scholar umí prohledávat asi 183 miliónů článků. Vizuálně i funkčně je podobný Microsoft Academic Search. Užitečná je možnost filtrace jen na články, které jsou k dispozici PDF.  

Pokud potřebujete nějaký text, který není volně k dispozici, můžete o něj požádat autora (jde většinou o nejlepší cestu), koupit si jej (což je ale dost drahé) anebo ho získat přes Sci-hub, což není pěkné, ale není to ani trestné. 

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info