Zdroj: Youtube kanál KISKu.
Jednou z věcí, které internet nesporně změnil, je přístup ke knihám. Pokud si budete chtít přečíst román nebo sbírku básní, s velkou pravděpodobností sáhnete po papírové variantě. Ostatně sami nakladatelé uvádějí číslo kolem 2 % z celkového obratu prodeje knih, a i autor těchto řádků potvrzuje, že na elektronické verzi knihy rozhodně nikdo nezbohatne. Tam, kde ale digitální verze knihy má velký smysl, jsou situace, kdy potřebujeme přečíst jen poměrně malý úryvek nebo hledáme odbornou knihu či dokument ze zahraničí. Pak se samozřejmě digitální verze stává podstatně atraktivnější.
Kde ale takové knihy sehnat? A v jakých formátech?
Asi nejčastěji se e-knihy dají získat ve čtyřech formátech:
- PDF – verze určená pro tisk. Má velkou výhodu v tom, že v ní zůstává identické stejné rozložení všech stránek, nikam se neztratí obrázky ani tabulky. Na druhou stranu, pokud chcete takovou knihu číst třeba na mobilu, připravte se na skutečně malé písmo.
- ePub – formát určený pro elektronické verze knih. Umožňuje snadné fulltextové vyhledávání, změnu písma, barvy pozadí a změnu velikosti stránek podle toho, na jakém zařízení knihu čtete. Vychází z HTML, takže umí v podstatě totéž, co může umět webová stránka. Funguje na všech čtečkách e-knih kromě Kindle.
- Mobi a AZW – formát podobný ePub, ale speciálně určený pro zařízení od firmy Amazon.
Mimo tyto formáty je možné se někdy setkat také s prostým textem (txt) nebo speciálními formáty pro komiksy. Ve skutečnosti si ale s výše uvedenou nabídkou postačíte téměř vždy.
Obecně existují čtyři základní cesty, jak se k elektronickým knihám na internetu dostat. Tou první je koupě – na Kosmas nebo na Alza, ale i kdekoliv jinde, si můžete běžně e-knihy koupit. Je ale potřeba dát si pozor na to, že knihy v ePub nemusí být vždy skutečně hezky vysázené. Druhou možností je, že si ji půjčíte v knihovně – knihovny mají velké množství e-knih v digitální podobě a je vhodné se informovat o tom, zda si nemůžete půjčit právě to, co potřebujete.
Půjčování má každá knihovna zařízené jinak – někdo vám dá přístup na eReading, jiný půjčí čtečku s nahranými tituly.
Třetí variantou je knihy ukrást – buď se podíváte na Uložto, pokud hledáte české knihy, nebo na Libgen v případě odborné literatury, případně můžete zkusit další uložiště. Tato cesta není legální, ale současně je nutné zdůraznit, že samotné stahování a čtení trestné není. Trestné je jen sdílení takového obsahu.
Poslední variantou, která se nabízí, je sáhnout po některé z knih volně dostupných na internetu.
Pokud se rozhodnete pro ni, určitě se vám budou hodit například následující zdroje:
- Knihovny.cz – český národní portál nabízí možnost vyhledávat libovolné knihy v knihovnách v ČR. Z e-knih je možné využít databázi asi 2100 knih.
- MKP – pražská knihovna poskytuje vizuálně velice pěkný katalog digitálních knih, především beletristického druhu.
- Kramerius5 – je kvalitním zdrojem s více než 9 milióny digitalizovaných stran především starých tisků. Pokud si chcete přečíst třeba Vrchlického, Zeyera a další, jste na správné adrese. Nejstarší dokumenty pak najdete v Manuscriptoriu.
- Česká digitální knihovna – obsahuje digitalizované objekty (126 tisíc monografií, 2,5 tisíce map, 2,8 tisíc periodik, …) z nichž část je volně přístupná, k části se dostanete jen v knihovnách.
- Google Books – má asi největší zásobu knih na světě. Nedají se stahovat, musí se číst
z prohlížeče. K dispozici je mix plných textů, ale i ukázek nebo jednotlivých kapitol. Velkou výhodou je široké spektrum digitalizovaných dokumentů (od cca 17. století do současnosti), mimořádná jazyková rozmanitost a fulltextové vyhledávání.
- Archive.org – nabízí velkou kolekci americké literatury, která je licenčně volná. Pokud tedy hledáte texty v angličtině, zvláště ty staršího data, pak se vám tento server bude určitě hodit. Texty je možné stahovat a číst na vlastních zařízeních.
- E-booksdirectory – nabízí téměř 11 tisíc anglicky psaných odborných knih. Jde o velice dobrý zdroj především pro odborné práce. Výhodou je zajímavě udělaná kategorizace e-knih.
- Manybooks – dává k dispozici zcela zdarma 50 tisíc digitalizovaných knih v angličtině v poměrně přehledně strukturované formě.
- Gutenberg – je platforma, která se již nerozvíjí, ale dříve usilovala o digitalizaci evropského kulturního dědictví.
- Scirbd – je platformou, která se zaměřuje především na self-publishing. Najdete zde asi 50 miliónů dokumentů.