Mgr. Hana Tulinská
odborná pracovnice
Udělejme si v tom nejprve pořádek. Internet je systém počítačových sítí. V této síti je i váš počítač. World Wide Web (WWW) je službou poskytovanou v rámci internetu, která umožňuje vytvářet a prohlížet obsah na internetu. Rozlišit můžeme tři základní způsoby práce s tímto obsahem či tři složky webu.
Surface web = povrchový web – část World Wide Webu, která je indexovaná roboty. To znamená, že například vygooglíte stránky školy nebo pdfko s prezentací od vašich učitelů. Při pohybu na povrchovém webu o nás lze sbírat informace, např. Google ví, co vyhledáváme, jak se pohybujeme na různých stránkách, a pak nám třeba podle toho nabízí reklamu.
Deep web = hluboký web – část World Wide Webu, která není indexována. Důvodem může být problém s indexací nebo to, že autor stránek indexaci neumožňuje. Dostaneme se sem třeba tak, že nám někdo pošle odkaz, ale také jednoduše ve chvíli, když se přihlašujeme na svůj e-mail, do internetového bankovnictví, do Moodlu, na Edupage. I zde o nás mohou být sbírány informace.
Dark web = temný web – je část hlubokého webu, ale vyžaduje specifický software, aby se k němu člověk mohl připojit. Obsah také není indexovaný, ale navíc od Deep webu je zde každý anonymní. To znamená, že pokud zde zveřejníte nějaký obsah či s někým interagujete, neměl by vás nikdo vysledovat ani vystopovat.
Zlý Dark web?
Dark web má už podle svého názvu pověst temného místa, podsvětí internetu. Faktem totiž je, že díky obtížné dohledatelnosti se zde zprostředkovává například obchod s drogami, pornografie a další nemilé věci. Přečíst si můžete něco ve zprávách: Rusové dopadli pachatele první vraždy objednané přes darknet; Nákup konopných drog se přesunul na darknet, uživatelé si vytvářejí zásoby; Protidrogová centrála odkryla prodej drog z Česka přes „darknet“ do celého světa.
Dobrý Dark web?
To je však pouze jedna strana mince a je velmi důležité uvážit i tu druhou. Dark web poskytuje prostor i pro to, v čem ve skutečnosti běžně shledáváme hodnotu – pro svobodu a soukromí. Existence takového prostoru může být zcela zásadní například pro lidi, kteří žijí v zemích s nedemokratickým režimem. Podívejte se například na některý z těchto dokumentů o mladých lidech v Bělorusku či o raperské skupině na Kubě.
Důležitý je také pro ty, kteří nesouhlasí se sledováním uživatelů využíváním dat na platformách jako je Google.
Tor project
Tuto myšlenku nese projekt Tor, aktuálně nezisková organizace, která provozuje prohlížeč Tor (The Onion Router). Představit si ho můžete jako prohlížeč Google s jinými funkcemi a na jiných principech. Tor není žádná brána do podsvětí, dostanete se z něj také na jakoukoliv stránku, kterou navštěvujete z Google.
Co prohlížeč slibuje? Soukromí a bezpečnost na internetu, tedy ochranu proti trackování, dohledu, cenzuře. Prohlížeč tedy maže vaši digitální stopu (Google ji stopuje). Nikdo neví, z jakého místa na zeměkouli se k internetu připojujete (Google to ví zcela přesně).
To, co je pochopitelně složitější, je vyhledávání. Na TORu se prostě nedá googlit, adresy se mění a vypadají spíše takto: mlkmdk88.onion než takto: muni.cz. Nevýhodou je tedy to, že na rozdíl od Google neusnadňuje získávání informací, nesnaží se je organizovat, protože to vzhledem k fungování není možné.
Podívat se můžete na toto animované video o Toru.
Zdroj: YouTube kanál The Tor Projekt
Chcete si vyzkoušet přístup na Dark web přes Tor? Na této stránce si jej můžete stáhnout v češtině. Stačí následovat pokyny instalace.
odborná pracovnice