Prezentační portfolio jako selfíčko

Jednou z typických věcí, se kterou se můžete setkat na uživatelských profilech na sociálních sítích, je selfie. Selfie nevnímáme jen jako fotku, pomocí které se snažíme hlavně zviditelnit. Selfie je také něco, čím se sami sobě snažíme porozumět, uchopit vlastní identitu a tak trochu potvrdit její místo ve společnosti prostřednictvím lajků. 

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

Je však právě to, jak vypadáme, tím nejdůležitějším na naší identitě? Na tom, jak vnímáme sebe sama, na tom, kdo jsme? Domníváme se, že nás tvoří také to, co aktuálně víme, umíme, děláme. 

Pro to, abychom se dokázali uchopit, říct si „tak tohle jsem já“, jsem takový či makový, dělám to či támhleto, můžeme využít pomůcku – digitální prezentační portfolio. 

Do portfolia vkládáme hlavně výběr z toho, co děláme. K tomu přidáváme vyprávění o tom, kdy a kde jsme to dělali a jaký to má význam v kontextu právě nás samotných. Reflektujeme. Snažíme se dát důkaz o tom, že máme nějakou kompetenci a vykreslovat sami sebe.  

Podívejte se například na portfolio autorky textu nebo na portfolia studentů Masarykovy univerzity – Anny, Kláry, Vojtěcha, ať si to umíte lépe představit. Vidíte na jednotlivých stránkách konkrétní osobnosti? Je srozumitelné, čím se zabývají? Je to důvěryhodné? 

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Příklady prezentačních portfolií studentů a učitelů. Zdroje: Anka Puchovská, Hana Tulinská, Eclectic Guy. Autor screenshotů: KISK.

Prezentační portfolio slouží studentům, ale také učitelům. Pokud má učitel k dispozici vaše portfolio, může vás hodnotit zcela jinak – více v kontextu vašeho pokroku a studijní cesty. Když se se studenty seznamují, mají lepší představu o tom, co potřebují a co je baví. V neposlední řadě může také pomoci vaší důvěryhodnosti. 

Prezentační portfolio je výkladní skříní vašich výsledků a vaše sebeprezentace, se kterou můžete jít k maturitě i na pohovor. Typicky se v něm nachází jasné sdělení o tom, čím se zabýváte a co můžete nabídnout. Kromě toho jsou zde artefakty vaší práce – esej, fotky vašeho vystoupení, vámi navržená hra a tak dále podle toho, čemu se věnujete. 

Je takové učení bezpečné? 

Co se týče bezpečnosti, platí stejná pravidla jako kdekoliv jinde na internetu – pozor na citlivý obsah. Pokud je to potřeba, dá se přístup na blog omezit – třeba pro pár spolužáků a učitele pomocí e-mailu. 

Jak s portfoliem pracovat?  

Vaše portfolio by mělo mít srozumitelnou podobu a strukturu. Ta může být například následující: 

  • Kdo jsem nyní? Tedy čemu se teď věnujete, na čem pracujete. 
  • Kým jsem byl/byla? Co jste absolvovali, do čeho jste se zapojili. 
  • Jak reflektuji výsledky mého učení? Výsledky z předmětů – eseje, projekty, doplněné o váš reflektující komentář. 
  • Co čtu?  
  • Co dělám mimo studium samotné – profesně či zájmově? 

Kde a jak portfolio založit? 

Doporučujeme využít stránky zdarma na wordpress.com. Využít můžete také vlastní stránky či jiné služby. S jinými službami vám však nebudeme schopni tolik pomoci. 

Šablona 

Vyberte si funkční šablonu. Lze doporučit šablony typu Radcliffe, Baskerville, Edin – šablony obsahují fotku na úvodní stránce a grid je vhodný pro příspěvky kombinující vizuální a textový obsah. Dle mého je lepší vyhnout se šablonám převážně pro vizuální prezentaci – pokud tedy zrovna nejste grafik či fotograf. Pokud nestojíte o vystavení (své) fotky na úvodní straně, můžete zvolit také šablony typu Reballance či Illustratr. Najděte cokoliv, co vám bude vyhovovat a motivovat vás k další práci na portfoliu. 

Vzhled stránky a navigace 

Vzhled stránky by měl podporovat zprávu, kterou chcete publiku sdělovat. Nenechte se svést lákavou šablonou s vaším oblíbeným kubistickým motivem či květinkami, pokud se věnujete datové analytice. Motiv by měl buď vyjadřovat a podporovat to, co děláte, nebo být natolik neutrální, aby nebylo možné splést si vás s jinou profesí. 

Navigace na stránce by měla být jednoduchá. V základu se budete rozhodovat mezi: 

  • statickou úvodní stranou, na které je stabilní rozcestník či popis, kdo jste, a nové příspěvky se zobrazují např. v podstránce „blog“, 
  • nebo spíše dynamickou úvodní stranou, kdy se každý nový příspěvek zobrazí na homepage. Vyzkoušejte, co vám vyhovuje. 

Mgr. Hana Tulinská

odborná pracovnice

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info