Bezpečnostní minimum

Tento materiál není určený profesionálům, kteří se v kyberbezpečnosti skutečně vyznají, ale nabízí základní návod, jak zlepšit zabezpečení svého počítače. Naším cílem totiž nebude profesionální vhled do šifrovacích protokolů, ale pohled na základní pravidla bezpečnosti, které je vhodné na počítači (potažmo na telefonu) dodržovat.

Upravit text Video Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

Domácí WiFi: Pokud používáte domácí WiFi síť, tak základní pravidla, na která určitě dbejte, jsou následující: 

  • Zvolte nejvyšší možné šifrování sítě (obvykle WPA2). Pokud plánujete WiFi používat sami   s  rodinou, pak doporučujeme ještě dva kroky – zapnout filtrování MAC adres, což umožní připojit se jen konkrétním zařízením (další můžete přidávat ručně), a skrýt SSID, tedy název sítě. Díky tomu bude pro útočníka podstatně těžší se k síti dostat. Heslo sítě volte podle pravidel pro bezpečné heslo a čas od času ho změňte. 
  • Změňte si přihlašovací jméno a heslo do svého routeru. Toto je skutečně velice důležité – velká část výrobců nechává jistou přednastavenou sadu přihlašovacích údajů a pokud je nezměníte, je vám sebelepší zabezpečení úplně k ničemu. 
  • Část routerů může být aktualizovaná – to znamená, že pokud třeba jednou za čtvrt roku měníte heslo sítě, zkuste se kouknout i na to, zda nejsou někde aktualizace pro váš router. Dobře zabezpečený router je základ. 

S tím souvisí následující – pokud se pohybujete venku, tak pamatujte, že na nezabezpečené WiFi je veškerá komunikace veřejná. Na zaheslované může komunikaci sledovat jen správce, ale to není o moc lepší. Pokud se k veřejné WiFi přesto připojíte, používejte VPN – případnému útočníkovi to výrazně ztížíte. VPN si můžete pořídit buď jako doplněk do prohlížeče, nebo jako samostatnou aplikaci. V bezplatné verzi často narazíte na nějaký datový limit, ale pokud nechcete v kavárně stahovat filmy, tak vám pohodlně vystačí. 

Používejte antivir – určitě se vyplatí využívat nějaké antivirové nástroje, nutností je především klasický antivir a firewall. Obojí nabízí v základní verzi Windows, případně můžete sáhnout třeba po bezplatných nástrojích od Avastu či AVG

Používejte správce hesel – je to velice užitečná věc, která vám pomůže minimalizovat škody při případném prolomení nebo odcizení hesla. Můžete využít různá rozšíření prohlížeče, případně samostatné aplikace. Tyto nástroje obecně nabízí poměrně dlouhá a technicky hrubou silnou neprolomitelná hesla, což se určitě hodí. 

Aktualizujte – to je asi jedno z nejdůležitějších pravidel. Pokud budete aktualizace systému nebo aplikací nechávat na později, protože zrovna dneska se vám to nehodí, šance na to, že spláčete nad výdělkem, je vysoká. A s tím souvisí další rada – nepoužívejte Flash. Třeba v Chrome bude fungovat až do konce roku, ale pokud to jen trochu jde, vyhněte se mu. 

Screenshot nastavení aktualizace softwaru a oprávnění aplikací na telefonu. Zdroj: Android. Autor screenshotu: KISK.

Sledujte oprávnění – pokud instalujete aplikaci na mobilní telefon, vždy sledujte, o jaká oprávnění si daný nástroj říká. Skutečně potřebuje například svítilna přístup ke kontaktům nebo možnost telefonovat? Nebojte se případně i po instalaci možnosti nástrojů omezovat. 

Zálohujtejedno z témat, které je podceňované (asi dvě třetiny Čechů nezálohují vůbec), ale důležité. Ideální je zálohovat alespoň na dvě oddělená místa. Pokud si to chcete ulehčit, tak alespoň na nejdůležitější a nejhůře nahraditelné věci použijte nástroje jako je OneDrive či Google Drive, které zálohují automaticky. A věci, které jsou tajné, samozřejmě šifrujte. 

Používejte hlavumnoho bezpečnostních rizik je spojených s lidským faktorem. Snažte se neklikat na přílohy e-mailů, které vypadají podezřele nebo jsou od lidí, které neznáte, hlídejte si, zda vás někdo pomocí phishingu neloví. Hodí se i sledovat aktuální trendy a bezpečnostní hrozby, jakkoli to již určitě nějaký čas zabere. 

Zabezpečte si počítačparadoxně někdy zapomínáme na vlastní systémové heslo. Věnujte mu patřičnou pozornost, protože jeho uhodnutí znamená většinou přístup k téměř všemu. Dobře fungují i čtečky na otisky prstů., které jsou rychlé a pohodlné. Kdykoli odcházíte od počítače, doporučujeme uzamčení systému (WinK + L). 

Platí, že žádné z výše uvedených pravidel bezpečnost na zařízení nezajistí, ale může jí významně napomoci. Pokud budete chtít s daty a svými zařízeními pracovat ještě zodpovědněji, můžete samozřejmě využívat další nástroje – bezpečné operační systémy, dvoufázové autentizace, hardwarové klíče atp. Faktem je, že každý malý krok v bezpečnosti generuje nemalé zlepšení vaší situace a zvyšuje šanci, že vás útok mine, případně že si útočník raději najde jiný cíl. 

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info