doc. RNDr. Michal Černý, Ph.D.
řešitel projektu, asistent na KISKu
Určitě je potřeba začít bezpečnostními zásadami, jako je připojovat se skrze zabezpečenou WiFi s aktuálním firmwarem u směrovače. A vždy se dívejte na to, zda váš internetový prohlížeč využívá komunikaci skrze HTTPS (ikonka zámečku, zelené políčko atp. v adresní řádce). Pokud ne, tak takové weby vůbec nenavštěvujte. A co dál?
Ukázka, jak vypadá adresní řádek zabezpečené a nezabezpečené komunikace skrze HTTP/S. Zdroj: Blog netpromotion - Proč neodkládat přechod z HTTP na HTTPS? (2018).
Na prvním místě bychom si měli říci, co anonymitou myslíme. Zda to, že nikdo nebude odposlouchávat naši komunikaci s druhým, že žádný server nebude vědět, odkud na něj přistupujeme, nebo že nám například vyhledávače nebudou zobrazovat cílenou reklamu.
Pokud chcete pracovat s bezpečnou komunikací, pak určitě hledáte nástroje, které mají v popisu napsáno end-to-end šifrování. To znamená, že komunikace je šifrovaná u jejích účastníků a server, který komunikaci zprostředkovává, ji vůbec nemůže číst. Někdy se v tom lže a pak vám hrozí takové „zábavné“ (a nebezpečné věci) jako Zoombombing. Obecně lze z běžných komunikačních nástrojů doporučit WhatsApp, Viber či Signal – Private Messenger.
Vaše anonymita je obecně snižována několika prvky, které je dobré ve svém prohlížeči sledovat – jde o cookies, historii prohlížeče, reklamy a sledovací nástroje. Hlavně o cookies se dlouhodobě hodně mluví. Jde o soubory, které ukládají, co jste si nastavili na určitém serveru, co jste na něm hledali atp. Díky nim si pak tyto servery pamatují určitá nastavení. Na druhou stranu mohou být významným bezpečnostním rizikem, pokud je čte někdo nepovolaný.
Pokud nechcete, aby vás někdo sledoval, zkuste sáhnout po některém z těchto prohlížečů:
Tor Browser je nástroj, který znemožní vysledování toho, kde se nacházíte. Každý směrovač, který je na cestě mezi vámi a serverem, s nimž chcete komunikovat, vidí jen nejbližší skok. Díky tomu je vaše vzájemná komunikace velice obtížně vysledovatelná. Nevýhodou tohoto nástroje je nižší rychlost připojení (obecně vám asi všechno bude fungovat pomaleji).
Brave Browser je prohlížeč, který se snaží klást na první místo bezpečnost a kombinovat ji s použitelností. Pokud se potřebujete anonymizovat skutečně hodně, můžete si otevřít TOR okno. Brave blokuje reklamy a trackovací systémy, což výrazně zvyšuje bezpečnost, ale i anonymitu samotného prohlížení.
Případně můžete používat (a měnit) svoji IP adresu. V takovém případě máte před sebou dvě základní možnosti. Za prvé můžete použít VPN, což je asi lepší a bezpečnější varianta. Sáhnout můžete po bezplatných nástrojích nebo si koupit podobnou službu třeba od Avastu. Druhou možností je využít Proxy server (vhodné rozšíření pro Chrome nebo speciální aplikace snadno najdete, případně v prohlížeči Opera využijte integrovaný nástroj).
A jestliže se vám hodí vidět, jak vypadají výsledky vyhledávače bez ohledu na vaše předchozí vyhledávání, pak určitě sáhněte po DuckDuckGo, který funguje buď jako vyhledávač, doplněk do Chrome, nebo i samostatný prohlížeč. A u plateb samozřejmě mohou být užitečné bitcoiny, když se dobře použijí.
Na závěr máme tři důležitá upozornění:
řešitel projektu, asistent na KISKu