Zálohování dat

„Za odborné vedení práce a jistou odvahu s tím spojenou (…) – děkuji Michalu Černému (…) A překvapivé poslední díky – pánům z Veveří, kteří mi dvanáct dní před deadlinem oživili poslední verzi obsahující notebook, proměněný, jejich slovy,  v ‚pěknej rybník, slečno‘.“ Tato věta pochází z diplomové práce a pěkně zachycuje pocit každého, komu se někdy do počítače vylil čaj (tak jako autorovi tohoto textu opakovaně) nebo jiný nápoj. Říká se, že data jsou to nejcennější, co máme, ale je zajímavé, že se o ně neumíme tak úplně dobře starat.

Upravit text Aktivity Pracovní list Prezentace Kvíz Podcast

 V oblasti počítačové bezpečnosti pak existuje pojmenování pro speciální druh viru – Ransomware, jehož cílem je jediné – zablokovat vám přístup k vašim datům a za odblokování vyžadovat platbu, ideálně v bitconech. Tato situace není nijak neobvyklá a je nesporně poměrně praktické se na ni připravit. Jinými slovy, řešit jednak bezpečné chování a mít nějak nastavené zabezpečení počítače (třeba antivirovým programem), ale současně mít data ještě někde uložená. Nikdy nevíte, zda vás potká útočník z Ruska nebo hrnek čaje. Ve vztahu k datům je to poměrně podobná situace. 

Jak tedy řešit zálohování? Windows i další operační systémy mají zpravidla své vlastní nástroje na tvorbu záloh. To, co se určitě vyplatí, je nezálohovat systém jen na zařízení, na kterém se nachází, což je pro většinu lidí první volba, ale alespoň nějak „do kříže“, tedy třeba propojit zálohou domácí počítač a notebook. Windows nabízí několik možností, jak skrze jeho funkce zálohovat, asi nejčastěji se využívá bod obnovy nebo úplná bitová kopie celého systému. Pokud budete někdy dělat zálohu pomocí externích služeb, pak se vám bude hodit ještě rozdílová záloha – ta do úložiště se zálohou nepřesouvá vše, ale jen to, co se v určitém časovém rámci změnilo. Samozřejmě se vyplatí zálohovat také mobilní telefon, v Androidu třeba skrze G Cloud Backup, u iOS lze využít iCloudu 

Druhou možností je využít nějaké zálohovací systémy – SyncBack 8.5 je zdarma dostupný nástroj (pro nekomerční účely), který umí zálohovat systém (nebo jen jeho vybrané části) buď na interní, nebo externí médium. Podobně funguje FreeFileSync či Comodo BackUp. Všechny tyto zálohovací nástroje se dají typicky použít pro zálohování dat, která jsou pro vás důležitá. Operační systém a programy na něm obnovíte automaticky z Windows, nebo pokud si budete muset po čajové katastrofě koupit nový počítač, který operační systém už obsahuje, všechny licenční klíče se dají docela pěkně přenést. 

To, co má skutečnou hodnotu, jsou tedy vaše data – od fotek po dokumenty. A právě na ně je vhodné se zaměřit. Nejsnazší je udělat si na počítači jednu složku (třeba k tomuto účelu vyhradit Dokumenty) a separátně zálohovat je. 

Další možností, jak zálohovat data, kterou bychom rádi doporučili, je využití online disků či úložišť. Ty obvykle mají nástroj, který si nainstalujete na počítač a jeho prostřednictvím se vám synchronizují vybrané složky. Poslouží skvěle pro synchronizaci dat mezi počítači nebo pro zpřístupnění souborů skrze mobilní telefon a také právě pro zálohování. Doporučit je možné Google Drive s bezplatnou kapacitou 15 GB (ovšem sdílenou napříč Google službami), Mega s 50 GB a samozřejmě do Office a Windows integrovaný OneDrive s 5 GB nebo Dropbox se 2 GB, které je ale možné rozšiřovat (třeba skrze mobilní aplikaci, doporučování Dropboxu atp.). 

Obecně je možné říci, že cloudová úložiště mají dva možné limity – někomu může vadit, že musí vše nahrávat na internet, což je náročné na datový tok. Většinou je ale možné jednotlivé aplikace nastavit, takže situace není tak zlá. Druhým limitem je omezená kapacita zdarma. Samozřejmě si můžete připlatit, ale… 

Zřejmě nejlepší variantou je data zálohovat tak, aby se vám nemohlo stát, že o ně prostě přijdete. Mnoho uživatelů metody zálohování kombinuje, takže třeba všechny fotky nahrává na Flickr či na Zonerama a dokumenty si ukládají v Dropboxu, protože jim dva nebo tři gigabajty paměti bohatě stačí. 

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info