Mgr. Hana Tulinská
odborná pracovnice
Zdroj: Youtube kanál KISKu.
Jak se to s Wikipedií má
Je důležité mít na paměti, že na Wikipedii může přispívat opravdu každý, stejně jako vy. Díky tomu se toho můžeme mnoho dovědět a zároveň toho musíme mnoho posoudit. Wikipedie má však i „pověřené“ editory, kteří se o ni starají – například řeší nahlášená problematická hesla. Těmi jsou typicky kontroverzní témata a osoby, jako jsou například politici. Na Wiki není neobvyklý ani vandalismus nebo zcela falešné heslo. Narazit můžete třeba na Vandu Jitku Varvaru – malířku, která nikdy neexistovala.
Prověření editoři mají obvykle na Wikipedii svou vlastní stránku. Zdroj: Wikipedie.cz - Wikipedista: Bazi. Autor screenshotu: KISK.
Sledujte hlášení editorů
Všímat si můžete symbolů a poznámek, kterými editoři články označují. Například u hesla prezidenta republiky najdete vpravo nahoře zámeček – editovat nesmí anonymní a noví editoři. U hesla Eurocentrismus najdete oznámení „Neutralita tohoto článku byla zpochybněna“, což znamená, že někdo ohlásil možnou názorově zaujatou editaci hesla. U článku Velesova kniha najdete upozornění „Tato část článku není dostatečně ozdrojována, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit“, to znamená, že tuto část článku někdo nahlásil jako podezřelou či zkrátka nedostatečnou.
Wikipedie jako rozcestník
Zdrojování na Wikipedii je vůbec jednou z nejdůležitějších věcí. Za prvé podle ozdrojovanosti článku posuzujeme kvalitu. Krok jedna: Jsou v mém článku zdroje? Krok dva: Jaké jsou to zdroje?
Za druhé, pokud jsou přítomny zdroje a situace to vyžaduje, může to být pro nás cesta k nalezení dalších informací. Pokud si zrovna nemůžu vzpomenout na rok založení Karlovy univerzity a s někým se dohaduji, bude mi Wikipedie stačit, ale jestliže píšu seminárku, využívám Wikipedii více jako rozcestník, který mi základním popisem dá představu o věci, ale hlavně mě odkáže někam jinam, k dalším zdrojům, které mohu prostudovat. Článek a zdroje na Wikipedii můžou také posloužit k nalezení vhodných klíčových slov potřebných pro další hledání na Google.
Myslete na účel a posouzení informace
Vždy tedy zvažujte účel využití článku z Wikipedie. Aplikujte na Wikipedii stejná pravidla pro posouzení informací, jako kdekoliv jinde. Je informace správná? Jsou dostupné původní zdroje informací? Je informace aktuální vzhledem k mé potřebě?
Články na Wikipedii lze jednoduše upravovat i bez přihlášení. Díky tomu je velice snadné Wikipedii vylepšovat, ale také vandalizovat. Zdroj: Wikipedie.cz. Autor screenshotu: KISK.
Zapojení do práce na Wikipedii
Kromě využívání informací z Wikipedie můžete pomoci úpravou hesel, překládáním hesel z angličtiny nebo zakládáním zcela nových hesel. V nejmenším můžete hlásit editorům problematické části.
odborná pracovnice