Hodnocení informací na Wikipedii

Jednou z nejčastěji navštěvovaných stránek je pro vás možná Wikipedie. Wikipedie je také pátou nejnavštěvovanější stránkou na světě. Zároveň bývá často označována jako nevhodný zdroj informací, protože zde může přispívat každý. Záleží však spíše na tom, k čemu právě informaci potřebujeme a na tom, jak kvalitní zrovna dané heslo na Wikipedii je. To se můžete naučit posuzovat.

Upravit text Prezentace Kvíz Podcast

Zdroj: Youtube kanál KISKu.

Jak se to s Wikipedií má 

Je důležité mít na paměti, že na Wikipedii může přispívat opravdu každý, stejně jako vy. Díky tomu se toho můžeme mnoho dovědět a zároveň toho musíme mnoho posoudit. Wikipedie má však i „pověřené“ editory, kteří se o ni starají – například řeší nahlášená problematická hesla. Těmi jsou typicky kontroverzní témata a osoby, jako jsou například politici. Na Wiki není neobvyklý ani vandalismus nebo zcela falešné heslo. Narazit můžete třeba na Vandu Jitku Varvaru – malířku, která nikdy neexistovala.

Bez popisku

Prověření editoři mají obvykle na Wikipedii svou vlastní stránku. Zdroj: Wikipedie.cz - Wikipedista: Bazi. Autor screenshotu: KISK.

Sledujte hlášení editorů 

Všímat si můžete symbolů a poznámek, kterými editoři články označují. Například u hesla prezidenta republiky najdete vpravo nahoře zámeček – editovat nesmí anonymní a noví editoři. U hesla Eurocentrismus najdete oznámení „Neutralita tohoto článku byla zpochybněna“, což znamená, že někdo ohlásil možnou názorově zaujatou editaci hesla. U článku Velesova kniha najdete upozornění „Tato část článku není dostatečně ozdrojována, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit“, to znamená, že tuto část článku někdo nahlásil jako podezřelou či zkrátka nedostatečnou. 

Wikipedie jako rozcestník 

Zdrojování na Wikipedii je vůbec jednou z nejdůležitějších věcí. Za prvé podle ozdrojovanosti článku posuzujeme kvalitu. Krok jedna: Jsou v mém článku zdroje? Krok dva: Jaké jsou to zdroje? 

Za druhé, pokud jsou přítomny zdroje a situace to vyžaduje, může to být pro nás cesta k nalezení dalších informací. Pokud si zrovna nemůžu vzpomenout na rok založení Karlovy univerzity a s někým se dohaduji, bude mi Wikipedie stačit, ale jestliže píšu seminárku, využívám Wikipedii více jako rozcestník, který mi základním popisem dá představu o věci, ale hlavně mě odkáže někam jinam, k dalším zdrojům, které mohu prostudovat. Článek a zdroje na Wikipedii můžou také posloužit k nalezení vhodných klíčových slov potřebných pro další hledání na Google. 

Myslete na účel a posouzení informace 

Vždy tedy zvažujte účel využití článku z Wikipedie. Aplikujte na Wikipedii stejná pravidla pro posouzení informací, jako kdekoliv jinde. Je informace správná? Jsou dostupné původní zdroje informací? Je informace aktuální vzhledem k mé potřebě?

Bez popisku

Články na Wikipedii lze jednoduše upravovat i bez přihlášení. Díky tomu je velice snadné Wikipedii vylepšovat, ale také vandalizovat. Zdroj: Wikipedie.cz. Autor screenshotu: KISK.

 

Zapojení do práce na Wikipedii 

 

Kromě využívání informací z Wikipedie můžete pomoci úpravou hesel, překládáním hesel z angličtiny nebo zakládáním zcela nových hesel. V nejmenším můžete hlásit editorům problematické části.

Mgr. Hana Tulinská

odborná pracovnice

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info