Mgr. Hana Tulinská
odborná pracovnice
S hoaxem se typicky setkáte na sociálních sítích a v e-mailových řetězovkách. Typické znaky, u kterých se nám musí zapínat majáček v hlavě, jsou například tyto:
Cílem hoaxu je tedy udělat si z lidí legraci, ale také vyvolat strach, manipulovat s názory, či šířit falešnou radu. Když vám začne být něco na Facebooku, Instagramu či v e-mailu podezřelé, můžete jít na hoax.cz, kde najdete seznam aktuálně zachycených hoaxů. Vzpomínáte třeba na první, který sdíleli lidé na Facebooku, na druhý se štěňátky, či na třetí s lékem na včelí bodnutí?
Jestli máte rozum, chraňte své osobní údaje!!!
Pokud si podobný hoax postnete na své sociální síti znamená to několik věcí. Za prvé své osobní údaje vůbec neochráníte, protože jste uvěřili nesmyslu a skutečné postupy jste si nenastudovali. Neznalí uživatelé jsou pro podvodníky báječná kořist. Za druhé ukážete, že to jste právě vy, kdo neví, jakým způsobem své údaje skutečně chránit a stanete se možná ještě lepším terčem.
Tato verze hoaxu o copywrightu a Facebooku je již z roku 2012, ale šíří se také dnes. V článku najdete verzi z roku 2020 i zdůvodnění, proč textíku nevěřit. Zdroj: Hoax.cz. Autor screenshotu: KISK.
Jestli máte srdce, zachraňte štěňátka!!!
Jak se z nevinného inzerátu stane nátlakový řetězový email? Zdroj: Hoax.cz.
Ahojte, Znamemu sa narodili staniatka, nakolko je ich vela hladame dobrych ludi. Pomozte zachranit 3-tyzdnove steniatka Retrieverov a Labradorov pred utratenim, ak mate srdce poslite to co najviac ludom, mozno sa najde niekto s dobrym srdieckom kto rad uvita noveho domaceho milacika. biele - 3x fenka. čierne - 2x pes, 2x fenka.
Kontakt: Peter Porubský
Snad přece chcete pomoci, hlavně maminkám a dětem! (převzato z Internetem bezpečně)
Doporučením kamarádky, kamaráda někoho na Facebooku, koho ani osobně neznáte, nevěřte, obzvlášť, pokud jde o zdraví. Zdroj: Internetem bezpečně. Autor screenshotu: KISK.
Základní postup ochrany před hoaxem:
odborná pracovnice