Prezentace
Cílem presentací není vytvořit kompletní výkladový materiál pro učitele, ale pomoci mu s přípravou na hodinu – nalezne v nich klíčové body daného tématu, důležité obrázky, případně konkrétní příklady, se kterými může dále pracovat. Je možné je použít v hodině tak jak jsou, ale také z nich využít jen obrázky, případně je libovolně doplňovat, spojovat, upravovat.
Jsou tvořené v Google Presentacích, takže je možné si je jednoduše spustit v hodně v prezentačním módu či si stáhnout kopii na svůj Google Disk a pracovat s ním dle uvážení.
Jako cílové využití prezentací vidíme dvě skupiny uživatelů:
- Učitele – ten může s prezentací pracovat, podpořit svůj výklad, upravovat ji a strukturovat podle svého. Tak jako u pracovních listů i zde lze očekávat, že je budou spojovat po více lekcí podle toho, jak budou potřebovat sami strukturovat výklad.
- Studenti – schopnost pracovat s prezentacemi, jako s učebním materiálem je (ať se nám to líbí či nikoliv) jednou ze základních dovedností studenta na univerzitě. Také na střední škole mohou prezentace posloužit k rychlému zopakování nebo základní orientace v celé problematice.
Tři praktické náměty na to, jak pracovat s prezentacemi ve výuce:
- Učíte o nějakém tématu? Vracíte se k textům? Použije je jako ilustrace toho, o čem je právě řeč.
- Na vysoké škole budou studenti často pracovat s tím, že si do prezentací píší poznámky. Nechte je to vyzkoušet také u informačního vzdělávání. Nebojte se vložit je studentům jako studijní materiály do školních systémů. Alespoň si nebudou muset psát vše.
- Chcete udělat hodinu více frontální? Pak doporučujeme prezentace stáhnout a upravit. Textu jsme pro vás moc nenachystali, ale obrázků, je zde dost, takže by to nemělo zabrat zbytečně moc času.