54/
Normative Design Scheme
Posuďte etickou správnost designové výzvy.
Inspirujte se třemi etickými směry a zjistěte, jak před nimi obstojí váš designový záměr, plánovaná intervence a její odhadovaný efekt. Pomocí normative design scheme získáte nová kritéria a úhly pohledu na etická témata designového procesu.
Potřebujete
Čas: 60 minut a více
Lidé: celý projektový tým
Nástroje: psací potřeby, post-ity, papír / digitální nástěnka
Postup
- Připravte si šablonu na normative design scheme.
- Formulujte vaši designovou výzvu ve formátu:
- chceme („záměr“)
- tak, že uděláme („design“),
- abychom docílili („efekt“).
- Mravní správnost tří částí designové výzvy posuďte:
- záměr podle etiky ctnosti (správné je to, co morálně správné a dobré),
- design podle deontologického principu (správné je to, co se řídí pevnými zásadami a principy – např. stanovenými zákony),
- efekt podle konsekvencialismu (správné je to, co přinese ty nejlepší následky, tedy „účel světí prostředky“).
- Zkuste si odpovědět na další otázky, které se ke třem normativním proudům vážou.
- Vycházejte z otázek uvedených přímo v šabloně (např. Použili byste sami váš design? Jak by váš design mohl přinést nejvíce blaha co nejvíce lidem? apod.)
- Inspirujte se třemi normativními perspektivami a vylepšete váš design tak, aby vycházel z morální a odpovědné vize, respektoval důležité etické zásady a podporoval široké skupiny lidí.
Tipy
S proudy normativní etiky se ideálně seznamte s předstihem, ať se vám komfortněji diskutuje v mezích každé ze tří části designové výzvy.
Rozšiřte si proces definování standardní designové výzvy o tuto etickou inspekci. Ověříte si, že co se týče jejího etického směrování, jste na správné cestě.
Dalšími eticky odpovědnými metodami, které můžete využít v prvních fázích designového procesu, jsou např. Hippokratova přísaha, designérská sebereflexe, etický canvas nebo vrstvy dopadu.
Příklady a inspirace
Autorem metody normative design scheme je Jet Gispen, který zároveň sestavil širší toolkit etických metod Ethics for Designers.
Kevin Richard ve své sérii článků o etice v designu představuje mimo jiné i základní etické koncepty, jako je metaetika, normativní etika či aplikovaná etika. Nabízí také krátké rozlišení deontologického přístupu a konsekvencialismu.
Deontologii, etice dobra, ale také utilitarismu se věnuje Christian U. Becker v textu o etických principech pro design 21. století. Analyzuje charakteristiky designu (např. funkcionalita, kreativita), ale také současné designové výzvy, jako je globalizace nebo udržitelnost.
Více informací
- Becker, Christian U. (2021). Ethical Principles for Design in the 21st Century. http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.3631525
- Ethics for Designers. (n.d.). Normative Design Scheme. https://www.ethicsfordesigners.com/normative-design-scheme
- Kagan, S. (1998). Normative ethics. Westview Press.
- utheraptor. (2017). Konsekvencialismus a Deontologie. https://utheraptor.art/2017/06/07/konsekvencialismus-a-deontologie/