51/
Etický canvas
Zachyťte dopady designu na lidi i okolí.
Chcete designovat odpovědně, ale chybí vám ucelený pohled na etická rizika spjatá s vaším problémem? Pomocí etického canvasu si zmapujete nejpodstatnější výzvy, které se týkají společenských i environmentálních dopadů vašeho návrhu.
Potřebujete
Čas: 60 minut a více
Lidé: celý projektový tým
Nástroje: psací potřeby, post-ity, flipchart nebo digitální nástěnka
Postup
- Připravte si šablonu na ethics canvas – obdobně jako např. lean canvas obsahuje políčka pro jednotlivé analyzované aspekty.
- Šablonu vylepte ve velkém formátu na zeď nebo pracujte s digitální verzí.
- Nejprve identifikujte skupiny nebo typy jedinců, kteří budou vaším designem ovlivněni – ty, co budou z řešení profitovat, i ty, kterým naopak může nějakým způsobem uškodit.
- Poté odhadněte potenciální dopady designu na postoje, chování a vztahy lidí.
- Všímejte si posunů ve světonázorech a hodnotách, změn v návycích, životních stylech, způsobech komunikace apod.
- Do dalšího políčka zaznačte skupinové konflikty, které by váš design mohl vyvolat (např. posílení existujících nerovností ve společnosti).
- Pokračujte určením negativních dopadů, které hrozí v případě selhání či chybovosti designu (jako jsou např. logistické problémy, bezpečnostní rizika, nezáměrná exkluze apod.).
- Jako poslední zanalyzujte problematické využívání zdrojů (environmentální zátěž, ale i neopatrné nakládání s osobními údaji uživatelů apod.).
- Vznikne vám mapa etických problémů, které byste měli aktivně monitorovat a řešit. Jednotlivé podněty si prioritizujte a do návrhu zapracujte strategie, jak problémům předcházet.
Tipy
Podobu ethics canvasu si upravte podle vlastních potřeb – přidejte např. políčka pro specifické problémy, které jsou v kontextu vašeho návrhu obzvlášť důležité.
Zkuste odhalit i takové dopady, které vznikají nezáměrně a lze je hůře předvídat. Pomůže vám k tomu metoda vrstvy dopadu nebo tarotové karty technologií.
Různé skupiny lidí, u kterých byste měli přemýšlet nad dopady designu, si můžete definovat pomocí metody inkluzivní panda.
Příklady a inspirace
Ethický canvas vznikl spoluprací výzkumníků z Trinity College Dublin a Dublin City University za účelem usnadnění týmové komunikace o etických dopadech designu. Šablona se inspiruje business model canvasem. Harshvardhan J. Pandit Dave Lewis, jedni z autorů canvasu, názorně představují, jak analyzovali reálné technologie, které inspirovaly skórovací mechanismus vyobrazený v seriálu Black Mirror.
Conor McGinn canvas nasadil na analýzu etických výzev robotické technologie. Zkoumal problematické aspekty u terapeutického robota na dětském nemocničním oddělení a robota pro osamělé seniory v pečovatelském domě. Varuje např., že nahrazení lidského kontaktu robotem může v seniorech vyvolávat pocit objektifikace a že nasazení „levných“ robotů do nemocnic může snížit přístup pacientů k jiným způsobům terapie.
Více informací
- Reijers, W., Koidl, K., Lewis, D., Pandit, H., & Gordijn, B. (2018). Discussing Ethical Impacts in Research and Innovation: The Ethics Canvas. 13th IFIP International Conference on Human Choice and Computers (HCC13. https://doi.org/10.1007/978-3-319-99605-9_23
- Lewis, D., Reijers, W. & Pandit, H. (2017). Ethics Canvas Manual. ADAPT Centre & Trinity College Dublin & Dublin City University. https://www.ethicscanvas.org/download/handbook.pdf