5/ Designérská sebereflexe
Dejte sbohem předsudkům a zkresleným informacím.
K designérské praxi neodmyslitelně patří vciťování se do aktérů, propojování kreativity a intuice s tvrdými daty nebo i odhadování budoucího vývoje. Není proto divu, že do každého kroku designéra či designérky se může vkrást zkreslení. Designérská sebereflexe vás donutí přemýšlet nad původem vlastních postojů a identifikovat škodlivé předsudky, stereotypy nebo i přehnaný optimismus.
Potřebujete
Čas: 60 minut a více
Lidé: celý projektový tým
Nástroje: psací potřeby, papír, post-ity, flipchart
Postup
- Vyberte v týmu facilitátora.
- Po dobu min. 15 minut zkuste každý za sebe identifikovat vlastní názory a postoje, co zastáváte v souvislosti s daným problémem, ale nemáte je nijak ověřené.
- Zaměřte se na vlastní emoce, představy i mínění a přesvědčení (týkající se uživatelů, aktérů, situací, prostředí, budoucnosti atd.).
- Zkuste odkrýt nejrůznější formy zaujatosti – negativní i pozitivní, vědomé i nevědomé (negativní konotace, stereotypizující nálepky, obavy, ale i příliš optimistické vyhlídky, zvýhodňování určitého aktéra atd.).
- Podněty si společně nasdílejte a zapište na tabuli nebo flipchart.
- Pusťte se do diskuze a u jednotlivých podnětů pátrejte po původu zaujatosti.
- Pokud se vám sešlo velké množství podnětů, nejdříve je setřiďte do tematických kategorií a následně je analyzujte.
- Postupně se zbavujte veškeré nežádoucí zaujatosti.
- Ověřte si informace pomocí důvěryhodných zdrojů.
- Srovnávejte různé zdroje mezi sebou, všímejte si rozdílných výkladů, ale také širších pojítek.
- Změňte perspektivu díky tzv. reverzní technice – představte si přesný opak předsudku (např. „v každé knihovně musí panovat absolutní ticho“ obraťte na „naše knihovna je živé místo pro setkávání komunity“).
- Měli byste mít „očištěno“ od tíživých předsudků a stereotypů. Udržujte si kritický nadhled nad vaší prací. V klíčových bodech projektu se zastavujte a kontrolujte, že za vás nepromlouvají neověřené dojmy ani hluboce zakořeněné předsudky.
Tipy
Přiznat otevřeně své postoje není možné bez vzájemné důvěry. Nikdy ostatní neodsuzujte za jejich názory, vyslechněte jejich příběh a na závažné předsudky či stereotypy upozorňujte s trpělivostí a snahou o pochopení.
Dostat se blíže k původu myšlenky vám pomůže např. technika 5 proč. Po samotném jádru zaujatosti je ale často nutné pátrat ještě hlouběji – názory a postoje přebíráme od útlého věku doma i ve škole, mnohdy za nimi stojí jeden konkrétní zážitek nebo „neškodná“ tendence třídit si jedince a okolní svět do jasných kategorií.
Velké množství postojů a myšlenek, co se nezakládají na pravdě, vzniká na základě kognitivního zkreslení. Přečtěte si více o tom, jakých myšlenkových chyb a mentálních zkratek se nejčastěji dopouštíme, a zkuste je detekovat sami na sobě.
Příklady a inspirace
Irene Scopelliti a kol. zkoumali tzv. zkreslení slepé skvrny – tendenci nevšímat si vlastního zkreslení a hodnotit ostatní lidi jako více zaujaté. Zjistili, že pouze jeden dospělý člověk ze 661 si o sobě myslí, že je více zaujatý než ostatní, a že síla zkreslení u jedince se překvapivě neodvíjí od inteligence, míry sebereflexe nebo sebevědomí.
Jon Yablonski se rozepisuje o konfirmačním zkreslení v designérské praxi. Zmiňuje strategie, jak se zkreslení co nejvíce vyhnout – důležité je nespoléhat se na jednostranný uživatelský feedback, ale skládat vhledy o uživatelské zkušenosti z více zdrojů (např. zkombinovat rozhovory s uživatelským testováním a kvantitativní analýzou apod.). Dále varuje nad příliš optimistickou interpretací dat nebo návodnými formulacemi otázek.
Více informací
- Hallihan, G. M., & Shu, L. H. (2013). Considering confirmation bias in design and design research. Journal of Integrated Design and Process Science, 17(4), 19-35.
- Interaction Design Foundation. (n.d.). Bias. https://www.interaction-design.org/literature/topics/bias
- Junge, J. (2022, 13. března). Confirmation Bias in UX. Nielsen Norman Group. https://www.nngroup.com/articles/confirmation-bias-ux/
- Kahneman, D. (2012). Myšlení: rychlé a pomalé. Jan Melvil.
- Monteiro, M. (2019). Ruined by Design: How Designers Destroyed the World, and What We Can Do to Fix It. Kindle Edition.
- Watcher-Boettcher, S. (2017). Technically Wrong: Sexist Apps, Biased Algorithms, and Other Threats of Toxic Tech. W. W. Norton Company.