Vyhledávače pro širokou veřejnost
Pokud už víme, jaká klíčová slova chceme používat a jaký problém řešíme, můžeme se přesunout k tomu, kde vlastně vyhledávat. Budeme přitom sledovat dvě základní linky – vyhledávače, které můžeme označit jako obecné, ve smyslu určené pro širokou veřejnost, a pak také odborné databáze. V této části se zaměříme na obecnější vyhledávače, databázím se budeme věnovat později.
Níže uvedené vyhledávače je možné považovat za jistý kanonický výběr v tom slova smyslu, že by je asi měl znát každý, jakkoli je třeba ne vždy bude využívat. Mnoho z nich je hodně užitečných, ale současně třeba nepříliš využívaných. Jsou řazené v abecedním pořadí, abychom nikomu nestranili. Současně nerozlišujeme mezi vyhledávači a katalogy, protože takové dělení není dnes již příliš relevantní.
Bing je světovou dvojkou a za jeho provozem stojí Microsoft. Doporučujeme ho především těm, kdo hodně prohledávají zahraniční weby a využívají cloudových služeb od Microsoftu. Jeho tržní podíl je oproti Google malý a Bingu se nedaří dlouhodobě nabídnout nějaké výrazně odlišné nástroje či služby, kterými by překonal svého konkurenta.
ČSFD určitě využijete tehdy, pokud budete hledat film nebo seriál, na který se chcete dívat. Jde o velkou česky psanou databázi audiovizuální tvorby, kde kromě možnosti hledání podle žánrů, kategorií nebo třeba herců můžete sledovat anotace snímků, obsáhlé uživatelské recenze, bodování atp. Hodně lidí si zde například hledá film ne podle klíčových slov, ale podle jeho pozice v žebříčku, nebo se dívá, kolik konkrétní snímek získal procent atp.
DuckDuckGo je vyhledávač, který pracuje nad daty z Google. Na rozdíl od něj ale akcentuje anonymitu a odbourává personalisované nebo lokálně upravené výsledky vyhledávání. To na jednu stranu může vést k tomu, že se musíme prokousat obsahem, který nemusí být tak relevantní, ale současně máme možnost vykouknut z informační bubliny, kterou nám Google konstruuje.
Europeana je projekt na digitalizaci evropského kulturního dědictví a najdete na ní přes 58 miliónů objektů, které můžete volně využít – od obrazů po knihy. Krásné, obsáhlé a historicky kvalitní. Nezbytný nástroj pro každého, kdo se věnuje oblasti kultury.
Google Books nabízejí velkou databázi knih, z nichž starší jsou často k dispozici celé, novější s ukázkami. Jde o nesmírně užitečný nástroj, pokud potřebujete zjistit, zda daná kniha obsahuje určitou informaci, případně kde. Hodí se také tehdy, když o koupi knihy teprve uvažujete.
Google je asi největší, nejrychlejší a nejkvalitnější vyhledávač, který pro obecný (i český) internet můžeme využít. Pokud nevyhledáváte pomocí klíčových slov, snaží se je ve vašem dotazu najít, umí vyhledávat nejen na webových stránkách, ale také v dokumentech, v mapách, vědeckých článcích nebo zboží. Na některé dotazy nám také dá k dispozici informace o tom, co hledají lidé, kteří se dívají na podobné věci jako my nebo nabídne přímo okno s krátkou odpovědí. Lze ho doporučit jako primární vyhledávač.
Gutenberg nabízí asi 58 000 evropských digitálních knih zdarma ke stažení, v řadě jazyků včetně češtiny. Projekt je ale již delší dobu neaktualizovaný a přešel pod Europeanu.
Heureka je největší český vyhledávač zboží. Pokud si chcete něco koupit online, je to asi první místo, kde se po tom budete dívat. Vyhledávač prochází obchody, hledá nejvýhodnější ceny nebo varianty zboží, ale také sleduje uživatelské recenze jak celých obchodů, tak i jednotlivých výrobků. Některé obchody nabízejí při vyhledávání přes něj lepší ceny než běžně v e-shopu.
Internet Archive je jeden z nejdůležitějších, a přitom poměrně málo používaných vyhledávačů, který v sobě sdružuje několik důležitých funkcí. Jeho nejznámější část funguje tak, že do vyhledávacího pole zadáte URL stránky, kterou si chcete projít z minulosti. Umí také vizualizovat změny v jednotlivých verzích stránky.
Kramerius je český digitalizační projekt, ve kterém najdete naskenované staré knihy a tisky českého původu nebo se k českému prostředí vztahující. Jde o výborný nástroj pro historiky nebo milovníky starých tisků.
Mapy jsou projektem Seznamu a doporučujeme je pro plánování výletů, vyhledávání tras nebo míst. Nemají sice tak dobré satelitní snímky jako Maps od Google, ale právě díky dobrému nástroji na plánování tras a kvalitním mapovým podkladům jsou ideální pro plánování různých výletů nebo analýzu toho, kolik jsme dnes uběhli.
Městská knihovna v Praze nabízí téměř 1500 českých knih zdarma ke stažení – od Viewegha až po Jirouse nebo Čapka. Pokud jste její čtenáři, můžete využít obrovskou databázi e-knih k online výpůjčce.
Open Culture je portál sloužící k vyhledávání otevřených vzdělávacích zdrojů – od audioknih, přes MOOC, výuku jazyků, učebnic, až po e-knihy. Zajímavé na něm je, že se snaží téma poměrně systematicky mapovat a kategorizovat, takže vyhledávání na něm je poměrně příjemné a přehledné, i přes velké množství zařazených položek.
Open Library je jeden z největších otevřených knižních repozitářů v angličtině. Najdete zde moderní věci, stejně jako cenné klasiky vědy a umění. Tematicky není nijak zaměřený, takže si na své přijdou beletristé i vědci.
Seznam se s Google přetahuje o pozici o největší vyhledávač v českém prostředí a je pravdou, že pokud hledáte stránky v češtině, můžete si s ním dobře vystačit. Má menší vyhledávací rozsah než Google, je výrazně slabší v zahraničních zdrojích, ale pro české prostředí je pěkný a jednoduchý. Využívají ho především začátečníci a třeba také ti, kteří mají na Seznamu mail nebo konzumují jeho další služby. Z vyhledávacích zajímavostí je možné zmínit prohledávání firem.
Slideshare je uložiště presentací a dalších dokumentů. Jde o výborný zdroj, pokud se potřebujete seznámit s nějakým tématem a třeba se z něj něco naučit. Často však bývá neprávem upozaďován.
TinEye je tzv. Reverse Image Search. Možná vás už někdy při procházení internetu napadlo, že tento obrázek jste už někde viděli anebo máte naopak obavu, že váš obrázek někdo ukradl a použil na svém webu. Pak právě k těmto účelům můžete využít TinEye.
Ulož.to je největší české uložiště souborů. Najdeme zde naskenované knihy, filmy nebo alba. Vyhledávání je čistě pomocí klíčových slov, které „hádáme“ do názvů souborů. Otázkou jsou zde často problematická autorská práva.
Wolfram|Alpha funguje jako sémantický vyhledávač, umí počítat, vykreslovat grafy nebo modelovat chemické sloučeniny. Na rozdíl od jiných vyhledávačů se nesnaží zobrazit výsledky vyhledávání, ale přímo stránku s potřebnými informacemi.
WorldCat je katalog, který obsahuje bibliografické záznamy tisíce knihoven po světě. Nedostanete se s ním k plným textům, ale přesto může být hodně užitečný.
YouTube se hodí na vyhledávání videí – najdete zde filmy, youtubery, klipy z písniček a spoustu dalšího obsahu. Také YouTube podporuje vyhledávání pomocí klíčových slov. Jde o největší videoportál na světě. Najdete zde hodně staršího obsahu (například staré pohádky), ale nové filmy zde příliš nehledejte, jsou autorsky chráněné a jejich práva někdo střeží, takže je YouTube případně odstraňuje.