RNDr. Michal Černý, Ph.D.
řešitel projektu, asistent na KISKu
Dotazník se hodí všude tam, kde máte dopředu danou teorii, která vám říká, na co byste asi mohli přijít, nebo vás alespoň navádí v tom, jak by mohli vaši respondenti odpovídat. Podle toho musíte upravit to, jak váš dotazník vypadá, s jakými otázkami pracuje.
Představte si, že budete chtít udělat výzkum oblíbenosti školních předmětů. Pak můžete mít v dotazníku například otázky jako: obodujte na škále 1 až 10 předměty podle zajímavosti, podle přínosnosti, podle obliby. A pak se budete dívat, zda se tyto tři pohledy na předměty překrývají. Nebo můžete postupovat jinak a nechat si v jedné otázce zaškrtnout tři nejoblíbenější a ve druhé tři nejméně oblíbené předměty.
V dotaznících se tedy pravděpodobně budete nejčastěji setkávat s následujícími druhy otázek:
Možností je ale samozřejmě více – moderní technologie umí pracovat s dotazníky, které se větví (když odpovíte „ne“ na otázku 8, jdete rovnou na otázku 19), nebo pracují s obrázky a videi. I to můžete samozřejmě využít.
U dotazníků je důležité pamatovat na několik věcí:
V čem vlastně takový dotazník vytvořit? Možností je více – určitě nevyužívejte Word a dotazníky v něm. Je to nepohodlné jak pro respondenty, tak i pro vás na zpracování. Asi nejjednodušší cestou je využít Google Forms, které vám nabídnou i hezké automatické základní zpracování odpovědí, jsou zadarmo a můžete na jednom dotazníku spolupracovat ve více lidech. Velice podobně pak funguje i Microsoft Forms. Výběr mezi nimi je spíše jen otázkou vkusu, případně toho, s čím jste zvyklí pracovat.
Pokud chcete mít skutečně pěkný a propracovaný dotazník, pak vás určitě musí zajímat TypeForm. Bohužel je dost drahý a v bezplatné verzi i hodně omezený, ale pokud se do ní vejdete, určitě ji zkuste. Výhodou je krásný grafický vzhled, podpora větvení dotazníků nebo hezké škály. Případně můžete pro malé dotazníky (do 10 otázek a 100 odpovědí) použít bezplatně SurveySparrow. Pokud chcete dělat větší dotazníkové výzkumy, doporučujeme SurveyMonkey, kde lze požádat o bezplatnou licenci pro učitele a studenty.
Všechny online nástroje mají tu hlavní výhodu, že se vám budou dotazníky snáze distribuovat a také se jednodušeji zpracovávají data. Výsledky si můžete buď nechat vyexportovat do tabulky v excelu, nebo vám základní vizualizaci a analýzu nabídnou i jednotlivé nástroje.
řešitel projektu, asistent na KISKu