21/
Kontextuální mapování
Poznávejte složitý systém z více perspektiv.
Pustili jste se do řešení komplexního problému a už teď se ztrácíte v moři souvislostí a možných pohledů? Zpracujte své poznatky pomocí mapování širokého kontextu, metody systémového designu. Na jednom místě si ujasníte vícero rovin problému a jeho různá časová hlediska.
Potřebujete
Čas: 1 týden a více
Lidé: 1 výzkumnice a více
Nástroje: psací potřeby, papíry, post-ity nebo online vizualizační nástěnka
Postup
- Kontextuální mapování zkuste pojmout jako dlouhodobější proces, který prostupuje designovým procesem (především výzkumnou fází) a napomáhá vám poznávat systém zeširoka.
- Pokud vám na mapování zbývá omezený časový prostor, ideálně se do něj pusťte ve chvíli, kdy už máte dostatek povědomí o daném problému, reálné praxi, aktérech, institucích a vzájemných vztazích.
- Připravte si šablonu se třemi soustřednými kruhy.
- Do vnitřního kruhu zmapujte dlouhodobé trendy, které problém ovlivňují, např.:
- změna klimatu,
- stárnutí populace,
- digitalizace.
- Do středního kruhu zaznačte aktuální podobu systému. Kruh můžete rozdělit na jednotlivé aspekty, např.:
- kulturní a sociální normy,
- zaběhlá praxe a obvyklá řešení problému,
- aktéři a jejich vztahy (včetně mocenských vztahů),
- další významné infrastruktury a vlivné prvky uvnitř systému.
- Do vnějšího kruhu zaneste nově nastupující iniciativy, např.:
- alternativní způsoby řešení problému,
- nová a inovativní řešení,
- náznaky nových diskurzů, které se týkají problému v budoucnosti.
- Mapu průběžně doplňujte a konzultujte s ostatními. Přistupujte k ní jako k živému dokumentu, který vás prakticky navádí k další práci. Zkuste z ní vyčíst např.:
- s kým ještě provést rozhovor,
- který aspekt problému opomíjíte,
- jaké vidění budoucnosti převažuje a které je naopak upozaďováno.
- Získáte komplexní vhled do problému, který kombinuje dlouhodobé měřítko s aktuální praxí a možnostmi budoucího vývoje.
Tipy
V případě potřeby šablonu rozšiřujte o další perspektivy, které jsou pro poznávání vašeho problému stěžejní (např. lokální versus globální hledisko).
Nechte si mapu zhodnotit odborníky a jedinci, kterých se problém bezprostředně týká. Doptejte se jich, zda systém znázorňujete přesně a co ještě můžete do mapy zapracovat.
Další technikou, která slouží k širšímu poznávání problému, je GIGA-mapování. Oproti mapování širokého kontextu se soustředí především na porozumění vztahům mezi prvky systému.
Příklady a inspirace
Metody systémového designu využili úředníci v kanadské Albertě k návrhu transformace správy přírodních zdrojů. Mapování širokého kontextu hrálo v celém designovém procesu zásadní roli – participanti díky němu porozuměli stěžejním souvislostem a celkově se naladili na systémový přístup k řešení problémů. Na poznávací fázi navázali rámováním designové výzvy a navrhnutím transformace systému.
Dave Gray navrhl hru, která nabádá designéry a designérky k mapování širšího kontextu organizace. Jeho návrh se skládá z mapování trendů, politických, ekonomických a technologických faktorů, uživatelských potřeb a nejistot. Obdobnou šablonu pro podnikatelské prostředí zpracovali The Grove Consultants International v rámci toolkitu Business Design Tools.
Více informací
- Buchanan, R. (2019). Systems Thinking and Design Thinking: The Search for Principles in the World We Are Making. She Ji: The Journal of Design, Economics, and Innovation, 5(2), 85–104. https://doi.org/10.1016/j.sheji.2019.04.001
- Jones, P. (2014). Systemic Design Principles for Complex Social Systems. Translational Systems Sciences, 1, 91–128. https://doi.org/10.1007/978-4-431-54478-4_4
- Vandenbroeck, P., Van Ael, K., Thoelen, A., & Bertels, P. (2016). Codifying systemic design: A toolkit. Relating Systems Thinking and Design Symposium (RSD), 13-15 Oct 2016, Toronto, Canada. http://openresearch.ocadu.ca/id/eprint/1918/