Video toolkit

Tvorba videí, screencastů a zpětných vazeb

Video se zařadilo mezi běžné digitální vzdělávací objekty. Náročnost produkce videí je však velmi odlišná - záleží na druhu a účelu videa, ale taky na nastavené laťce. Každé video by mělo splnit základní standardy kvality - musí se na něj dát dívat a musí ho být možné poslouchat bez ztrát na zdraví a nervech (špatné světlo, šum, pískání mikrofonu, atp). Další hodnocení je velmi relativní - osobitý řečník může vytvořit lepší domácí video s kočkou spící v knihovně na pozadí, než-li ztrémovaný nešťastník v profesionálním videostudiu. V textu a návodech vám nabídneme různé alternativy, kritéria kvality sestavte sami dle svých možností.

Ve srovnání s audiem potřebujete prostor, kameru, občas i trochu make-up. Podobně jako u jakéhokoliv vzdělávacího objektu, je potřeba několik věcí. Klasicky je to cíl, který můžete stanovit podle Bloomovy taxonomie. Ruku v ruce s cílem jde vhodný obsah, u videa v podobě scénáře. Dále jsou to nástroje pro nahrávání (kameru, mikrofon, rekordér/aplikaci), případnou postprodukci (aplikaci/software) a nástroje pro publikaci (například YouTube). Úplným začátečníkům můžeme doporučit začít s nástrojem pro screencasting Loom, který udělá pořádný kus práce za vás. Fantazie má však jedinou mez - zvládnutelnost.

Vyzkoušejte si

Vyberte si libovolný druh videa, který si chcete vyzkoušet - screencasting s Loom, profi video na vašem pracovišti, animované video, nahrávku z hybridní výuky... Ujasněte si cíl a sepište si scénář (podrobný či bodový). Dle druhu videa si vyberte nástroj - z nabídky či jakýkoliv jiný (pozor jen na licence). Video vytvořte, vyzkoušejte si postprodukci, pokud se k formě hodí (např. znělka na začátku, hudba na pozadí, přechody,....). Umístěte video na YouTube (klidně skryté) nebo alespoň na váš drive. Video nám pošlete prostřednictvím odkazu e-mailem spolu s komentářem o průběhu vašeho snažení. Neváhejte se také na cokoliv zeptat v průběhu - tutoři jsou vám k dispozici. Těšíme se a fandíme vám!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info