RNDr. Michal Černý, Ph.D.
řešitel projektu, asistent na KISKu
Svět, ve kterém žijeme, má ještě jedno specifikum, kterým se komplikuje ono proslulé vlevo dole. Zatímco papírová média jsou trvale archivovaná a pokud dojdete například do MZK, můžete si vyžádat přístup třeba k Lidovým novinám z roku 1925. Něco takového je v době internetu a digitálních médií velice problematické – můžete sice využít WayBackMachine (a kouknout se na proměnu stránky v čase), ale to už přesně víte, že hledáte nějakou změnu nebo informaci s přesným datem a musíte mít štěstí.
Jak tedy pracovat s digitálním, ale i tištěným obsahem tak, abychom se dokázali vrátit k tomu, co nám přijde hodnotné a důležité? Jednou z možností jsou nástroje na práci s digitálními poznámkami. Nepředstavují jedinou možnou cestu, ale na spoustu věcí se dobře hodí.
Nástroje na psaní poznámek
První skupinou nástrojů, které mohou pomoci se psaním poznámek, jsou specializované komplexní služby jako je Evernote a OneNote. Obě mají ambici, aby si do nich člověk zapisoval poznámky a vkládal dokumenty napříč zařízeními. Pokud se je rozhodnete používat, pak určitě doporučujeme kombinaci mobilní aplikace a té desktopové. Aby takový systém práce s poznámkami fungoval, musíte najít soubor přístupů, který vám bude vyhovovat. Je hloupost vybrat si nástroj, který má spoustu funkcí, ale je pomalý a moc ho nepoužijete. Naopak hledejte něco, co vám přiroste k ruce.
Evernote je asi nejklasičtějším nástrojem na práci s poznámkami, disponuje i pěknou online verzí. Jednotlivé poznámky jsou řazené do složek a mohou být doplněné tagy, což ulehčuje následné vyhledávání. Ke každé poznámce můžete připojit soubory, fotky nebo třeba hlasový komentář. Složky s poznámkami je pak možné sdílet mezi další uživatele, takže se hodí třeba pro psaní zápisků do školy nebo poznámek z povinné četby. Nezbytným doplňkem je Web Clipper, který umožňuje do poznámek přidávat části webových stránek – výstřižky, odkazy nebo jinou jejich část. K tomuto výstřižku lze rychle doplnit popisek, tagy nebo nadpis, a pokud jde právě jen o výstřižek, tak do něj lze také kreslit nebo vyznačit, co je pro člověka důležité. Nevýhodou je, že mnoho zajímavých funkcí je placených.
To, co umí Evernote výborně, je skenování dokumentů – dokáže rozpoznat text na stránce, stránku vyrovnat, oříznout a upravit. Do takového obrázku pak můžete vkládat vlastní poznámky z četby nebo si ho jen uložit.
OneNote zaujme ty, kteří jsou zvyklí pracovat s MS Office a hledají nástroj zdarma. Má speciální mód pro práci ve škole, kdy umožňuje snadno sdílet poznámky ve třídě nebo k nim pozvat učitele a využívat celý systém jako online pracovní sešity pro sdílenou tvorbu. Místo s běžnými textovými poznámkami pracujete s volnou plochou, na kterou je možné umístit cokoli – text, obrázek, myšlenkovou mapu, tabulku, můžete na ni vyfotit tabuli nebo nahrát výklad učitele. Také zde se vyplatí použít nástroj na výstřižky z webu. I ve OneNote je možné třídit poznámky do složek, takže si můžete snadno nastavit, kdo co vidí a jak.
Výhodou je tedy velká svoboda v tom, jak jsou poznámky uspořádané, možnost kreativně pracovat se strukturou poznámek a dobrá integrace do Windows, ale i na mobilní platformy. Limitem je omezené vyhledávání v poznámkách.
Samozřejmě je možné využít také další nástroje, jako je ZIM, Simplenote na Apple Notes, či Dropbox Paper.
Pokud na internetu narazíte na něco zajímavého, ale zrovna nemáte čas číst nebo se dívat, odložte si odkaz na později v GetPocket či jiném nástroji. Zdroj: GetPocket. Autor screenshotu: KISK.
Přečti si to později
Zajímavou skupinou nástrojů jsou tzv. read it later apps, tedy nástroje, které slouží k tomu, že si zajímavé věci člověk odkládá buď na pozdější přečtení, nebo na to, aby se k nim mohl později vracet. Nevýhodou oproti třeba web clipperům spojených s poznámkovacími systémy je to, že udržují jen aktuální odkaz na stránku, takže pokud se změní, změní se i v systému. Výhodou je pak velká rychlost a pohodlnost. Pokud máte v prohlížeči desítky nesetříděných záložek, pak vám právě tyto nástroje mohou pomoci.
řešitel projektu, asistent na KISKu