Psaní poznámek

„Kde to je, to jsem blázen, to jsou mi problémy. (…) Kde to je, to jsem blázen, teď jsem to tady měl!“  

Tuto písničku od Zdeňka Svěráka zná asi skoro každý a pěkně ukazuje, co se děje s věcmi, které nedokážeme nějak pěkně uspořádat a strukturovat – zmizí. Mohou se buď ztratit a stát se nenalezitelnými, nebo si je s něčím zaměníme a stane se z nich falešná vzpomínka. To jediné, co nám pak zbyde, je zaměstnat nižšího státního úředníka tím, aby hledal Peroutkův článek v Přítomnosti někde vlevo dole

Upravit text Aktivity Prezentace Kvíz Podcast

Svět, ve kterém žijeme, má ještě jedno specifikum, kterým se komplikuje ono proslulé vlevo dole. Zatímco papírová média jsou trvale archivovaná a pokud dojdete například do MZK, můžete si vyžádat přístup třeba k Lidovým novinám z roku 1925. Něco takového je v době internetu a digitálních médií velice problematické – můžete sice využít WayBackMachine (a kouknout se na proměnu stránky v čase), ale to už přesně víte, že hledáte nějakou změnu nebo informaci s přesným datem a musíte mít štěstí. 

Jak tedy pracovat s digitálním, ale i tištěným obsahem tak, abychom se dokázali vrátit k tomu, co nám přijde hodnotné a důležité? Jednou z možností jsou nástroje na práci s digitálními poznámkami. Nepředstavují jedinou možnou cestu, ale na spoustu věcí se dobře hodí. 

Nástroje na psaní poznámek 

První skupinou nástrojů, které mohou pomoci se psaním poznámek, jsou specializované komplexní služby jako je Evernote a OneNote. Obě mají ambici, aby si do nich člověk zapisoval poznámky a vkládal dokumenty napříč zařízeními. Pokud se je rozhodnete používat, pak určitě doporučujeme kombinaci mobilní aplikace a té desktopové. Aby takový systém práce s poznámkami fungoval, musíte najít soubor přístupů, který vám bude vyhovovat. Je hloupost vybrat si nástroj, který má spoustu funkcí, ale je pomalý a moc ho nepoužijete. Naopak hledejte něco, co vám přiroste k ruce. 

Evernote je asi nejklasičtějším nástrojem na práci s poznámkami, disponuje i pěknou online verzí. Jednotlivé poznámky jsou řazené do složek a mohou být doplněné tagy, což ulehčuje následné vyhledávání. Ke každé poznámce můžete připojit soubory, fotky nebo třeba hlasový komentář. Složky s poznámkami je pak možné sdílet mezi další uživatele, takže se hodí třeba pro psaní zápisků do školy nebo poznámek z povinné četby. Nezbytným doplňkem je Web Clipper, který umožňuje do poznámek přidávat části webových stránek – výstřižky, odkazy nebo jinou jejich část. K tomuto výstřižku lze rychle doplnit popisek, tagy nebo nadpis, a pokud jde právě jen o výstřižek, tak do něj lze také kreslit nebo vyznačit, co je pro člověka důležité. Nevýhodou je, že mnoho zajímavých funkcí je placených. 

To, co umí Evernote výborně, je skenování dokumentů – dokáže rozpoznat text na stránce, stránku vyrovnat, oříznout a upravit. Do takového obrázku pak můžete vkládat vlastní poznámky z četby nebo si ho jen uložit. 

OneNote zaujme ty, kteří jsou zvyklí pracovat s MS Office a hledají nástroj zdarma. Má speciální mód pro práci ve škole, kdy umožňuje snadno sdílet poznámky ve třídě nebo k nim pozvat učitele a využívat celý systém jako online pracovní sešity pro sdílenou tvorbu. Místo s běžnými textovými poznámkami pracujete s volnou plochou, na kterou je možné umístit cokoli – text, obrázek, myšlenkovou mapu, tabulku, můžete na ni vyfotit tabuli nebo nahrát výklad učitele. Také zde se vyplatí použít nástroj na výstřižky z webu. I ve OneNote je možné třídit poznámky do složek, takže si můžete snadno nastavit, kdo co vidí a jak. 

Výhodou je tedy velká svoboda v tom, jak jsou poznámky uspořádané, možnost kreativně pracovat se strukturou poznámek a dobrá integrace do Windows, ale i na mobilní platformy. Limitem je omezené vyhledávání v poznámkách. 

Samozřejmě je možné využít také další nástroje, jako je ZIM, Simplenote na Apple Notes, či Dropbox Paper

Pokud na internetu narazíte na něco zajímavého, ale zrovna nemáte čas číst nebo se dívat, odložte si odkaz na později v GetPocket či jiném nástroji. Zdroj: GetPocket. Autor screenshotu: KISK.

Přečti si to později 

Zajímavou skupinou nástrojů jsou tzv. read it later apps, tedy nástroje, které slouží k tomu, že si zajímavé věci člověk odkládá buď na pozdější přečtení, nebo na to, aby se k nim mohl později vracet. Nevýhodou oproti třeba web clipperům spojených s poznámkovacími systémy je to, že udržují jen aktuální odkaz na stránku, takže pokud se změní, změní se i v systému. Výhodou je pak velká rychlost a pohodlnost. Pokud máte v prohlížeči desítky nesetříděných záložek, pak vám právě tyto nástroje mohou pomoci. 

  • Raindrop.io je aplikace, která umožňuje velice složité, ale současně designově kvalitní prostředí pro třídění záložek různého druhu. Je možné je doplňovat komentáři, řadit do složek, sdílet, vyhledávat v nich. Nevýhodu je platba za pokročilejší funkce. 
  • Tagpacker je nástroj sázející především na minimalismus a bezplatné užívání. Jeho cílem je celkově usnadnit a zlepšit práci se záložkami, odkazy je možné označovat tagy a podle nich je 
    i snadno filtrovat nebo řadit. Samozřejmostí je možnost sdílení. 
  • Paperspan je u nás nepříliš známý nástroj, který se zaměřuje na konzumaci seřízeného obsahu. Umožňuje sledovat proces čtení, převádí články do audia (v angličtině funguje poměrně pěkně) 
    a velice pečlivě pracuje právě s prostředím pro čtení. 
  • GetPocket patří mezi nejstarší a nejznámější nástroje. Mimo samotnou správu odkazů, které si můžete označovat tagy a různě třídit do složek, umí velice pěkně propojení s dalšími službami přes IFTTT, takže třeba vybrané poznámky mohou končit automaticky na vašem blogu s příslušnými tagy. Dokáže také nacházet a doporučovat podobný obsah tomu, co právě čtete. 

RNDr. Michal Černý, Ph.D.

řešitel projektu, asistent na KISKu

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info