Vhodné téma práce

Když se rozhodnete začít pracovat na odborném textu, vedou vaše první kroky přirozeně k volbě tématu. Vhodně zvolené téma je předpokladem pro to, že vás odborné psaní bude bavit, obohatí vás o nové poznatky a v ideálním případě přinesete svému studijnímu oboru nové poznání. 

Kde začít při hledání tématu?

Při volbě tématu (pokud vám tedy není přiděleno bez možnosti vaší volby) byste měli myslet na to, že v následujících týdnech a měsících o něm budete muset sepsat souvislý odborný text. Některá témata (především ta kontroverzní) vypadají na první pohled lákavě, ve skutečnosti si na nich při jejich zpracování můžete vylámat zuby. Nenechte se tedy při volbě tématu ovládnout prvotními sympatiemi, vybírejte s rozmyslem.

Pokud jste ve svém oboru nováčky, bude nejjednodušší poohlédnout se po oborových časopisech nebo webových portálech. Jejich obsah vám prozradí, co se v oboru aktuálně řeší, o čem se diskutuje, kterým směrem je tím pádem dobré zaměřit pozornost. Čemu se ve svých textech věnují odborníci? Na jaká témata vycházejí publikace? Jaká témata rezonují na oborových konferencích? Jakým směrem se ubírají oborové diplomové práce? Pomoci mohou také méně formální informační zdroje, např. sociální sítě, kde můžete začít sledovat osobnosti svého oboru.

Pokud si nevíte s konečným výběrem tématu rady nebo nejste schopni se správně rozhodnout, určitě se obraťte na toho, kdo vám práci zadal, nebo pro koho ji píšete (vyučující, časopis, konference atd.). Ten vás dokáže na vhodné téma nasměrovat nejlépe.

   Rozpoznejte vhodné téma.

Pokud odpovíte na tyto otázky kladně, jste na dobré cestě.

Je pro mě téma dostatečně zajímavé a jsem současně schopen/a k němu přistupovat nezaujatě?
Je téma relevantní pro můj studijní obor?
Může práce na tohle téma přinést oboru něco nového?
Mám o tématu dostatečné povědomí?
Vím, kde mohu získat potřebné informace?

  Položte si otázku.

Základním stavebním kamenem dobrého odborného textu je práce s tématem, spočívající v umění klást si k němu otázky. Právě otázka dokáže v rámci tématu dobře zachytit neznámé prvky či problémové oblasti, které vyžadují řešení. Formulovat téma jako otázku pomáhá při ujasnění myšlenek, zároveň získáte více úhlů pohledu na dané téma a sami si ujasníte, jaké máte o tématu znalosti a nakolik jste schopni o něm sami přemýšlet.

Příklady formulování otázek

Prevence šikany na základních školách. 
Snižuje prevence šikany procento šikanovaných dětí na základních školách?

Odporová síla v závislosti na tvaru tělesa.
Jakým způsobem se mění odporová síla v závislosti na tvaru tělesa při volném pádu? 

Znalostní ekonomika.
Jaký je podíl znalostní ekonomiky na HDP? 

  Stanovte si cíl.

Formulace tématu do podoby otázek vám také pomůže definovat si cíl práce, najít problém, k jehož řešení bude vaše práce směřovat:
Co je tou neznámou, kterou chci v práci řešit?
Na jakou otázku hledám odpověď?
Pokud si na tyto otázky hned v začátcích práce s tématem umíte odpovědět, vyvarujete se pozdějšího tápání a slepých uliček, které vás odvedou mimo vaše odborné směřování.

Příklady odvození cílů z otázek

Prevence šikany na základních školách. Snižuje prevence šikany procento šikanovaných dětí na základních školách?
Zjistit, jestli prevence šikany snižuje procento šikanovaných dětí na základních školách.

Odporová síla v závislosti na tvaru tělesa: Jakým způsobem se mění odporová síla v závislosti na tvaru tělesa při volném pádu?
Popsat, jakým způsobem se mění odporová síla v závislosti na tvaru tělesa při volném pádu.

Znalostní ekonomika. Jaký je podíl znalostní ekonomiky na HDP?
Odpovědět na otázku, jaký je podíl znalostní ekonomiky na HDP.

Především na začátku odborného studia nebo v případě nezkušenosti s tvorbou odborného textu můžete při formulaci tématu chybovat. Na některé možné chyby vás upozorníme níže. 

Potřebuje téma zúžit, rozšířit či přeformulovat?

Příliš obecné, příliš konkrétní či špatně formulované téma patří v začátcích mezi běžné chyby. S trochou opatrnosti se jim ale můžete vyhnout.

Formulace je příliš obecná, tj. nespecifikující, jaký problém se v práci řeší
např. Česká poezie 19. století.

Formulace je příliš konkrétní, tj. zaměřená na malý tematický úsek
např. Symbolika mateřídoušky v baladě Kytice.

Formulace je nevhodná, tj. nevyužívající vhodných pojmů
např. Mordy v básničkách K. J. Erbena.

Pozor na příliš velké sousto.

Může se stát, že si takříkajíc ukousnete příliš velké sousto a pro svou seminární práci o několika stranách zvolíte téma, k jehož kvalitnímu zpracování by rozsahově nedostačovala ani objemnější kniha. Příliš široce formulované téma je hrozbou jak pro vás jako autora – zpracujete ho plytce a chaoticky, tak pro čtenáře – bude číst povrchní text plný obecností a známých informací. Na začátku odborného psaní tedy pečlivě zvažte zadaný rozsah práce, své časové možnosti a dosavadní znalosti o tématu.

Jak poznáte, že je téma příliš široce formulované? Jedná se o obecné, známé téma, v němž se na první pohled skrývá mnoho podtémat, a neřeší žádný konkrétní problém. 

Příklady příliš širokých témat

Nové technologie
William Shakespeare
Středověk
Ochrana zvířat

Jak téma zúžit?

Možnosti zužování tématu jsou nejlépe vidět na příkladu. Představte si, že jste dostali za úkol napsat seminární práci na téma Drogy. To je samo o sobě velmi široké téma, a vy tak máte několik možností, jak je zúžit.

Možnosti omezení tématu

Časem: Drogy v 50. letech 20. století;
místem: Drogy v urbanizovaných oblastech;
osobami: Drogy u teenagerů;
omezení na jeden aspekt problému: Drogy a jejich vliv na inteligenci;
omezení jen na jednu variantu tématu: Halucinogenní drogy.

Jednotlivá omezení lze libovolně kombinovat a postupně tak téma osekávat, dokud se zužováním neboli konkretizací nedopracujete k dostatečně konkrétnímu problému, využitelnému pro vaši práci. V případě výchozího tématu Drogy můžete dojít např. k tématu Vliv halucinogenních drog na inteligenci teenagerů, které je pro několikastránkovou práci rozhodně vhodnější než téma definované pouze jako Drogy.

Postup zužení tématu

Drogy
Vliv drog na inteligenci
Vliv halucinogenních drog na inteligenci
Vliv halucinogenních drog na inteligenci teenagerů

Vězte, že dodatečně rozšířit příliš úzké téma lze mnohem snadněji než se pokoušet o opak. Pokud se vám ani s využitím dostupných rad nedaří téma zúžit, vezměte si na pomoc kreativní techniky, díky nimž se na téma můžete podívat z jiného úhlu a objevit tak nové souvislosti.

Opačný problém: příliš úzké téma.

Při přípravě na psaní odborného textu se můžete setkat také s opačným problémem, než je zužování tématu. Pokud si totiž téma vymezíte až příliš úzce, je nutné jeho rozšíření (zobecnění). To vám půjde nejlépe, pokud budete hledat pojmy nadřazené těm, které jste využili pro formulaci původního tématu.

Jak téma rozšířit?

Postup je možný podle tohoto příkladu: Rozhodli jste se napsat práci na téma České kampaně za záchranu slona indického a zjišťujete, že na tohle téma nedokážete nic pořádného napsat. Dalším krokem je tedy postupné zobecňování vybraných pojmů. Namísto českých kampaní se tak můžeme zaměřit na kampaně evropské nebo světové. Nebo se rozhodnete rozšířit kategorii slonů z indických na všechny druhy, na ohrožené chobotnatce, nebo dokonce na ohrožené savce. Takto postupujete tak dlouho, až dospějete k dostatečně konkrétnímu a zároveň pro vás uchopitelnému tématu s ohledem na zadaný rozsah.

Postup při rozšíření tématu

České kampaně za záchranu slona indického
Evropské kampaně za záchranu slona indického
Evropské kampaně za záchranu slonů
Kampaně za záchranu slonů

Při hledání vhodného tématu pro odborné psaní je hlavně na začátku studia nebo po příchodu do nového profesního oboru často potíž v tom, že neznáte nebo nedokážete vhodně používat oborovou terminologii. Orientovat se v odborné terminologii oboru, v němž se pohybujete, vám usnadní např. oborové a terminologické slovníky, encyklopedie nebo základní publikace (úvody do oboru).

Dokážete bez dlouhého přemýšlení napsat dvacet základních substantivních pojmů nebo sousloví příznačných pro váš obor? Práci s terminologií vám usnadní např. technika kreativní abecedy.

Každý obor má nejen své příznačné termíny, ale také tzv. preferované pojmy, tedy pojmy, které jsou v daném oboru standardně užívány, na rozdíl od jejich méně frekventovaných synonym (např. v lékařství je preferovaným pojmem pro vitamin C kyselina askorbová). Právě takových pojmů byste měli při formulaci tématu odborného textu využívat přednostně.

Při přípravě odborného textu se hodí znát také nepreferované pojmy, například pokud o preferovaném pojmu hledáte co nejvíce informací.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info