Systemický design

I malá inovace může proměnit celý kontext. Systémově orientovaný design nám umožňuje situovat naše řešení do širší sítě vztahů a politických nebo environmentálních souvislostí.

Bez popisku

Systemický nebo systémově orientovaný design (SOD) je disciplína, která vznikla na Oslo School of Architecture and Design (AHO) v roce 2009 díky skupině designérek a designérů kolem Birgera Sevaldsona. Oproti tradičním designovým přístupům, které se zaměřují primárně na uživatele, se SOD snaží akcentovat systém, pro něhož designujeme. V rámci procesu proto především klade důraz na analytickou složku za využití systémového myšlení. Jádrem přístupu je totiž základní premisa systémového myšlení, a to že i inkrementální změnou v rámci celého systému můžeme přispět k jeho celkové kvalitativní změně. Ústřední metodou SOD je GIGA-mapování, s jejíž pomocí se snaží rozšířit množství zdrojů v úvodních výzkumných fázích za hranice uživatelské zkušenosti a tím přispět k holističtějšímu chápání celého kontextu. Výsledná mapa poskytuje robustnější a vizualizovaná data, která slouží pro sensemaking, rozhodování i další designovou práci.

V rámci mapování se dají používat například ZIP analýzy (Zoom, Innovation, Problem), časové osy nebo identifikace pákových bodů. Pokud chcete přistupovat ke komplexnímu problému skrze právní normy, politický a environmentální kontext, ale třeba i identifikaci vlastních předporozumění řešeného problému, je systemický design právě pro vás.




Pro ilustraci přikládáme obrázek znázorňující proces SOD od bruselské agentury Namahn.

Zdroje

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info