Systemický design
I malá inovace může proměnit celý kontext. Systémově orientovaný design nám umožňuje situovat naše řešení do širší sítě vztahů a politických nebo environmentálních souvislostí.
Systemický nebo systémově orientovaný design (SOD) je disciplína, která vznikla na Oslo School of Architecture and Design (AHO) v roce 2009 díky skupině designérek a designérů kolem Birgera Sevaldsona. Oproti tradičním designovým přístupům, které se zaměřují primárně na uživatele, se SOD snaží akcentovat systém, pro něhož designujeme. V rámci procesu proto především klade důraz na analytickou složku za využití systémového myšlení. Jádrem přístupu je totiž základní premisa systémového myšlení, a to že i inkrementální změnou v rámci celého systému můžeme přispět k jeho celkové kvalitativní změně. Ústřední metodou SOD je GIGA-mapování, s jejíž pomocí se snaží rozšířit množství zdrojů v úvodních výzkumných fázích za hranice uživatelské zkušenosti a tím přispět k holističtějšímu chápání celého kontextu. Výsledná mapa poskytuje robustnější a vizualizovaná data, která slouží pro sensemaking, rozhodování i další designovou práci.
V rámci mapování se dají používat například ZIP analýzy (Zoom, Innovation, Problem), časové osy nebo identifikace pákových bodů. Pokud chcete přistupovat ke komplexnímu problému skrze právní normy, politický a environmentální kontext, ale třeba i identifikaci vlastních předporozumění řešeného problému, je systemický design právě pro vás.
Zdroje
- Davidová, M., & Zímová, K. Spolunavrhování a soužití pro udržitelné zítřky. Archivweb. https://www.archiweb.cz/en/n/home/marie-davidova-colridor
- Jones, P., & van Ael, K. (2022). Design Journeys Through Complex Systems: Practice Tools for Systemic Design. BIS Publishers.
- Systems Oriented Design. (2012). https://www.systemsorienteddesign.net/