O konferenci

Jak šel čas s konferencí NASIV? Jaké byly minulé ročníky konference?

Historie Archív

Národní seminář informačního vzdělávání (NASIV)

Je pořádán Katedrou informačních studií a knihovnictví (KISK), odbornou garantkou X. ročníku je Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. Seminář nabízí svým pojetím jednak odborné přednášky a workshopy s cílem prezentovat nové podněty a inspiraci z oblasti informačního vzdělávání, jednak prostor pro neformální sdílení zkušeností mezi zájemci o informační gramotnost a další aktuální témata.

Letošní X. ročník semináře nese hlavní téma Knihovna - prostor pro teens aneb Dveře knihovny mládeži otevřené. Odborným záběrem je zacílen na středoškoláky a v pestré mozaice příspěvků hledá odpověď na otázku, jaké místo zaujímá knihovna 21. století v ekosystému mladého člověka.

Kdo jsou účastníci NASIVu

Konference je primárně zaměřena na sdílenou praxi a podporu učících knihovníků veřejných a akademických knihoven. Stejně jako v předchozím ročníku i tentokrát jsou vítáni také učitelé, pro něž je konference akreditována v rámci programu DVPP, studenti oboru informační studia a knihovnictví, studenti středních knihovnických škol nebo zaměstnanci vzdělávacích agentur.

Jak se zúčastnit

Konference NASIV je (stejně jako v předchozích letech) bez účastnického poplatku – dejte nám i přesto vědět, zda s vámi můžeme počítat. 

Registrace

Historie NASIV

První ročník Národního semináře informačního vzdělávání byl organizován v roce 2011 v rámci projektu NAKLIV. Akce se odborně zaměřila na akademické knihovníky s aktivitami v rozvoji informační gramotnosti uživatelů. V návaznosti na 1. ročník semináře byla v roce 2012 vydána odborná kolektivní monografie Trendy v informačním vzdělávání.

Hlavními organizátory prvních pěti ročníků byli PhDr. Iva Zadražilová, Ph.D., a Mgr. Jan Zikuška ve spolupráci s Katedrou (tehdy Kabinetem) informačních studií a knihovnictví FF MU (KISK) a po skončení projektu NAKLIV s projektem CEINVE.

Program se postupně posouval blíže k základním knihovnám a měnil se i jeho formát, kde stále více převažovaly praktické workshopy.

V roce 2015 se Ivě Zadražilové podařilo získat z Visegrádského fondu grant VIOLET na organizaci dalšího ročníku semináře, díky čemuž se mohlo rozšířit jeho zaměření za hranice České republiky do zemí Visegrádské čtyřky. Akce přešla v roce 2016 do rukou PhDr. Markéty Bočkové PhDr. Pavly Vizváry Ph.D. Obsah konference, určený pro všechny typy knihoven usilující o rozvoj informační gramotnosti svých uživatelů, se vrátil blíže k odbornému jádru stěžejní problematiky – informační gramotnosti a vzdělávání.

Následně se v roce 2017 stal seminář opět národním. Od tohoto ročníku se uskutečňuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR z programu VISK 2 Mimoškolní vzdělávání knihovníků.

V roce 2018 se Národní seminář informačního vzdělávání konal naposledy ve formátu každoročně konané konference. Díky spolupráci Katedry informačních studií a knihovnictví FF MU s Odbornou komisí pro informační vzdělávání a informační gramotnost (IVIG) AKVŠ ČR probíhají od roku 2019 střídavě po roce seminář IVIGu a konference NASIV za vzájemné odborné spoluúčasti na programové skladbě.

V roce 2020 převzala roli garantky konference Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., pro IX. ročník konference získala záštitu ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka. Tento ročník vrátil NASIVu mezinárodní pojetí díky přednášejícím i účastníkům ze Slovenské republiky. Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., obdržela pro konferenci akreditaci MŠMT v rámci programu dalšího vzdělávání pedagogů, a cílová skupina národního semináře se tak rozšířila o učitele z různých typů škol. Společné konferenční setkání učících knihovníků a učitelů se stalo významnou součástí snah Katedry informačních studií a knihovnictví FF MU o propojování formálního a neformálního vzdělávání. Ty byly podpořeny hlavním tématem konference - Knihovna jako prostor pro vzdělávání. IX. ročník národního semináře poznamenala nečekaná pandemie Covid-19, kvůli které musela být část konferenčního programu zrušena.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info