Výzkum jako cibule

9. 11. 2021 Hana Tulinská

Máme-li před sebou výzkumný problém, existuje celá řada možností, jak přistoupit k jeho řešení. Dobrou pomůckou se nám zdá Saundersova výzkumná cibule. Ta ukazuje jednotlivé vrstvy výzkumu a to, jak rozhodnutí na jedné úrovni ovlivní úroveň další – a s tím práci s informacemi. Stejně tak nám vrstvy pomáhají při čtení a hodnocení odborných textů. Cibule s tabulkou je pomůcka, ke které je dobré se vracet v průběhu let a výzkumu – pro vlastní zorientování a ukotvení.

Výzkumná cibule podle Saunderse. Saunders, M., Lewis, P., & Thornhill, A. (2009). Research methods for business students. Pearson education. Vlastní překlad.

Filosofie

Za každým výzkumem je nějaká filosofie, i kdyby nebyla explicitně vyřčená. Filosofie totiž odpovídá na základní otázky, které se promítají do toho, jak problém řešíme a jak pracujeme s informacemi. Základní přehled filosofických přístupů je také důležitý pro hodnocení zdrojů a informací – je jedním z pokročilých klíčů pro rozeznání kvality výzkumu.

Základními prvky, které odlišují jednotlivé přístupy, jsou tyto:

• Ontologie. Jaká je povaha reality a bytí? Existuje realita mimo nás? Nebo ji sami utváříme?
  • Epistemologie. Jak poznáváme? Jaké poznání je vědecké? Co je pravda?
  • Axiologie. Jaká je role hodnot? Můžeme být ve výzkumu objektivní? Nebo jsme vždy jeho součástí?
Základní filosofické přístupy

• Sběr dat
  • Analýza dat
Zdroj:
  • Saunders, M., Lewis, P., & Thornhill, A. (2009). Research methods for business students. Pearson education.