Tranzitivní design

Budoucnost, klimatická krize a sociální spravedlnost. Tranzitivní design se zaměřuje na řešení těch nejkomplexnějších problémů.

Bez popisku

Tranzitivní design (Transition Design) je přístup, který vznikl v USA na Carnegie Mellon University v Pittsburghu. V designové teorii a praxi představuje pokus o holistické chápání celého designového procesu. Na jedné straně se snaží navázat na efektivitu a robustní metodologický aparát service designu, na druhé straně usiluje o politickou uvědomělost a reflexivitu – která je často spojována s kritickým a spekulativním designem.

Hlavním zaměřením tranzitivního designu jsou tzv. wicked problems (zapeklité problémy) – problémy environmentálního, sociálního a politického rázu, které reprezentuje vysoká míra komplexity a provázanosti. Můžeme si pod nimi představit třeba klimatické změny, s nimi spojenou migraci nebo hromadění bohatství u největších firem, které ke změně klimatu přispívají. Terry Irwin, Cameron Tonkinwise a další tak jako odpověď nabízejí designový přístup orientovaný na budoucnost, stanovování vizí, reflektování mindsetu designérek a nové způsoby designování. V rámci tranzitivního designu můžete použít i metody z designu služeb nebo designu pro sociální inovace – budete je ale používat s velice jasným politickým cílem, kterým bude udržitelná budoucnost.

Diagram tranzitivního designu podle semináře z Carnegie Mellon University.

Zdroje

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info