Etika

Etika je rámcem každého rozhodnutí nebo chování. Je dobré se jí zabývat, abychom omylem nenadesignovali holokaust.

Bez popisku

Když mluvíme o etice v souvislosti s designem, může se zdát, že se nejedná o nic světoborného. Když přece designujeme podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Pro každého z nás to ale zároveň může znamenat něco jiného. Designujeme eticky s ohledem na naše uživatele? Na náš business model? Nebo na společnost jako celek? Co je považováno za etické dnes, se navíc může stát nepřípustným zítra.

Pro účely designu nám v tomto bude stačit držet se několika principů, o nichž píše Carrie Sownie. Konkrétně jde o:

  • Použitelnost, kterou si s designem spojíme poměrně snadno,
  • Přístupnost, s níž můžeme pracovat tak, že už při samotném designovém procesu budeme uvažovat nejen nad skupinami, pro které designujeme, ale které můžou být z případného užití našeho výsledku vynechány, což jsou typicky lidé s nějakým druhem postižení nebo znevýhodnění,
  • Soukromí, které je velkým tématem především v digitálním designu, kdy velké společnosti jako Google nebo Facebook běžně monitorují náš pohyb (nejen) na internetu.
  • Transparentnost a přesvědčivost přináší do designu takové prvky, aby uživatel mohl dělat informovaná rozhodnutí a věděl, co se děje. Abychom například po vypršení zkušební verze našeho programu uživateli bez jeho vědomí automaticky neúčtovali poplatky. Na druhou stranu mohou za pomoci prvků přesvědčivosti designéři*rky navádět uživatele směrem, který podle nich je více etický a společensky žádoucí. Například vnášet gamifikační prvky úspory plastových lahví do aplikací pro kontrolu pitného režimu.
  • V neposlední řadě je to i zapojení samotných uživatelů do celého procesu designování, jak o něm mluví například design zaměřený na člověka.
  • Pak je to fokus, a to konkrétně fokus uživatele, na něhož bychom měli brát ohled a designovat naše produkty či služby tak, aby je skutečně používal pouze ve chvíli, kdy je potřebuje. Zkrátka nevytvářet další Netflix s automatickým přehráváním dalších epizod a dalších seriálů.
  • A na závěr je to udržitelnost, protože etika se netýká jen vztahů lidí a designovaných produktů, ale i životního prostředí. Přece jen, pokud bychom etiku chápali jako čistě lidskou záležitost a designovali eticky jen vzhledem k lidem, je možné, že nakonec budeme designovat na mrtvé planetě.

Zdroje

Článek o principech etického designu od Carrie Sownie:

Web zaměřený přímo na implementaci etických principů do designové praxe:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info