Co je ONLIFE?

Kurz učí pracovat s informacemi, pohybovat se v současném světě, hodnotit informace a umět je využít. Snaží se být praktickým průvodcem. Bulharské úsloví říká, že kdo neví, kam jde, dojde někam jinam. S tímto kurzem byste měli dojít tam, kam plánujete. A zažít u toho co nejméně karambolů. To vše s texty, videi, cvičeními, otázkami, prezentacemi a dalšími aktivitami, které můžete využívat dle vlastní chuti.

Pro koho je kurz?

Kurz je pro učitele, kteří chtějí u svých žáků a studentů rozvíjet schopnost kriticky a tvůrčím způsobem pracovat s informacemi a pomocí nich se učit a orientovat se. Ale stejně tak je pro každého, kdo tuto chuť učit se a poznávat má v sobě, kdo chce umět hledat a najít, rozlišit zrno od plev, kvalitu od kýče, pravdu od lži. A vědět, že tato linka nemusí být vždy ostrá, ale má cenu o ní usilovně přemýšlet a hledat ji.

Jak kurz učit?

Kurz se strukturován především po tématech – můžete naučit studenty pracovat s dokumenty, vyhledávat informace nebo řešit zpětnou vazbu a rozumět médiím. Každé téma se dále dělí, takže v něm můžete postupovat jak systematicky, tak si vyzobnout jen třešničku. A pokud učíte konkrétní předměty, můžete hledat i podle nich. Stejně jako když budete chtít něco speciálního. Snažíme se respektovat vaše kurikula, plány a metody výuky – svobodně vybírejte a ochutnávejte jako u hotelové snídaně.

Kdo za vším stojí?

Kurz tvoří odborníci z Masarykovy univerzity v Brně (z KISKu), kteří se tématem rozvoje informační gramotnosti mnoho let zabývají a to jak empiricky, tak aplikačně – Michal Černý a Hana Tulinská. Současně do procesu tvorby a výzkumu zveme také naše studenty, kteří nám dávají dobrou znalost jazyka, reálií i toho, co by mohlo a mělo být řečené. Kurz podpořila Technologická agentura České republiky. Vizuální tvář mu dává Neonstudio.

Přidejte se k nám!

Zaujal vás kurz? Chcete s ním pracovat jako učitel nebo se podle něj sami učíte? Ozvěte se nám. Budeme vděční za spolupráci, zpětnou vazbu, šíření, využitelnost. Neděláme ho sami pro sebe. Rádi si s vámi popovídáme, všechno předáme a ukážeme. Jinak fungujeme pod Creative Commons licencí – pokud nás uvedete jako autory, můžete si materiály svobodně množit, využívat, upravovat.

 

Ozvěte se nám: cerny@kisk.cz tulinska@kisk.cz