7. Nástroje a aplikace pro tvorbu DVZ
Závěrečný modul nabízí odpovědi na otázky Jaká kritéria kvality by měl splňovat optimální digitální vzdělávací zdroj a Které nástroje nebo aplikace je možné pro komplexní řešení DVZ využít.
Pro koncipování kvalitního digitálního vzdělávacího zdroje (DVZ) nebo objektu je žádoucí splnit několik zásadních podmínek – viz přehled níže (a zároveň klíč k řešení aktivity z předchozího modulu):

Pro vznik digitálního vzdělávacího objektu je klíčové nalézt a využít relevantní nástroje nebo aplikace. Vlastnosti takových nástrojů by měly odpovídat jednak nárokům a potřebám cílové skupiny, která s nástrojem pracuje, jednak kompetencím tvůrců tak, aby nástroj mohl sloužit jako vítaná funkční pomůcka v moderním vzdělávání (takto už se osvědčují chatboty a gamebooky).
Nástroj TWINE
Aby mohl digitální vzdělávací zdroj s pracovat s principy (nelineárního) příběhu, který se ukazuje jako funkční a vítaný pro digitální vzdělávací objekt, je třeba zvolit k jeho tvorbě vhodný nástroj. Takovým je například nástroj Twine. Umožňuje tvorbu bohatě rozvětvených nelineárních příběhů, přičemž je jednoduchý na ovládání a nabízí poměrně široké možnosti grafických úprav a obohacení o externí interaktivní prvky.
Zde je pro vás připravena podrobná metodika – tutoriál, který vám umožní v základu si osvojit nástroj Twine pro tvorbu jednoduchého vzdělávacího objektu.
Aktivita
Seznamte se s nástrojem Twine a se znalostí jeho základních prvků si vyzkoušejte postupnou tvorbu jednoduchého digitálního (vzdělávacího) objektu.
Jak vyberete téma pro tento objekt (neboli zdroj)? K jaké cílové skupině a za jakým účelem budete digitální objekt tvořit? S jakou vzdělávací otázkou (nebo otázkami) byste vytvářený digitální objekt provázali?
INDIHU Exhibition je český open source nástroj, který slouží pro tvorbu kreativně pojatých virtuálních výstav. Takto vytvořené prezentace vtáhnou návštěvníky ke sledování i díky tomu, že je lze vytvářet kombinací obrázků, map, fotografií, videí a dalších zdrojů využívajících také digitalizovaného kulturního dědictví. Přidanou hodnotou tohoto online nástroje je to, že má integrované minihry.
Nástroj MobileMonkey umožňuje jednoduše vytvořit dialogy nebo komplex kladení otázek a odpovědí na ně, je možné integrovat ho do spousty jiných nástrojů (Messenger, Slack apod.), zároveň ho lze umístit na vlastní web, nezávisle na jiném nástroji.
Kurátorsky koncipovaný přehled online nástrojů je k dispozici zde.
Aktivita
Seznamte se s některým dalším online nástrojem a vyzkoušejte si navrhnout jednoduchý digitální vzdělávací objekt, v němž bude centrální výukové místo zaujímat digitalizované kulturní dědictví.