3.1 Virtuální realita jako knihovnický trend

Toho, že virtuální realita si v knihovně zaslouží své místo, si všímá ALA, která ji zařadila mezi aktuální knihovnické trendy v rámci své iniciativy Library of the Future. Podle ALA knihovny tradičně sloužily a stále slouží jako místa, kde se široká veřejnost může seznámit s tou nejnovější technologií, a virtuální realita v tomto směru není žádnou výjimkou.

Jednou ze spojitostí virtuální reality s knihovnami, kterou ALA vyzdvihuje, je oblast imerzivního vyprávění (“immersive storytelling”) – jde o inovativní a neotřelé přiblížení příběhu, situace či určité problematiky skrze budování vlastního zážitku ve virtuálním světě. ALA konkrétně uvádí projekt tvůrkyně Nonny de la Peña s názvem Hunger in Los Angeles, který upozorňuje na existenční nouzi prostupující americkou metropolí. Uživatele vtáhne do konkrétní situace – přenese jej před městskou potravinovou banku a nechá jej zažít, jak jeden z mužů čekající ve stejné frontě upadá do diabetického šoku.


ALA dále v souvislosti s virtuální realitou zmiňuje vzdělávací sféru, propojování lidí a institucí na dálku, pořádání kulturních akcí, jako výzvu vnímá zajištění kvalitního přístupu k obsahu pro virtuální realitu. Tyto, ale i další oblasti si nyní detailněji představíme.

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info