Vizualizace domu ve virtuální realitě přestává být pouhým grafickým zobrazením či architektonickým plánem, ale stává se osobním prožitkem. Dům lze obejít ze všech stran a ze všech koutů zahrady, lze do něj vstoupit, projít si přízemí, vydat se po schodech do patra, v polovině schodiště se zastavit, otočit se a prohlédnout si, jak vypadá obývák pod námi.
Kromě jednoduchého “procházení 3D vizualizací” má virtuální realita velký smysl také díky možnosti simulace a interakce – to může být zcela zásadní při navrhování prototypů nejrůznějších fyzických výrobků nebo například při plánování požárních únikových cest.
Virtuální realita má zároveň silný participativní a kolaborativní potenciál. Dovoluje setkání odborníků, např. architektů z nejrůznějších světových firem, uvnitř návrhu budovy, stejně jako setkání různých skupin občanů uvnitř různorodých prostředí (např. odlišné návrhy plánovaného veřejného prostranství), kde mohou v rámci diskuze či hlasování vyjadřovat svůj postoj, založený na intuitivním pozorování předloženého návrhu.
Zajímavé příklady
- Sentio VR;
- Gravity Sketch;
- Google Blocks;
- Noda - Mind Mapping;
- Storyboard VR